Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

21 Mayıs 2008 Manchester United Chelsea Maçı Hikayesi

0

21 Mayıs 2008 Manchester United Chelsea Maçı)

Yani Chelsea-Manchester United Arasında Oynanan 2008 Şampiyonlar Ligi Finali.

Normal Süre 1-1 Biter Ve Maç Penaltılara Gider. Penaltılar Sonucunda Manchester Kupayı Alır. Ama Arkasında Çok Daha Efsanevi Bir Hikaye Var.

Simon Kuper’in Futbolun Şifreleri Kitabında Yazdığı Üzere, Chicago Üniversitesinde Yüksek Lisans Yapmakta Olan İgnacio Palacios 1995 Yılından İtibaren Penaltı Atışlarının Kaydını Tutmaya Başlar. Bu Çalışmasını Da 2003 Yılında Yayınlar. İgnacio’nun Bu Çalışmalarını Bilen Bir Arkadaşı, O Dönemde* Şampiyonlar Ligi Finaline Çıkan Chelsea Teknik Direktörü Olan Avram Grant İle Tanıştırır. Sonrasında İse İgnacio Grant’a, Maçın Penaltılara Gitmesi Halinde Yararlanabilecekleri Bir Rapor Sunar. Bu Raporda Özellikle Üzerinde Durduğu Birkaç Nokta Vardır:

1-Manchester’ın Kalecisi Van Der Sar, Atıcının Doğal Köşesine Yatmaya Meyillidir. Yani Bu Sağ Ayağını Kullanan Atıcının Sol Tarafı, Sol Ayağını Kullanan Atıcının İse Sağ Tarafıdır.

2-Van Der Sar, Yerden 1-1,5 M Yükseklikteki Penaltıları Kurtarmaya Daha Yatkındır.

3-Cristiano Ronaldo Topa Koşarken Durursa, %85 İhtimalle Kalecinin Sağına Doğru Atış Yapacaktır. Yalnız Ronaldo Kalecinin Yerinden Oynaması İçin Son Ana Kadar Bekler Ve Buna Göre Kararını Değiştirebilir. Kalecinin Önceden Hareket Ettiği Bütün Durumlarda Ronaldo Penaltıyı Gole Çevirmiştir.

4-İlk Penaltıyı Kullanan Takımın Kazanma İhtimali %60’Tır.

Tekrar Maça Dönelim. Maç 1-1 Biter Ve Penaltı Atışlarına Geçilir Ve “İlk Penaltıyı Manchester Kullanır”. Manchester Ve Chelsea’li Oyuncular İlk İki Penaltılarını Gole Çevirir Ve Topun Başına Cristiano Ronaldo Geçer.

Ronaldo Topa Yaklaşırken Önce Duraksar Ve Kaleci Petr Cech’i Süzer. Ancak Cech Dersine Çalışmıştır Ve Yerinden Bir Milim Bile Kıpırdamaz. Ardından Kendi Sağına Yatarak Penaltıyı Kurtarır.

Bu Esnada Chelsea’li Oyuncular Da Dersine Çalışmış Oldukları İçin Hep Kendilerine Göre Sağ Köşeye, Yerden Veya Havadan Topu Bırakırlar Ve Golü Atarlar. Buna Uymayan Tek Kişi İse Sol Ayaklı Ashley Cole’dür. Kendisi Doğal Köşesinin Tersine Atmamış, Yine Sağ Ayaklı Arkadaşlarının Vurduğu Sağ Köşeye Yerden Sert Bir Vuruş Yapmıştır. Van Der Sar İse Köşeyi Bilmiş, Ancak Bu Sert Şutu Çıkaramamıştır. İşin İlginci Cole’un Plana Uymaması, Golü Atmasına Rağmen Dolaylı Olarak Kupanın Kaybedilmesine Sebep Olacaktır. Artık Son Penaltıya Gelinmiştir. Terry Topun Başına Gelir Ve Yine Sağ Ayakla Kendisinin Sağına Topu Bırakır Ve Van Der Sar’ı Ters Köşeye Yatırır. Ancak Top Direğe Takılır Ve Penaltılara Denge Gelir.

Sonrasında Anderson, Kalou Ve Giggs Penaltılarını Gole Çevirir Ve Durum 6-5 Olur. Chelsea’nin 7. Penaltısını Kullanmak Üzere Topun Başına Gelen Fitbolcu Nicolas Anelka Oldukça Stresslidir. Ancak Bu Esnada, Manchester Yedek Kulübesi, Chelsea’nin Penaltılarını Belli Bir Sistematiğe Göre Kullandığını Anlamıştır. Görünüşe Göre Bütün Penaltılarını Kendilerine Göre Sağ Köşeye Atmaya Karar Vermişlerdir. Aslında Sistem Bu Değildir, Ancak Solak Olan Cole Gerekeni Yapmadığı İçin Bütün Penaltılar Sağ Köşeye Atılmıştır. Dolayısıyla Teoride Yanlış Olsa Da, Pratikte Doğru Sonuca Ulaşmışlardır. Derken Sağ Ayaklı Anelka Topun Başına Gelir. Atacağı Köşe Bellidir. Kendine Göre Sağ Köşeye, Yerden Ya Da Havadan Vuracaktır. Ancak Van Der Sar, Topun Başındaki Anelka’ya Sağ Köşeyi Gösterir (Kaleciye Göre Sol). Yani Bir Nevi “Nereye Atacağını Biliyorum” Der. Bunun Üzerine Anelka Paniğe Kapılır Ve Kendisine Göre Sol Köşeye, Tam Da Yerden 1-1,5 Metre Yüksekliğe Vurur Ve Bum! Van Der Sar Penaltıyı Kurtarır. Böylece Manchester United Kupayı Müzesine Götürür.

Debe Editi: Öncelikle Olumlu Geri Dönüşler İçin Teşekkür Ederim.

Benim Henüz Oluşum Aşamasında Olan Ve Futbol Oyun Kurallarını Anneye Anlatır Gibi Anlatmaya Çalıştığım Bir Projem Var. Malum, Ülkemizde Herkes Fitbol İzlemesine Rağmen Kuralların Bir Çoğu Yanlış Biliniyor Ya Da Yorumlanıyor. Amaç Bunu En Aza İndirmek. Elbette Bu İşin Profesyoneli Değilim Ama Dilim Döndüğünce Bir Şeyler Anlatmaya Çalıştım. Buyrun:

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap