Anasayfa » SON DAKİKA HABERLERİ » 15 Temmuz Gerçekleri

15 Temmuz Gerçekleri

FETÖ’nün 1970’lerde başlayarak devletin tüm kılcal damarlarına sızarak devletin silahlarını millete doğrulttuğu, demokratik yönetimi rafa kaldırmayı hedeflediği darbe girişiminin üzerinden tam olarak 4 yıl geçti.  15 Temmuz halkın yeniden ayağa kalkmak için verdiği mücadelenin adı oldu. O gecenin kahramanları yani Türk Milleti, ülkesine ve birliğine sahip çıktı. Askeriyle, polisiyle, gazetecisiyle darbe püskürtüldü. Türkiye bugün demokrasiye olan bağlılığını bir kez daha gösterecek 15 Temmuz şehitlerini anacak. Peki 15 Temmuz’da neler yaşandı, perde arkasında neler oldu, kimler canı pahasına devletini korudu, kimler devletine ve milletine ihanet etti ? Bu soruların ve daha fazlası için hepsi haberimizde.

15 Temmuz Darbe Teşebbüsü

15 Temmuz Gerçekleri

İktidarı devirmek üzere hazırlanan darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı gece dile getirdiği ‘Allah’ın lütfu’ ifadesiyle uyumlu bir biçimde, ‘darbe ile mücadele’ adı altında, tüm muhalefetin üzerindeki baskıyı derinleştirerek iktidarı tahkim etme süreci olarak işletildi. Aradan geçen dört yılı, bir darbenin ağır havasının hep ülkenin üzerinde hissedildiği, darbeyi önlemiş olmanın beklenebilir bir sonucu olarak demokratik alanın genişletilmesi değil, tam aksine, o alanın darbe girişimi öncesine göre daha da daraltıldığı bir dönem olarak yaşadık. Köprü, meydanlar ve çeşitli mekanlara 15 Temmuz’u sürekli canlı tutacak isimler verilerek, bu iklim sembollerle de gündelik hayatımızda her gün yeniden üretildi. 

  • İlk olarak 136 darbeci asker Boğaziçi Köprüsü’nü kapattı. Köprü üzerinde 30 vatandaş FETÖ’cü hainlerin kurşunlarıyla şehit oldu. Boğaziçi Köprüsü, 15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı ilk şehitlerimizi verdiğimiz yer olarak tarihe geçti.
  • Genelkurmay Başkanlığı darbeciler tarafından basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları rehin alındı. Orgeneral Akar’a silah zoruyla darbe bildirisi imzalatılmak istendi.
  • Tıpkı geçmiş darbelerde olduğu gibi TRT işgal edildi ve darbeci askerlerin korsan darbe bildirisi canlı yayında okutuldu. Bununla yetinmeyen FETÖ mensupları, CNN Türk’ün yayını durdurken Digitürk’ü de hedef aldı.
  • Halkın haber almasını engellemek isteyen FETÖ’cü pilotlar F-16 uçaklarıyla TÜRKSAT’ı bombalarken iki kobra helikopteri de TÜRKSAT’ı teslim etmemek için direnen halka ateş açtı. TÜRKSAT önünde iki vatandaşımız şehit oldu.
  • Darbeciler havaalanlarını da hava trafiğine kapattı. 58 darbeci subay, İstanbul Atatürk Havalimanı’nı 4 tank, 4 zırhlı araç, 4 kamyon ve 4 askeri jip ile işgal etti. Burada 6 vatandaşımız şehit oldu.
  • Devletin zirvesini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni F-16 uçakları bombaladı. Cumhurbaşkanlığı önünde, tek amacı milli iradeye sahip çıkmak olan 29 kişi şehit oldu.
  • Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi de FETÖ’cü teröristlerin hedefi oldu F-16 uçaklarının attığı bombalar, 51’i özel harekat polisi olmak üzere 56 kişiyi şehit etti. Ankara Emniyet Müdürlüğü de bir kez F-16 ve 6 kez de helikopterlerle vuruldu.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast düzenlemeyi planlayan FETÖ, 27 asker ve 2 komando ile Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı oteli bastı. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma polisi olmak üzere iki polis şehit oldu.

15 Temmuz Darbe Teşebbüsü

Vatanına ve Milletine İhanet Edenler Kimler ?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan bilgi, belge, itiraf ve deliller ile örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in “sır kutusu” olan Adil Öksüz’ün Akıncı Hava Üssü’nde Kemal Batmaz ile darbeyi yönetmesi, girişimin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirildiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor.

FETÖ’nün “hava kuvvetleri imamı” ve darbe girişiminin kritik ismi Öksüz, 16 Temmuz sabahında Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında yakalandıktan sonra “bölgeye tarla bakmaya” gittiğini iddia ederken, serbest bırakılmasının ardından ise kayıplara karıştı.

Adil Öksüz’ün, 11 Temmuz 2016’da Kemal Batmaz ile aynı uçakla ABD’ye gittiği, 13 Temmuz 2016’da ise Batmaz ile aynı uçakla ABD’den döndüğü tespit edildi. Öksüz ile aynı tarihlerde ABD’ye giden FETÖ’nün “sivil imamlarından” Batmaz’ın, ABD’de değerlendirme toplantılarına katıldığı da belirlendi.

Öksüz ve Batmaz ile Akıncılar Üssü 143. Filo Komutanlığından darbeyi yönettiği öne sürülen sivillerden Harun Biniş de darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi FETÖ üyeleri arasında iletişim ağını sağlaması ile ön plana çıktı. Biniş’in, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın kabul etmesi durumunda Gülen ile iletişimini sağlayacak kişi olduğu ifadelere geçti.

Darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunan ekipte yer alan ve FETÖ darbesinin delilleri arasına giren “Aranızda hizmet hareketinden olmayan var mı?” sorusunun sahibi İsmail Yiğit, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi.

Terör örgütü ile bağlantısını itiraf edenlerden biri de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın eski yaveri yarbay Levent Türkkan oldu. Karargaha atandıktan sonra FETÖ adına verilen görevleri yerine getirmeye başladığını ve dinlemeler yaptığını itiraf eden Türkkan, askeri liseye giriş sınavından önce soruların Gülenciler tarafından kendisine verildiğini söyledi.

15 Temmuz Darbe Teşebbüsü

Darbe Hazurlıkları Seçimlerden 8 Gün Sonra Başlamış

Evde toplantı devam ederken, Adil Öksüz’ün namaz kıldırdığını, namaz sonrası dini konuşmalar yaptığını ve 15 Temmuz akşamını kastederek, “15 Temmuz akşamında yapılacak ilk işlerden biri, görevlendirme verilecek kuvvetlerle cezaevlerinde tutuklu bulunan cemaat mensubu kişileri vakit kaybetmeksizin cezaevlerinden çıkarmak” dediğini aktaran gizli tanık “Şapka”, Öksüz’ün ayrıca “Arkadaşlar biraz önce içerideki odada büyüğümüzle (Gülen) görüştüm, sizlere selamı var. Arkadaşlar ben cumartesi veya pazar İstanbul’da olacağım, oradan yurt dışına uçacağım, bir aksilik olmazsa salı günü büyüğümüzle görüşüp çarşamba veya perşembe döneceğim.” dediğini belirtti.

Yorum yapın