Anasayfa » 81 il Gezilecek Yerler » 2019 Mavi Bayrak Ödülleri

2019 Mavi Bayrak Ödülleri

Bu Yazımızda Öncelikle Size Mavi Bayrağın Ne Olduğundan Bahsetmek İstiyoruz

Mavi Bayrak

Avrupa Topluluğu, Kendi Ülkelerinde Yüzme Amacı İle Kullanılacak Göl Ve Deniz Suları İçin Gerekli Su Kalitelerini Belirleyen Mikrobiyolojik Parametreleri, Yol Gösterici Ve Uyulması Zorunlu Hükümler Olarak Ortaya Koymuştur.

Bu Çalışmalar 1987 Yılında Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (Feee) Tarafından Yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası Adı Altında Birleştirilmiş Önce 11 At Ülkesi Daha Sonra 22 Ülkede Başarı İle Uygulanmıştır. 2001 Yılında İse Avrupa’nın Dışında Yer Alan Ülkelerden Gelen Talepler Doğrultusunda Kampanyanın Kapsamı Genişletilmiş Olup Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’nın Adı Çevre Eğitim Vakfı Olarak Değiştirilmiştir.

Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’na 1991 Yılında İlk Kez Avrupa Topluluğu Dışında Finlandiya Kabul Edildikten Sonra, Ülkemizde De Mavi Bayrak Kampanyasına Yönelik Çalışmalar Başlamış Ve 1993 Yılında Bakanlığımızın Önderliğinde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (Türçev) Kurulmuştur.

Mavi Bayrak Programı Ülkemizde Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın Finansal (Sağlık Bakanlığı’na Analizler İçin) Ve Teknik Desteği, Sağlık Bakanlığı’nın Teknik Desteği İle Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (Türçev) Tarafından Yürütülmektedir. Bu Projenin Uluslararası Ayağı İse Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Fee) Dır.

Ab Yüzme Suyu Direktiflerinin Uygulanması, Çöp Toplama Ve Sağlık Ekipmanlarıyla Uygun Ve Güvenli Bir Ortamın Sağlandığı Plajlar İle İlgili Kriterler Birkaç Kez Revize Edilmiştir. Mavi Bayrak Plaj Kriterlerinin Bu Düzenlemeler Sırasında Giderek Daha Da Sıkılaştırılmasına Rağmen, Bu Programa Katılma İsteği Artmaktadır.

Plajlar İle İlgili Yeni Kriterler, Yöredeki Atıksu Arıtma Tesisi, Kanalizasyon Sistemleri Gibi Belediye Hizmetlerini Kapsamakla Birlikte, Sürdürülebilir Kalkınma Ve Özellikle Çevre Eğitimi Üzerinde Odaklanmaktadır.

2004 Yılında Yürürlüğe Giren Yeni Marina Kriterlerine Çevre Eğitimi Ve Çevre Yönetimi Odaklı Bir Anlayış Getirilmiş, Ayrıca Mavi Bayraklı Marinalarda Marina Güvenliği Ön Plana Çıkarılarak, Çevre Yönetimine Geçiş Konusunda İlk Adımlar Atılmıştır.

Dünyada Gelişen Çevreyi Koruma Bilincine Paralel Olarak Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı Tarafından Plajlar İçin Belirlenen 33 Kriter, Marinalar İçin Belirlenen 38 Kriter Bulunmaktadır. Bu Kriterlerin Bir Kısmı Zorunlu(Z), Bir Kısmı Klavuz (K) Kriterlerdir. Bu Kriterleri Sağlayan Plajlara 1 Yıl Süre İle Mavi Bayrak Verilerek Ödüllendirilmektedir.

Plaj Ve Marinalar İçin Belirlenen Kriterler Birbirlerinden Farklı Olmasına Rağmen, Hepsini Aşağıdaki 4 Ana Grupta Toplamak Mümkündür.

