Anasayfa » İSLAM ANSİKLOPEDİSİ » Abdest Alma ,Abdest Nasıl Alınır? Resimli Anlatım

Abdest Alma ,Abdest Nasıl Alınır? Resimli Anlatım

Abdest Nasıl Alınır?

abdest alma resmi
Abdest alınırken mümkünse kıbleye karşı durulur. Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya”  diye niyet edilir. Eûzübillahimineşşeytanirracîm Bismillahirrahmanirrahîm” denilir. Eller bileklere kadar üç kere yıkanmalıdır.

abdest alma resimli
Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilmelidir. Yıkanırken bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir.Yüzük varsa oynatılarak altına su geçmesi temin edilir.

abdest alma resimli anlatım
Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınır. Her defasında iyice çalkalanır. Dişler, baş ve şehadet parmağı ile oğuşturulur. Yalnız oruçlu olanlar, boğazlarına kaçmaması için ağızlarına suyu dolu dolu almazlar.

abdest almak
Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. Oruçlu olanlar buruna suyu çok hızlı çekmezler.

abdest almak tarifli
Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.Su yüze çarpılmaz.

abdest nasıl alınır
Sağ avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

abdest nasıl alınır resimli anlatım
Sol avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.  Önce sağ ve sonrada sol kol yıkanır.

abdest ve alınışı
Sağ el yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak, başın ön tarafına saç bitiminden itibaren konulup, ıslak elle bir kere mesh edilir.

abdest alma resimleri
Eller ıslatılarak, sağ elin serçe parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin serçe parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

abdest alırken resimli anlatım
Elleri yeniden ıslatmaya gerek yoktur. Baş ve işaret parmakları hariç, diğer üç parmağın dışıyla boyun mesh edilir. Eller öne doğru çekiliken, çene altına doğru değil, kulak altından yüze doğru getirilir.

abdest alınışıÖnce sağ ayak, sonra sol ayak, topuk kemikleriyle beraber, sol elle yıkanır. Parmak araları sağdan sola doğru hilallenir.

abdest alıyorum resimli
Sonra sol ayak, topuk kemikleriyle beraber, sol elle yıkanır. Parmak araları sağdan sola doğru hilallenir.

 

Not : //www.facebook.com/cokiyiabi

sayfamızı Beğenmeyi unutmayın 🙂