30 Yaşına Gelmeden Herkesin Bilmesi uygulaması Gereken 11 Şey

30 Yaşına Gelmeden Herkesin Bilmesi uygulaması Gereken 11 Şey

15 Ekim 2020 0 Yazar: Cokiyiabi

30 yaşına gelmeden yapılması gerekenler,30 Yaşına Gelmeden herkesin Bilmesi gereken 11 Şey

İleride ne iş yapacağına karar ver.

En az bir kere yurt dışına çık ve orada en az bir ay yaşa.

ingilizce’ni ilerlet (iskoç aksanı yapmaya çalış.)

Bir film listesi yap ve hepsini izle.
(star wars’ı izlemeden ölme!)

Bir kitap listesi yap ve hepsini oku. …

Aşık ol. …

Uzun süreli bir tren yolculuğuna çık.

1. Sevdiğiniz mesleği yapın.

30 yaşına gelmeden önce mesai saatlerinin ve alacağınız maaşın, sizi tatmin ve mutlu edeceği bir işi seçmeniz çok önemli.

2. Bir yemeği pişirmekte iyi olun.

Yemek yapmaktan nefret ediyor olabilirsiniz veya Gordon Ramsay’nin tariflerini ezbere biliyor da olabilirsiniz. Ama 30 yaşına gelmeden önce, herkesten daha iyi yapıyor olduğunuz bir yemek belirlemelisiniz. Evinizde önemli konuklar ağırladığınız vakitler, bunun size büyük yararı dokunacaktır.

3. Kim dost, kim düşman ayırt edebilin.

Gençlik yıllarımız çevremizde en çok insanın olduğu zamanlardır. Genelde hepsinin gerçek dostumuz olduğu yanılgısına düşebiliriz. Zor zamanlarınızda kimin yanınızda olup, size destek verdiğine çok dikkat edin.

4. Kişisel hayatınızla ilgili detayları herkesle paylaşmayın.

Kuvvetli bir ilişkiniz olsun istiyorsanız, partnerinizle yaşadığınız sorunları öyle herkese anlatmayın. Eğer çok paylaşma ihtiyacı hissediyorsanız, bir terapiste danışın ve sorunlarınızı profesyonel yoldan çözmenin keyfini çıkarın.

5. Önceliklerinizi doğru belirleyin.

Hayatımız boyunca, birçok şeyi yapmak adına sürekli bir telaş içerisinde oluruz. Ama ara sıra küçük şeylere odaklanmakta ve önemli olan şeyleri ve kişileri ihmal etmememizde de fayda var.

6. Tatil yapmak ve dinlenmek için kendinize vakit ve para ayırın.

Yetersiz dinlenme fiziksel ve zihinsel yorgunluğa sebep verir ve verimliliğinizi de ciddi oranda düşürür. Ama siz modayı gereğinden fazla takip etmek yerine, hak ettiğiniz tatili gerçekleştirebileceğiniz kadar bir kenara para ayıracak kadar düşünceli olmalısınız. Maaşınızın %20’sini biriktirseniz bu sizin için yeterli olacaktır.

7. Sürücü ehliyetinizi alın.

Bunu yapmak size başka motivasyonlar da getirecektir. Ehliyetiniz olunca bir araba almayı düşüneceksinizdir ve böylece de maaşınızın yükselmesi adına uygun kariyer adımlarını atacaksınızdır.

8. Ek gelir sağlayacak bir iş edinin.

30 yaşınıza gelmeden evvel, size ek gelir sağlayan bir kaynak bulmanız önemli. Freelance bir işte çalışabilir veya kendinize küçük çapta bir iş kurabilirsiniz. Ek bir gelir kaynağınızın olması demek, kriz anlarıyla daha kolay başa çıkabilmek anlamına gelir.

9. Ailenizin evinden taşının.

Ailenizle yaşamak oldukça konforludur: evin sürekli temiz olması, yiyeceklerinizi hazırlayan birinin olması… Ama bir noktada ailenizden ayrı eve çıkmanız gerekli ki bunu otuzunuza gelmeden önce yapmalısınız. Bu sizin sorumluluk bilincinizi artıracaktır.

10. Kalabalık önünde konuşma yapmaya alışın.

Çoğumuz bir kalabalık önünde, yabancılara konuşma yapacağı zaman tuhaf hisseder ve gerilir. Korkularınızı aşmayı öğrenmeniz gerek. Kalabalık önünde yapılan konuşmalarda sakin kalabilen ve ne diyeceğinden emin olan kişiler toplumda her zaman saygı ve ilgi görür.

11. Kendi tarzınızı bulun.

Yetişkin bir insanın kendisini rahat ve güzel hissettiren bir tarzı olmalıdır. 30 yaşına gelmeden önce kişisel tarzınızı oturtursanız eğer, her gün ne giyeceğim derdinden de kurtulmuş olursunuz. Unutmayın, giydikleriniz sizin hakkınızda insanlarda ilk izlenimi oluşturan bir etmendir.

Bonus: Daha mutlu olmak için uygulayabileceğiniz 4 kolay adım.

İstatistiklere göre ”en mutlu yaş” diye bir kavram yok. Her yaşımızı en mutlu yaşımıza çevirebiliriz. İşte bunun için 4 basit adım:

Günde 10-15 dakikanızı tamamen sessiz geçirin. Kulaklık, telefon, bilgisayar yok.

Kötü alışkanlıklarınızı bırakın. Bunlar sizi içten içe mahvediyor, haberiniz yok.

Kendinizi pozitif insanlarla çevreleyin.

Evinizi temiz tutun. Dağınık ev, dağınık kafa demektir.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
  1
  Share