1. Yüzme Amacıyla Kullanılan Suyun Niteliği.
2. Çevresel Eğitim Ve Bilgilendirme Çalışmalarının Yönlendirilmesi.
3. Plaj Düzeni Ve Emniyetinin Sağlanması.
4. Çevre Yönetimi

Bu Kriterleri Sağlayan Plaj Ve Marinalara 1 Yıl Süreyle Mavi Bayrak Verilerek Ödüllendirilmektedir. Mavi Bayraklı Plaj Ve Marinalar Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı Tarafından İnternet Ortamında Yayınlanarak Tüm Dünyaya Duyurulmaktadır.

2019 Yılında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nca Yapılan Değerlendirmeler Sonucundaülkemiz 463 Plaj İle 3. Sırada Yer Alırkan Birinci Sırada İse 566 Plaj İle İspanya Bulunmaktadır.

Ayrıca, Ülkemizde 22 Marina Ve 15 Yatın Da Mavi Bayrak İle Ödüllendirilmesi Uygun Görülmüştür.

Kıyıların Korunması, Çevre Bilincinin Gelişmesinde Ve Turizm Pazarlanmasında Mavi Bayrak Programının Önemli Bir Yeri Bulunmaktadır. Esasen Bir Çevre Ödülü Olmakla Birlikte, Uluslararası Standart Özelliği Taşıması Ve Uygulama Alanının Kıyılar Olması Nedeni İle Turizm Sektörü Açısından Büyük Bir Öneme Sahiptir.

Türkiye, Ödüle Hak Kazanan 22 Marinası İle De Dünya Sıralamasında 7. Sırada Yer Aldı. D-Marin’in Didim, Göcek Ve Turgutreis’te Bulunan 3 Marinası, Bu Yıl Da Mavi Bayrak’ı Dalgalandırma Hakkı Kazanmaya Devam Ediyor. Yani Türkiye’de 22 Marinaya Verilen Mavi Bayrak’ Tan Üçünün Sahibi D-Marin Oldu. Türkiye’nin En Ünlü Plajlarından Antalya’daki Kaputaş Sahili İngiliz Guardian Gazetesi Tarafından Da Dünyanın Sayılı Plajları Arasında Gösterilmişti. Bu Plaj Yıllardır Temiz Denizi İle Mavi Bayrak Listesinde Yer Alıyor. Türkiye’nin Bir Diğer Ünlü Plajı Da Fethiye Yakınlarındaki Ölüdeniz’de Bulunan “Kelebekler Vadisi”… Turizm Tanıtma Posterlerinde Türkiye’nin Sembolleri Arasında Yer Alıyor. Çeşme’deki Ilıca Plajı Da Yıllardır Ege’nin En İyi Sahilleri Listesinin Zirvesinde Yer Alan Bir Plaj. İşte Neredekal.com’un Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (Türçev) Verileriyle Hazırladığı Türkiye’nin Mavi Bayraklı Plajlarının Tam Listesi…

Mavi Bayrak, Plaj Ve Marinalara Verilen, Uluslararası Bir Çevre Ödülüdür.
Mavi Bayrak, Çevre Yönetimine Önem Verildiğini, Çevre Bilincinin Oluşturulmasına Yönelik Etkinliklerin Yapıldığını, Deniz Suyunun Temizliğini, Plaj Veya Marinayı Kullananların İhtiyaçlarına Cevap Verecek Donanım Ve Güvenliğe Sahip Olduğunun Garantisi Niteliğindedir. Bu Ödül Sadece Plajlar İçin Değil, Aynı Zamanda Marinalar Ve Yatlar İçin De Verilmektedir. Mavi Bayrak Ödülü Nü Alabilmek İçin, Plajlar İçin 33 Ve Marinalar İçin 25 Kriterin Sağlanması Gerekmektedir. Plajlardan 15 Günlük Aralar İle Sezon Boyunca Deniz Suyu Numunesi Alınmakta, Mikrobiyolojik Düzeyde Ve Üç Parametrede Analizler Yapılmaktadır.
Bu Analizler “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri” Kapsamında Değerlendirilmektedir.

