Acı Biber Yediğimizde Neden Çok Terleriz?

0
1173

acı biber, acı biber neden terletiir, acı biberin terletmesinin nedenleri, acı biber hakkında bilgiler, acı biber hakkında bilinmeyenler

Sevgili okurlar, slzere acı biber yedikten sonra terleyemeye başlamamızın nedenleriden bahsedeceğiz. İnsanların bu durumu bir hastalık belirtisi olarak düşündükleri ve bu durumu doktorlarıyla paylaştıklarında aldıkları cevaplarla içlerine su serpiyor. Peki acı biber neden terletir, acı biber hakkında bilgiler ve daha fazlası hepsi haberimizde.

Acı Biber Yediğimizde Neden Çok Terleriz?

Sadece acı biber yediğimizde değil, acı herhangi bir şey yediğimizde de terleriz. Üstelik terlemenin yanı sıra burnumuz akar ve gözlerimizden yaş gelir. Bu durum acının etkisi geçinceye dek sürer. Peki bunun nedeni nedir, hiç merak ettiniz mi?

Acı biber veya acılı yiyecekler tükettiğimizde, yemek borusundaki ve miğdedeki sinir uçları uyarılır. Vücut bu durum karşısında bir tepki verir. İşte bu tepkide terlemedir. Aynı zamanda bu tür acılı yiyecekler keskin kokulu olduğu için burundaki mukus salgısını incelterek akmasına neden olur. Yani burnumuz akar. Tüm bu biyolojik olaylarla birlikte metabolizmamız da %25 oranında hızlanır yani daha aktif oluruz.

Acı biber veya acılı yiyeceker vücutta terleme, göz yaşarması ve burun akması gibi etkiler yaratırken aynı zamanda solunum yollarının ve ciğerlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Bu yönüyle sağlık açısından oldukça önemlidir. Ancak herşeyin fazlasında olduğu gibi, acılı yiyecelerin de fazla tüketilmesi son derece tehlikelidir.

Acı Biber’in Faydaları

Beyinde mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Özellikle stresli iş hayatı olanlara, fiziksel yorgunluk çekenlere acı biber tüketmeleri öneriliyor. Acı biber, vücudun rahatlamasını ve stresin azalmasına yardımcı olabiliyor.

Vücudun toksinlerden arınmasına destek olur. Acı biber bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayabiliyor. Kış aylarında tüketildiğinde, vücudun mekanizmasının sağlıklı biçimde işlemesine destek veriyor. Turunçgillerin verdiği C vitamini desteğinin 2 katını acı biber tek başına verebiliyor.

Kan dolaşımı sorunu, vücutta hemen her ciddi hastalığın nedenleri arasında yer alır. Düzenli olarak acı biber tüketilmesi durumunda, kan dolaşımı sağlıklı şeklinde geri döner. Bu sayede, kalp rahatsızlıkları, kolesterol, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar önlenebilir.

Enfeksiyon giderici özelliklere sahiptir. Kış aylarında boğazda meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde acı biber etkili şekilde kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here