Ana Sayfa SAĞLIK Hamilelik ve Bebek 6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli

6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli

Author

Date

Category

6 Aylık Bebekler neler Yemeli Nasıl beslenmeli

sevgili hanımlar  şimdi bebeklerimiz için artık yavas yavaş yemek yeme zamanı gelmiştir sizlere bu yazımızda bebeklerimizin nasıl besleneceğimizi hazırladık.

6 aylik bebek nasıl beslenmeli

 • Bebeğiniz anne sütüne ek olarak, ek gıdaları almaya hazır olduğunu hareketleriyle belli edebilir. Dik oturması, masadaki yiyeceklere uzanması, sizin yediklerinize bakıp merak etmesi, hatta ağzını şapırdatması size ipucu verebilir.
 • Bebeğiniz ek gıdaları ısrarla dışarıya doğru itiyorsa ve yutmuyorsa henüz bu beslenme şekline hazır olmayabilir. O anda ısrar etmek yerine 1 hafta 10 gün sonra tekrar deneyin. Bebekler ek gıdalara 7. aya kadar alışamayabilirler, bu çok normaldir. Bazen kaşık yerine parmağınızla beslemek de çözüm olabilir.
 • İlk 6 ayda bebeğinizin ana besin ihtiyacı anne sütüdür. Bebek besin ihtiyacının %70’ini anne sütü ile karşılar.
 • Ek gıdalar bu dönemde tek başına yeterli değildir; bu sebeple 6. aydan sonra bebeğinizi düzenli olarak anne sütü ile beslemeye devam etmelisiniz. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışın.

 • İlk gıdalar, tadımlık olarak düşünülebilir. Ek besinlere yoğun olarak başlamanız, sindirim problemlerine ve bebeğinizin anne sütünden uzaklaşmasına sebep olabilir. Bebeğinize ek gıdaları 1-2 tatlı kaşığı kadar tadımlık olarak vermeye başlayabilirsiniz.
 • Bu dönemde bebeğinize günde en fazla 2 ek gıda öğünü verebilirsiniz. Her bir öğünde vereceğiz ek gıda oranı, bir minik bebek kavanozu ölçüsünü geçmemeli.
 • Yeni başladığınız ek gıdayı gündüz saatlerinde 3-4 gün deneyin, böylelikle alerjik veya sindirimle ilgili bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Patlıcan ve bakla 2 yaşına kadar tüketilmemeli. Bal ise 1 yaşına kadar tüketilmemelidir.

 • Yemeklerinizde kesinlikle ek baharat, salça ve tuz kullanmamalısınız.
 • Bebeğinizin, hamilelik döneminde sizden beslenerek depoladığı değerler bu ay içinde azalmaya başlar ve bebeğin özellikle demir ihtiyacı artar. Dolayısıyla vereceğiniz gıdaların demir bakımından zengin olmasına dikkat etmelisiniz.  Bunun için doktorunuza da danışmanızı öneririz.
 • Bebeğinize öncelikle elma, armut, havuç, şeftali, daha sonra da muz, portakal, mandalina gibi meyveler vermeye başlayabilirsiniz. Meyveleri teker teker deneyip alerjik bir etkisi olup olmayacağını kontrol edebilirsiniz. Kivi, nar ve çilek alerjen etkisi nedeniyle 1 yaşına kadar önerilmemektedir.
 • C vitamini demir emilimini artırır. Demir içeren besinlerle, C vitamini bakımından zengin meyveleri bebeğinize aynı veya takip eden öğünlerde vermeye özen gösterin.
 • Sebze olarak ilk etapta; patates, havuç, kabak, bezelye, brokoli, balkabağı, enginar verebilirsiniz.
 • Aptamil Sütlü ve Tahıllı Ek Gıdaları A, B1, B6, Biotin, D3, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir ve iyot mineralleri ile bebeğinizin beslenmesini desteklemeye yardımcı olur. Bebeğiniz için lezzetli bir ara öğün alternatifidir.
 • Örnek beslenme tablosu için tıklayın.
 • Her şeye rağmen anne sütünüz yeterli değilse doktorunuza danışmalısınız.

İLGİLİ YAZILAR

1 Aylık bebek 2 aylık bebek 3 aylık bebek 4 Aylık bebek >  5 aylık bebek >  6 Aylık bebek >  7 aylık bebek >  8 Aylık bebek >  9 Aylık bebek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Acı Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Acı Yemek nedir, Rüyada Acı Yemek ne anlama geliyor, Rüyada Yemek Yemek nasıl yorumlanır, Rüyada Acı Yemek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Abla Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Abla Görmek nedir, Rüyada Abla Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Abla Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Abla Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Akarsu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Akarsu Görmek nedir, Rüyada Akarsu Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akarsu Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akarsu Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ağrı Çekmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ağrı Çekmek nedir, Rüyada Ağrı Çekmek ne anlama geliyor, Rüyada Ağrı Çekmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ağrı Çekmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahır Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ahır Görmek nedir, Rüyada Ahır Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahır Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahır Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar