Anasayfa » Genel » Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

adıyaman, adıyaman gezi, adıyaman gezilecek yerler, adıyaman en güzel mekanlar, adıyaman gezilecek en güzel yerler, adıyaman seyahat, adıyaman manzara, adıyaman en iyi yerler

Sevgili takipçiler, Adıyaman için yola çıkıyorsanız bu güzel şehirde bir çok medeniyetin bulunduğunu unutmamalısınız. Doğu’nun en önemli bölgelerinden biri olan Adıyaman; zengin bir mirasa sahip olup, kültürel doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bizlerde sizler için Adıyaman’a yolunuz düşerse uğrayabileceğiniz güzellikleri sizler için derledik.

 

Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

1- Nemrut Dağı

Nemrut Dağı, Türkiye’nin Adıyaman ilinde yer alan 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Yüz ölçümünün büyük bir kısmı Kahta ilçesinde yer alırken az bir kısmı ise Malatya’nın Pütürge ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında Toros dağ silsilesinde bulunur. 1987’de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Nemrut Dağı, 1988 yılında tesis edilen Nemrut Dağı Millî Parkı ile korumaya alınmıştır.

Adıyaman En Güzel Yerler

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Nemrut Milli Park alanı, Adıyaman merkezden 86 kilometre 1 saat 30 dakika. – Toplu Taşıma ile: Nemrut’a ulaşmak için, Adıyaman’ın Kahta ilçesine kadar; şehirlerarası otobüslerle geliniyor. Oradan dağa ulaşım ve rehberlik içinse, Adıyaman veya Kahta’daki otellerden rehberlik ve ulaşım hizmeti alabilirsiniz.

2- Cendere Köprüsü 

Cendere Köprüsü, Adıyaman’da Cendere çayı üzerinde yer alan ve dünyanın hâlen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılan tarihi köprü. Adıyaman’a 55 km mesafede, bugün Eskikale olarak bilinen bir antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Kahta ve Sincik’i birbirine bağlar.

Adıyaman En Güzel Yerler

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Cendere Köprüsüne Nasıl Gidilir?

Köprü Adıyaman ili Cendere çayı üzerinde yer alıyor. Kahta ve Sincik’i birbirine bağlıyor. Kâhta İlçesi’nden Nemrut Dağı’na doğru giderken Karakuş Tümülüsü’nü geçtikten yaklaşık 10 kilometre sonra Sincik-Kocahisar yol ayrımında bulunuyor. Adıyaman-Cendere Köprüsü arası 43 km.

3- Pirin Ören Yeri

Adıyaman’a 5km. uzaklıkta Örenli mahallesi sınırları içerisindedir. Perre şehri, Kommagene ülkesinin 5 büyük şehrinden biridir. Günümüzde çok az bir kalıntı ulaşmıştır. Antikkentte sur duvarları, halen halk tarafından kullanılmakta olan çeşme ve 200’e yakın kaya mezarının bulunduğu Nekropol yer almaktadır.

Adıyaman En Güzel Yerler

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Pirin Ören Yerine Nasıl Gidilir? 

Pirin Ören Yeri, Adıyaman il merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Örenli mahallesinde yer alır. İl merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Pirin Ören Yeri açık hava müzesine şahsi aracınızla veya buraya giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

4- Safvan Bin Muattal Türbesi

Hazreti Peygamberi gözleri ile görmüş, söylediklerine şahit olmuş, yaşayışından örnekler almış, Kuranın nazil oluşuna şahit olmuş, Peygamber efendimizle birlikte savaşlara, seferlere katılmış nadide insanlardan biri Hz. Safvan bin Muattal. Medine’yi terk edip bu diyarlara kadar gelmiş Allah’ın dinini yaymak için ve burada şehit olmuş. Ülkemiz için Adıyaman için Samsat ilçemiz için ne büyük bir kazanç.

Adıyaman En Güzel Yerler

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Safvan Bin Muattal Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Türbeye gitmek için; Adıyaman Kahta Karayolu’nun 28. Kilometresinden (Samsat Yol Ayrımında) Samsat yoluna dönülüp Samsat yolu takip edilirek, Samsat a 10 km kala sol tarafta yeni yapılmakta olan camii yoluna girin, zaten yol boyu türbenin kahverengi tabelaları mevcuttur.

