Ağız Yaraları Hakkında Bilgiler

Ağız Yaraları, Ağız Yaraları nedir, Ağız Yaraları hakkında bilgiler, Ağız Yaraları özellikler, Ağız Yaraları belirtileri, Ağız Yaraları tedavisi, Ağız Yaraları nedenleri, Ağız Yaraları ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Ağız Yaraları hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ağız Yaraları hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Ağız Yaraları Nedir ? Ağız Yaraları nedenleri nelerdir ?, Ağız Yaraları belirtileri nelerdir ?, Ağız Yaraları tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ağız Yarası

Ağız Yaraları Nedir

Ağız ve diş sağlığı alanında en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden bir tanesi ağızda oluşan yara ve aftlardır.

Ağız Yaraları Hakkında Bilgiler

Konuşma, yutkunma ve çiğneme gibi hareketler esnasında zorluğa neden olan ağız yaraları, gündelik yaşamı olumsuz etkiler. Ağız içi yaralar bazen birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşen küçük çizikler şeklinde olabilirken bazı durumlarda iltihaplanarak aft adı verilen ağrılı yaralara dönüşebilir. Tedavilerinde genellikle doğal yöntemler, gargaralar ve bazı durumlarda da antibiyotiklerden yararlanılabilir. Ağız yaralarının tedavisinde öncelikle yaraların oluşum sebebinin iyi araştırılması gerekir. Ağız yarası sorunu eğer kişide sürekli olarak tekrarlayan bir durum ise önemli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkıyor olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle ağız içinde yara ve aft problemi olan bireyler mutlaka diş hekimi kontrolünden geçmeli, eğer bu durum tedavilere rağmen düzenli olarak tekrar ediyorsa vücutta olası farklı hastalıklara yönelik gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Ağız Yaraları Nedenleri Nedir ?

  • Dilinizi, dudaklarınızı veya yanaklarınızı ısırmak
  • Sıcak yiyecek veya içeceklerle ağzınızı yaktığınızda
  • Diş tellerinden, takma dişlerden ve diğer olası keskin nesnelerden kaynaklanan doku travması
  • Sigarayı bırakmak
  • Gebelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişiklikler.
  • Beta blokerler ve bazı ağrı kesiciler

Ağız Yaraları Belirtileri Nedir ?

Ağız yaralarının belirtileri arasında kırmızı, parlak veya şişmiş ağız ve diş etlerinin yanı sıra ağrı bulunur. Ağızda, diş etlerinde, dilinizin üstünde veya altında küçük ülserler ya da yaralar görülebilir. Ayrıca ağzınızda beyaz lekeler, irin görebilirsiniz. Boğaz ağrısı, ağız ve boğaz kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Ağız Yarası

Ağız Yaraları Tedavisi Nedir ?

Çoğu ağız yarası tedavi gerektirmeden 10-14 gün içinde iyileşir. Fakat ağrıyı azaltmak adına doğal iyileşmeyi destekleyebilen ve reçetesiz satılan çeşitli ilaçlar da bulunmaktadır. Bunların yanında evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz birkaç yöntem de mevcuttur.

  • Tuzlu su ile gargara yapmak
  • Kabartma tozunu su ile birlikte yaralara uygulamak
  • Sıcak, baharatlı, tuzlu veya asitli yiyecekler ve içecekler gibi tetikleyicilerden kaçınmak

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir