Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

1999 GÖLCÜK DEPREMİ

0

1999 GÖLCÜK DEPREMİ

1999 DEPREMİNDE KANDİLLİ RASATHANESİ MÜDÜRÜ OLAN IŞIKARA İLE İLGİLİ BİRKAÇ 17 AĞUSTOS VE 12 KASIM DEPREMLERİYLE İLGİLİ ANIMI AŞAĞIDA BİLGİLERİNİZE SUNUYORUM.

AHMET METE IŞIKARA,

1999 16 AĞUSTOS GECESİ SABAHA DOĞRU 03.05 TE CEP TELEFONUM ÇALMASIYLA UYANDIM. GÜNDÜZ HACIBEKTAŞ’A SAYIN BAŞBAKANLA GİDİP GELDİĞİMİZ İÇİN YORGUNDUM.

TELEFONDA MERHUM IŞIKARA VARDI BANA ” ZEYNEL BEY, MERKEZ ÜSSÜ GÖLCÜK OLMAK ÜZERE BÜYÜK BİR DEPREM OLDU. BEN KANDİLLİYE GİDİYORUM, SİZDE DEVLETI UYANDIRIN” DEDİ.

HEMEN YATAKTAN FIRLADIM. VOLKAN İLE KARDEŞİM DR. MUHLİS’İN OĞLU OĞUZHAN BALKONDA ÇADIR KURUP YATMIŞLARDI ONLAR SARSINTIYI ÇOK HİSSETMİŞLER VE HEMEN BAĞIRARAK YATAK ODAMIZIA KOŞMUŞLARDI. EŞİM İLTER DE UYANDI.

BEN IŞIKLARI YAKMALARINI SÖYLEDİM IŞIKLAR YANMIYORDU. MASA ÜSTÜNDEKİ EV TELEFONUNA UZANDIM ODA ÇALIŞMIYORDU.

HEMEN İLK OLARAK İSTANBUL VALİSİ EROL BEYİ CEPTEN ARADIM BULDUM DURUM HAKKINDA BİLGİ ALDIM.

ONDAN SONRA TELEFONLA KİMSELERE ULAŞMAK MÜMKÜN OLMADI SABİT TELEFONLAR ÇALIŞMIYORDU. ÇOCUKLARI VE EŞİMİ ALARAK BAŞBAKANLIĞA GİRDİM ( 7 GÜN SONRA EVE GİDECEKTİM. BİR HAFTA BOYUNCA BAŞBAKANLIKTA YAŞADIM)

BAŞBAKANLIĞA GELDİM CEP TELEFONU İLE ULAŞABİLDİĞİM BAKAN VE ÖZEL KALEM MÜDÜRLERİNE ULAŞMAYA ÇALIŞTIM. EMNİYET TELSİZ MERKEZİNİ TELSİZLE ARAYARAK TÜM BAKAN KORUMALARINA HABER VERMELERİNİ VE BAKANLIKLARINA GİTMELERİNİ SÖYLEDİM.

DAHA SONRA BAŞBAKANLIĞA GELEN BAKANLAR HEMEN GÖLCÜK VE İSTANBU’L A HAREKET ETTİLER.

BAŞBAKAN VE YARDIMCILARI TOPLANTILARA BAŞLADILAR. BAŞBAKANLIKTA BİR KRİZ MASASI KURULDU. TELEFONLAR KİTLENMİŞTİ. BAŞBAKANLIKTA BENDE DURAN UYDU TELEFONUYLA İRTİBATA GEÇİYORDUM. DAHA SONRA TELEFONLAR ÇALIŞMAYA BAŞLADI.

AHMET METE IŞIKARA İLE DEVAMLI İRTİBAT HALİNDEYDİM. MASAMA YALOVA ,İSTANBUL, KOCAELİ, BOLU, VALİLİKLERİNE DİREK ” KIRMIZI TELEFON” ÇEKİLDİ. DEVAMLI VALİLERDEN ALDIĞIM BİLGİLERİ KRIZ MASASINA İLETİYORDUM.