5- Su Gözü

Besni Sugözü Mesire Alanı Fotoğrafları Harika Bir Yer…Besni Sugözü mesire alanı öncelikle harika bir piknik alanıdır. Sugözü Mesire Alanı nerede? Besni Sugözü Mesire Alanı, Adıyaman ili Besni ilçesine bağlı Sugözü köyünde bulunmaktadır. Adıyaman kent merkezine yaklaşık 50 km, Besni ilçesine ise 10 km uzaklıktadır.

Adıyaman En Güzel Yerler

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Su Gözüne Nasıl Gidilir? 

Sugözü Mesire Alanı Besni’ye araç ile ulaşımda çok yakın bir konumda. Yeni ismi ile Sugözü Köyü eski ismi ile Eskiköy Köyü yakınlarında bulan alan Besni-Gaziantep yolu üzerinde…Öncelikle Besni’den Gaziantep’e doğru yola çıktığınızda Besni’nin çıkışından başlayan yokuşun bitiminde sizleri Sugözü Mesire Alanı’nın tabelaları karşılayacak. Son olarak tabelaları takip ederek mesire alanına ulaşabilirsiniz.

6- Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı 

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı: Adıyaman İli, Gölbaşı İlçesi sınırlarında bulunan Gölbaşı, İnekli ve Azaplı göllerini kapsayan 2080 ha.’lık alan 12.05.2008 tarihinde ‘’Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı’’ olarak ilan edilmiştir. UDGP’si Mart 2011 tarihinde onaylanmıştır.

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgündür. Adıyaman kent merkezinden bazen buraya sefer yapan tur otobüsleri bulunur. Bu otobüslerle de ulaşabilirsiniz.

7-Adıyaman Müzesi 

Adıyaman Müzesi; Adıyaman’da kurulu, 22.000 eser sergilenen bir müzedir. Şehir merkezinde, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunur. Müze çalışmalarına 1978 yılında başlanmış, 1982 yılında şimdiki modern binasına taşınmıştır. Müze arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği iki bölüme ayrılır.

Adıyaman En Güzel Yerler

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Adıyaman Müzesine Nasıl Gidilir? 

Müze binası, Adıyaman valiliğinin karşı caddesinde Atatürk Bulvarının hemen yanındadır. Demokrasi parkı olarak bilinen yer olarakta biliniyor. Şehir merkezinde olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Adıyaman Valiliğinden geçen araçlara bindiğinizde kolayca ulaşabilirsiniz.

8- Sofraz Ören Yeri 

Çok az kişinin bildiği olağanüstü bir yer. Ancak malesef tamamen terk edilmiş halde idi. İç kısım ve mezar odası oldukça temiz ve düzenli. Fakat son derece güvensiz. İçeriye bir vahşi hayvan girmiş olsa veya orada başınıza bir hal gelse bir kimse yok. Sadece girişi bir el feneri konulmuş. Allah razı olsun. Bütün bu olumsuzluklara rağmen mutlaka gidin.

Adıyaman En Güzel Yerler

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Sofraz Ören Yeri’ne Nasıl Gidilir?

Sofraz Ören Yeri, Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Üçgöz beldesinde bulunur. Besni ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur. Sofraz Ören Yeri’ne ulaşmak için şahsi aracınızla tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

9- Perre Antik Kenti

Eski kaynaklarda Me’arath gazze Pörön, Mezopotamya’da ise Pirin ve Perin olarak bilinen Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti, Melitene’yi (Malatya) başkent Samosata’ya (Samsat) bağlayan yol güzergahı üzerinde olması nedeniyle geçmişte jeopolitik bir öneme sahipti.

 

Adıyaman En Güzel Yerler

Perre Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Perre Antik Kenti Adıyaman il merkezinde bulunmasından dolayı ulaşımı oldukça kolaydır. Hem toplu taşımalar ile hem de özel araçlarınız ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Adıyaman ilinin merkezinden 5 kilometre uzaklıkta bulunan Perre Antik Kentine Adıyaman-Malatya yolu üzerinden özel araçlarınız ile 10 dakika da ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca araçlar için otopark da bulunmaktadır.

Yorum yapın