Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Sizlerde paylaşın
  • 1
  •  
  •  
  •  
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bitcoin nedir Nasıl Kullanılır?

Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya ciddi bir alternatif olarak lanse edilen Bitcoin gerçek bir para değil, ancak birçok internet sitesinde geçerliliğini koruyan bir sanal para birimi olarak adlandırılıyor. Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan bu para birimi, transfer işlemlerini ağ üzerinde kolektif olarak gerçekleştirdiği için merkezi bir kuruluşa da ihtiyaç duymuyor. Yani kısacası, Bitcoin’ler üçüncü bir şahsın ya da kuruluşun onayına gerek kalmaksızın internet üzerinde kolayca gönderiliyor, diğer paralara göre fiyatı ise arz-talep dengesine göre belirleniyor. Hatta Bitcoin’in yaratıcıları bu durumu kendi internet sitelerinde şu şekilde ifade etme yoluna gitmiş:

Para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından manipüle edilemez. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara (madencilere) eşit şekilde dağıtılır.”

100 binden fazla kullanıcısı ve 100 milyon dolarlık değeri var.

Son dönemlerde oldukça popüler olan bu online ödeme biriminin geçerli olduğu internet sitelerinde, Bitcoin’lerin karşılığında ürün veya hizmet satın almak mümkün. Bitcoin kurucuları Youtube manifestolarında, bu sistemin küresel finans alanında bir devrim yaratacağını ve Bitcoin’in yeni küresel para birimi olarak insanlığa hizmet edeceğini iddia ediyorlar.  Hali hazırda 100 binden fazla insan tarafından kullanıldığı belirtilen hizmette, maksimum Bitcoin sayısı ise 21 milyonla sınırlandırılmış. Bu durumda 100 milyon ABD dolarının üzerinde değere sahip Bitcoin’in dolaşımda olduğu da açıklanan bilgilerden.

Bitcoin kullanabilmek için öncelikle bir cüzdan oluşturmak gerekiyor. Açık kaynak kodlu bir uygulama olan Bitcoin istemcisinde oluşturduğunuz cüzdan otomatik olarak ilk adresinizi gösteriyor. Oluşturduğunuz cüzdanı şifreledikten sonra ise Bitcoin alıp göndermeye başlayabilirsiniz. Kullanıcılar Bitcoin almak için birden fazla seçeneğe sahip: Şahıslar, Değiş-tokuş siteleri, Temel Bitcoin satın alma siteleri ve Fiziksel Bitcoin’ler bunlardan bir kısmı. Kullanıcılar sahip oldukları bu dijital paraları ise online dünyada geçerli olan yerlerde kullanabiliyorlar. Kesin bir rakam olmasa da Bitcoin geçerli olan mağazaların sayısının binleri bulduğu ifade ediliyor. Açık artırma siteleri, elektronik ürün satışı gerçekleştiren siteler, müzik aletleri ve giyim kuşam gibi birçok kategoride Bitcoin’leri kullanmak mümkün.

Detaylı listeye buradan ulaşabilirsiniz: “Bitcoin harcanacak yerler.”

 

Bitcoin’ler siber suçlara davetiye mi çıkarıyor?

İnternet dünyasına farklı bir soluk getirse de, Bitcoin ile ilgili oldukça sert eleştiriler de yok değil. Öncelikle illegal kullanımlara davetiye çıkardığı iddia edilen bu sanal para biriminin adının yasa dışı bazı olaylara karışmışlığı da var. Bu tarz siber suçlara alet olan kişiler, genellikle özel yazılımlarla online kimliklerini gizleme yoluna gidiyorlar. Alternatif ve popüler ödeme sistemleri veya kredi kartlarının aksine, “Bitcoin” ile alışverişlerini yapmayı tercih eden bu kesim, bu şekilde güvenlik güçleri tarafından yakalanma riskini minimuma indiriyor. Uluslararası suç örgütlerinin para transferleri yapmak amacıyla da kullanıldığı iddia edilen Bitcoin’de en büyük tartışma konusu para transferlerinin ve ödeme işlemlerinin anonim olarak yapılıyor olması. İlgilenenler için bu konuda FBI’ın yayınladığı ve internete sızdırılan kapsamlı bir rapor mevcut.

Bu tartışmalar bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Ancak dikkate alınması ve üzerinde durulması gereken asıl konu, artık ödeme ve alışveriş alışkanlıklarımızın kökten değişiyor olması. Yakın gelecekte Bitcoin’ler hayatımızın daha önemli bir parçası mı olacak, yoksa radikal bir deney olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini mi alacak bilinmez. Ancak günümüz dünyasında dikkate değer bir sosyolojik ve finansal hamle olarak değerlendirilmesi ve incelenmesi fayda sağlayacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.