Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Abdestbozan Otu NEDİR

0

ABDESTBOZAN OTU

Gülgillerden, güzel kokulu, çok yıllık yaprakları karşılıklı (almaşık) ve tüysü, yeşilimsi ya da kırmızımsı çiçekler açan bir bitki (Poterium spinosum). Bahçelerde yetiştirilir, taze yaprakları salatalarda garnitür olarak kullanılır.

Gülgillerden ; hoş kokulu ile uzun ömürlü bir bitki türüdür. Genelde beyaz, kırmızı ya da yeşile çalan çiçekler açar. Uzunluğu altmış – yetmiş santimetre dolaylarında kalmasına karşın, 1 metreye dek ulaşabilen abdestbozan bitkisi, bahçelerde yetiştirilmeye uygun olmakla bir arada, Türkiye doğasında kendi kendine büyümüş olarak sıkça bulunabilmektedir. Yol kenarları, dere yatakları benzeri alanlarda kendi kendine yetişmiş olanlarına rastlanabilir. Özellikle rutubetli ile nemli ortamları seven abdestbozan bitkisi, bu nitelikleri hasebiyle kendine, Karadeniz Bölgesi’nde daha rahat bir olgunlaşma meydanı bulur.Abdestbozan bitkisi nitelikleri itibariyle çok farklı amaçlarla kıymetli bir referans özelliğindedir. Faydalı otlar içinde ismi sıklıkla geçmekle birlikte, özellikle kökü sanayide kara ile yeşil uzunluğa hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Bütün bunların yanı sıra; bilhassa köy mutfaklarımızda yeni ile taze kalın yapraklarından salataya çeşni vermek amacıyla yararlanılan abdestbozan bitkisi, Anadolu şifacılık geleneğinde de kıymetli bir yere sahiptir. Bu haklı yerini, pek çok bakımdan kişinin sağlığına yararlı bulunan niteliklerine borçludur. Özellikle bağırsak gazlarının giderilmesinde oynadığı rol yüzünden ismiabdestbozan otu olan bu bitki türü, bütün bu nitelikleriyle tam olarak bir şifa kaynağı olarak kabul görmeye devam etmektedir.

Abdestbozan Bitkisi Yararları

  • Mide yapılanmasına ile asit stabilize edilmesine fayda sağlar,
  • Bilhassa fazla ateşi normal düzeyine indirmeye yarar,
  • Bedende beliren çıbanların büyümesini hızlandırır, Kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlar,
  • Baş ağrısını dindirir,
  • Balgam söktürür,
  • Şiş bademciklerin inmesine destek olur,
  • Burun kanamalarına karşı etkin rol oynar (Özellikle sık sık burnu kanayanlar için),
  • İdrar yolu hastalıklarında bariz bir rahatlama verir,
  • Göğüs ağrılarının ile mide yanmalarının giderilmesine fayda sağlar;

İlk akla gelenler olacaktır.

Sayılan bütün bu abdestbozan bitkisi yararları, tesirli doğal iyileşme teknikleri içinde adının anılmasına haklı bir neden oluşturur. Daha önce söylediğimiz salata çeşnisi olabilmesinin yanı sıra, kökünden elde edilerek içilen çayıyla da bu katkıları elde etmek muhtemeldir. Özellikle ateş düşürme, baş ağrılarına karşı tesir ile idrar yolu hastalıkları için kök çayının içilmesi salatasından daha yararlı olacaktır.

 

 

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap