Anasayfa » Bilim İnsanları » Abdurrahman es-Sufi Kimdir (Bilim adamı)

Abdurrahman es-Sufi Kimdir (Bilim adamı)

Abdurrahman es-Sufi 

Abdurrahman es-Sufi  hayatı
Abdurrahman es-Sufi hayatı

Abdurrahman es-Sufi – (903-986),

Abdurrahman es-Sûfi (903-986), Batlamyusun Almagestinden yararlanarak hazırlamış olduğu yıldız katalogu ile tanınmıştır. Bu katalogda, 48 yıldız takımında bulunan yıldızlar tanıtılmış, bunların gökyüzündeki konumları, parlaklıkları ve renkleri bildirildikten sonra, Almagestte geçen yıldız isimlerinin Arapça karşılıkları verilerek, bu konuda Arapçadaki önemli bir boşluk doldurulmuştur. Abdurrahman es-Sûfinin önerdiği terimler, daha sonra Doğulu ve Batılı astronomlar tarafından kullanıldığı gibi, bunlardan 94ü modern astronomi literatürüne de girmiştir. 13. yüzyılda Castilla-Leon Kralı X. Alfonsonun hazırlattığı “Astronomi

Bilgisi Kitabı” adlı 4 bölümden oluşan İspanyolca ansiklopedide, Abdurrahman es-Sûfinin bu eseriyle diğer Müslüman astronomlarından bazılarının eserlerinden yararlanılmıştır.

Abdurrahman es-Sûfi, astronomi aletlerinin geliştirilmesinde de önemli hizmetlerde bulunmuştur. Güneşin yüksekliğini ölçmekte kullanılan usturlapların ölçme duyarlılığını arttırmış olduğu gibi, 10 kg. ağırlığında gümüşten bir gök küresi yapmıştır. Ayrıca 123.5 cm. çaplı bir halka kullanarak ekliptiğin eğimini 23° 3345olarak tespit ettiği bildirilmektedir.

Yorum yapın