SAYIN MEHMET HABERAL BU DEPREMDE ÇOK BÜYÜK İNSANLIK ÖRNEĞİ GÖSTERDİ. ONU ANMADAN GEÇEMEM.

BİR KAÇ GÜN İÇİNDE DEPREMİN BOYUTLARI MALUM ORTAYA ÇIKTI.

BU ARADA MERHUM IŞIKARA’YI TELEVİZYONCULAR DEVAMLI ARAYIP PROGRAMLARA ÇIKMASINI İSTİYORLARDI. O BANA TELEFONLA BİLGİ VERİRDİ, BENDE ALDIĞIM BİLGİLERİ PAYLAŞIRDIM. MAGAZİN PROGRAMLARINA ÇIKMASINI İSTEMEDİK. CİDDİ HABER PROGRAMLARINA ÇIKARAK HALKA BİLGİ VERMESİNİ HEP İSTEDİK.

BU SAYEDE AZİZ DOSTUM IŞIKARA HALKIMIZ DOĞRULARI SÖYLEYEREK AYDINLATTIĞI İÇİN BABACAN TAVRIYLA HAKLI OLARAK “DEPREM DEDE” OLARAK ANILMAYA BAŞLADI.
ANKARAYA HER GELDİĞİNDE OTURUR GÖRÜŞÜRDÜK. HER TÜRLÜ DEPREMDE BANA HABER VERİRDİ. BENDE ONU PAYLAŞIRDIM.

BU FOTOGRAF , BAŞBAKANLIĞA GELDİĞİNDE ÇEKİLDİ. İLTER VE VOLKAN’ DA YANIMDAYDILAR 12 KASIM 1999 18.50 CİVARLARIYI SANIRIM SOHBET EDİYORDUK. GAZETECİLER DE BENDEN İZİN İSTİYORLARDI GELİP MERHUM IŞIKARA İLE RÖPORTAJ YAPMAK İÇİN. BU ARADA SAYIN BAŞBAKAN ÇIKTI.

KENDİLERİNİ YOLCULADIKTAN SONRA GİRDİĞİM BAŞBAKANLIKTA AVİZLERİN SALLANDIĞINI GÖRDÜM. MAKAM ODASI ARA KORİDORUNDA DUVARLARDA DURAN APLİKLER ( SONRADAN APLİKLERİ SALLAMAYA ÇALIŞTIM, DENEDİM KIPIRDATAMADIM BİLE) SALLANIYORDU.

ODAYA GİRDİM MERHUM IŞIKARA KANDİLLİ İLE GÖRÜŞÜYORDU. ( BUNDAN ON DAKİKA ÖNCE SANKİ İÇİNE DOĞDU BANA ” ZEYNEL BEY SANKİ BİR HAREKETLİLİK VAR” DEDİ . “NE OLUYOR DEDİM” KENDİSİNE, ” BEN BİR KANDİLLİYİ ARAYAYIM ” DEDİĞİNDE BEN SAYIN BAŞBAKANI YOLCULAMAYA İNMİŞTİM. KONUŞMASI BİTTİĞİNDE BİZE DÜZCE MERKEZ ÜSSÜ OLMAK ÜZERE 7.2 ŞİDDETİNDE YİNE BÜYÜK BİR DEPREM YAŞADIK DEDİ. NTV ‘DEN NERMİN HANIM DA BU ARADA YANIMIZA GELMİŞTİ….

HER İKİ DEPREMDE BİNLERCE İNSANIMIZ VAFET ETMİŞ, BİNLERCE EV YIKILMIŞ OTURULMAZ HALE GELMİŞTİ.

DEPREM DEDEYLE HER ZAMAN TELEFONLAŞIR SOHBET EDERDİK. BEN KIBRISTA DİPLOMAT OLARAK GÖREV YAPARKEN GELMİŞTİ. KENDİSİ MERAK EDEN KIBRISLI DOSTLARIMLA BULUŞTURDUM ÇOK GÜZEL SOHBET ETTİK ( HÜSNİYE- OLGUN ÖZER)

IŞIKLAR İÇİNDE YAT DEPREM DEDE MEKANIN CENNET OLSUN

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap