Adenitis Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

Adenitis Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

5 Mart 2020 0 Yazar:

Adenitis, Adenitis nedir, Adenitis hakkında bilgiler, Adenitis özellikleri, Adenitis belirtileri, Adenitis nedenleri, Adenitis tedavisi, Adenitis vücudun hangi bölgelerinde görülür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Adenitis hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Adenitis hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Adenitis Nedir ? Adenitis nedenleri nelerdir ?, Adenitis belirtileri nelerdir ? Adenitis tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Adenitis

Adenitis Nedir ?

Adenit, lenf düğümlerinin ya da bezlerinin iltihabi hastalığıdır (lenf bezleri ve düğümleri bedeni enfeksiyona karşı koruyan sistem olan lenfatik sistemin parçalarıdır). Lenf düğümleri bedende çeşitli yerlerde bulunsa da en sık boyundakiler, koltuk altındakiler ve kasıktakiler enfekte olmaktadır. Genelde enfeksiyona bir bakteri, virüs ya da allerji neden olmaktadır. Çocuğunuzda streptokok enfeksiyonu, enfeksiyöz mononükleoz, tonsillit (bademcik iltihabı) ya da diş apsesi sonrasında adenit oluşabilir. Derideki bir hasardan kaynaklanan enfeksiyon lenf bezlerine yayılarak kasıkta ya da koltukaltında adenit oluşumuna neden olabilir. Daha nadir adenit nedenleri arasında tüberküloz enfeksiyonu, toksoplazmoz, kedi tırmığı hastalığı da vardır. Adenit hastalığı belirtileri arasında hastanın boynu, koltukaltı ve kasığındaki lenf bezlerinin şişmesi ve hassaslaşması vardır ve kimi zaman deride kızarma da görülebilir. Adenitli hastalarda bazen de ateş yükselmesi görülebilir.

Adenitis Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

Adenitis

Adenitis

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •