Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ağrı’da Gezilecek En Güzel 6 Yer

0

Ağrı ilimizin En güzel Gezilecek Görülecek Yerleri ,Ağrı ilimiz Hakkında bilgi yazimizda sizlere hazırladık.

Toplamda Şehir merkezi hariç 7 Adet ilçesi bulunan Ağrı, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

Diyadin
Doğubayazıt
Eleşkirt

Hamur
Patnos
Taşlıçay
Tutak

Ağrı 2014 Sayımlarına göre 549 bin kişilik bir nüfusa sahipken bu günlük istatistiklere bakıldığında bir önceki yıla göre artış yerine azalma göstermektedir.

İklim olarak Ülkemizin en soğuk şehirler arasında halay başı çekenlerden diyebiliriz.

TURIZIM açısından gayet yoğun ilgi gören, ancak ormanlık bölge açısından çok zayıftır.

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı (5.165 metre) İle meşhurdur ve adını ondan almıştır.

Ağrı küçük bir şehir olmasına rağmen her aradığınızı bulmakta zorluk çekmeyip, istediğiniz yeri de kolaylıkla bulabilir ve ziyaret edebilirsiniz. Ağrı merkez yanılmıyorsam Cumhuriyet caddesi, İstanbul/taksim cad. ile bire bir aynı görüntüye ve aynı kalabalığa sahiptir.

1. Meya (Günbuldü) Mağarası

Meya (Günbuldü) Mağarası: Ağrı’nın Diyadin ilçesinin Günbuldu Meya köyünde bulunan bu mağarada, bazı odaların kapı ve penceresinin önünde balkonu bulunmakta. Kayalarla oyulmuş olup içerisindeki tapınak ve ibadethanelerde değişik inanç ve buna benzer şeylerin izleri görülüyor.

2. Buz Mağarası

Buz Mağarası: Küçük ağrı dağı diyeceğim ama bilmeyenler için biraz abes kaçmış gibi görünecek. 2 adet ağrı dağı vardır ve küçük ve büyük olarak sınıflandırılmıştır. Buz mağarasının da bulunduğu yer küçük ağrı dağının eteklerinde bulunan hallaç köyünün yaklaşık 3 kilometre uzaklığındadır.

3. Urartu Kalesi


Urartu Kalesi: Doğubayazıt’ın 5 km. doğusunda, Eski Beyazıt’ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Kayalıklar üzerindeki bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartular döneminden kalmıştır. Günümüze oldukça harap bir durumda gelen kalenin içerisinde Urartu mezarları ile Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır

4. İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı,  İshak Paşa ve oğlu Mehmet paşa zamanında yapımı 1784 tarihinde tamamlanan bu saray Topkapı Sarayından sonra Türkiyen’nin en büyük yapısıdır. İlçesi olan Doğubayazıt’dadır ve turistlik açıdan en çok ilgili İshak paşa sarayı çekmektedir. Bir Rivayete göre ağrıya gelip de İshak paşa sarayına uğramadan dönen, gelip onu görmeden ölmezmiş. bu öylesine bir söylenti, gerçeklik payı kesin değildir.

5. Hamur Kümbeti


Hamur Kümbeti: Osmanlı türbe mimarisinin en ilginç yapılarından birisi olan Hamur Kümbeti, ilçe merkezinin kuzey-doğusunda, ilçenin kurulduğu vadiye hakim durumda bulunan mezarlığın ortasında yer almaktadır

6.Ağrı Dağı 

Ağrı dağı: Türkiyenin En yüksek dağı olan ve Nuh’un gemisinin de karaya oturduğu denilen dağ Ağrı  dağıdır. Ayrıca Kutsal Kitaplarda da Adı zikredilmiştir. Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris Zirvesindeki kar 4 mevsim boyunca erimemektedir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap