TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN GENEL KURMAY BAŞKANLARI VE GÖREV YILLARI

Sizlerde paylaşın
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en üstündeki isim Genel Kurmay Başkanı’dır. Genel Kurmay Başkanı en üstün rütbedeki askerdir.

Ülkemizin ilk Genel Kurmay Başkanı M.ismet İnönü olup 1920-1921 yılları arasında Genel Kurmay Başkanlığı yapmıştır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk genel Kurmay Başkanı kim diye sorulacak olursa bunun cevabıda Fevzi Çakmak Olacaktır.

1920 Yılından Günümüze kadar toplam olarak 28 Genel Kurmay Başkanı görev yapmıştır.

Bugüne kadar görev yapan 28 Genel Kurmay Başkanının Fevzi Çakmak Haricindekilerin hepsinin rütbesi Orgeneral’dir. Sadece Fevzi Çakmak Mareşal Rütbesindedir.

Yine Bugüne Kadar görev yapmış Genel Kurmay Başkanları içinde bu görevi en uzun süre yapan komutan Mareşal olan Fevzi Çakmak’tır. Fevzi Çakmak 03 Nisan 1921 Yılında başladığı bu görevi 12 Ocak 1944 tarihinde tamamlamıştır. Yaklaşık olarak 23 Yıla yakın bir süre Genel Kurmay Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Genel Kurmay Başkanları içinde En Az Genel Kurmay Başkanlığı yapan isimler ise 2 ay süre ile görev yapan Ragıp Gümüşpala ve 5 Ay görev yapan Nurettin Ersin’dir.

İşte Yılla Göre Genel Kurmay Başkanları:

Genel Kurmay Başkanı

Rütbesi

Görev Zamanı

1 M.İsmet İNÖNÜ Orgeneral 3 Mayıs 1920 – 10 Kasım 1921
2 Fevzi ÇAKMAK Mareşal 03 Nisan 1921- 12 Ocak 1944
3 M.Kazım ORBAY Orgeneral 12 Ocak 1944 – 30 Temmuz 1946
4 Salih OMURTAK Orgeneral 1 Ağustos 1946 – 8 Haziran 1949
5 A. Nafiz GÜRMAN Orgeneral 10 Haziran 1949 – 6 Haziran 1950
6 M. Nuri YAMUT Orgeneral 5 Haziran 1950 – 10 Nisan 1954
7 A. Nurettin BARANSEL Orgeneral 28 Mayıs 1954 – 25 Ağustos 1955
8 İ. Hakkı TUNABOYLU Orgeneral 25 Ağustos 1955 – 10 Ekim 1957
9 İ. Feyzi MENGÜÇ Orgeneral 11 Ekim 1957 – 22 Ağustos 1958
10 M. Rüştü ERDELHUN Orgeneral 23 Ağustos 1958 – 27 Mayıs 1960
11 Ragıp GÜMÜŞPALA Orgeneral 3 Haziran 1960 – 4 Ağustos 1960
12 Cevdet SUNAY Orgeneral 4 Ağustos 1960 – 16 Mart 1966
13 A. Cemal TURAL Orgeneral 16 Mart 1966 – 16 Mart 1969
14 Memduh TAĞMAÇ Orgeneral 16 Mart 1969 – 29 Ağustos 1972
15 Ö. Faruk GÜRLER Orgeneral 29 Ağustos 1972 – 6 Mart 1973
16 Semih SANCAR Orgeneral 6 Mart 1973 – 7 Mart 1978
17 A. Kenan EVREN Orgeneral 7 Mart 1978 – 1 Temmuz 1983
18 Nurettin ERSİN Orgeneral 1 Temmuz 1983 – 6 Aralık 1983
19 M.Necdet ÜRUĞ Orgeneral 6 Aralık 1983 – 2 Temmuz 1987
20 Necip TORUMTAY Orgeneral 24 Temmuz 1987 – 3 Aralık 1990
21 Doğan GÜREŞ Orgeneral 6 Aralık 1990 – 30 Ağustos 1994
22 İ.Hakkı KARADAYI Orgeneral 30 Ağustos 1994 – 30 Ağustos 1998
23 Hüseyin KIVRIKOĞLU Orgeneral 30 Ağustos 1998 – 28 Ağustos 2002
24 Hilmi ÖZKÖK Orgeneral 28 Ağustos 2002 – 28 Ağustos 2006
25 Yaşar BÜYÜKANIT Orgeneral 28 Ağustos 2006 – 28 Ağustos 2008
26 İlker BAŞBUĞ Orgeneral 28 Ağustos 2008 – 27 Ağustos 2010
27 Işık KOŞANER Orgeneral 27 Ağustos 2010 – 29 Temmuz 2011
28 Necdet ÖZEL Orgeneral 29 Eylül 2011

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.