Yaz Geldi. Tatil İçi Başka Bir Yere Gidenmeyen İstanbullular Sıcak Havalarda İstanbul Plajlarını Dolduracak. İstanbul’da Akdeniz Veya Ege Kıyılarını Aratmayan Güzellikteki En Güzel Plajlar..

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Cennet Koylarından Sadece Biri. Kaş İlçesinin Kalkan Mevkinde Konumlanan Nefis Plaj, Kaş’a 20 Km, Kalkan’a 7 Km Uzakta Bulunuyor. Kendisiyle Aynı Adı Taşıyan Ve Sarp Kayalıklarla Çevrili Etkileyici Bir Koydaki Kaputaş Plajı, Bu Özelliğiyle Ülkemizin Nadir Doğal Güzellikleri Arasında Yer Alıyor.

Kaputaş Plajı, Antalya’nın En Güzel İlçelerinden Olan Kaş İle Kalkan Arasındaki Sahil Yolu Üzerinde ‘Kanyon Ağzı’ Olarak Tanımlanan, Yer Altından Akan Suyun Deniz Kıyısında Kumlar Arasından Süzülmesi Sonucu Suyu Genel Olarak Serin Ve Turkuaz Renginde Bir Plaj Olarak Biliniyor.

 

 

 

 

 

 

Kelebekler Vadisi

Türkiye’nin Tanıtımı Dendiğinde Akla Gelen İlk Resim Ölüdeniz‘dir. Kelebekler Vadisi İse; Muğla İlinin Fethiye İlçesine Bağlı Olan Ölüdeniz Beldesi Sınırlarında Kalan Bir Cennet Alanıdır. Boyu 350 Metreyi Bulan Sarp Kayalıklarla Çevrili Olan Vadi, 80’Den Fazla Kelebek Çeşidine Ve Özellikle Kaplan Kelebeğine Ev Sahipliği Yapar. Faralya Köyü İçinde Kaynağı Bulunan Ve 50 Metrelik Yükseklikten Vadiye Dökülen Şelale Muhteşem Bir Manzaranın Oluşmasını Sağlar. Şelaleden Dökülen Sular Akdeniz’e Karışır.

 

 

 

 

 

Ilıca Plajı

Denizin İçinde Kaynayan Sıcak Termal Sularıyla Büyük Bir Termal Havuzu Andıran Ilıca Plajı, Ziyaretçilerine Geniş Ve Bembeyaz Kumuyla Rüya Gibi Bir Tatil Vadeder. Çeşme Plajlarının Ve Özellikle Ilıca Plajı’nın En Önemli Özelliklerinden Biri De, Kıyıdan Denize Doğru Yaklaşık Yüz Metrelik Bir Şeridin İnsan Boyunu Geçmeyecek Derinlikte Olmasıdır. Sığ Sularda, Özellikle Termal Kaynaklarla Beslenen Sularda Ultraviyole Işınlarının İnsan Sağlığına Çok Daha Fazla Yararlı Olduğu Bilimsel Bulgularla Kesinleşmiştir. Bunların Yanı Sıra, Bu Plajlar Yüzmeye Yeni Başlayanlar Ve Çocuklar İçin Son Derece Elverişlidir.

Ilıca’da Sıcak Deniz Ve Rüzgarın Güzel Bir Karışımını Bulabilirsiniz. Yazın Sıcak Günlerinde Bile Öğleden Sonra Çıkan İmbat Rüzgarları, Serinliğiyle Havayı Rahatlatır. Ne Kadar Kalabalık Olsa Da, Bu Plajda Rahatça Güneşlenmek, Yürümek Ve Spor Yapmak Her Zaman Mümkündür. Tatilde Dinlenmenin Yanı Sıra Eğlenmek İsteyenlere De Çeşitli Bar, Disko Ve Beach Clublar Sabahın İlk Işıklarına Kadar Hizmet Vermektedir.

“2019 Mavi Bayrak Ödülleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın