Ana SayfaEĞİTİMAhlak İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Ahlak İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

ahlak ile ilgili kompozisyon, ahlak ile ilgili kompozisyon örnekleri, ahlak ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 ahlak ile ilgili kompozisyon, 2021 ahlak ile ilgili kompozisyon örnekleri, ahlak ile ilgili kısa kompozisyonlar, ahlak ile ilgili kompozisyon ödevleri, ahlak ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Ahlak ya da sağtöre, kelimenin en dar anlamıyla, neyin doğru veya yanlış sayıldığı ile ilgilenir. Terim genellikle kültürel, dinî, dünyevi ve felsefi topluluklar tarafından, insanların çeşitli davranışlarının yanlış veya doğru oluşunu belirleyen bir yargı ve ilkeler sistemi kavramı ve/veya inancı için kullanılır.  Bizde size ahlak ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Ahlak ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, ahlak ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Ahlak İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Ahlak İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Ahlak, bir toplumda yaşayan bireylerin uymak zorunda oldukları kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. İnsan toplumsal bir varlıktır. Hayatını tek başına idame etmesi mümkün olmadığı için diğer insanlarla beraber yaşar.

Başka insanlarla bir arada yaşamak ise bazı toplumsal kurallara uymayı gerektirir. Bu kurallara tüm insanlar riayet ettiği sürece toplum huzur ve refah içinde yaşamını sürdürmeye devam edebilir. Ahlakı sadece yazılı kurallar oluşturmaz. Bir toplumun dini inancı, örf, adet ve gelenekleri de ahlaki davranışların ortaya çıkmasında fazlası ile etkilidir. Güzel ahlak, bir insanda bulunabilecek en güzel erdemdir. Ahlaklı insan çevresi tarafından hem sevilir hem de saygı görür. Güzel bir ahlaka sahip olmayan, bir diğer deyişle ahlaksız insanın ise toplum içinde yer edinmesi mümkün değildir.

İnsanlar içinde yerimizi belirleyecek en önemli değerlerden biri güzel ahlak iken, elbette bizler de güzel ahlaka sahip olan bir birey olmalıyız. Çocuklarımıza, gelecek kuşaklara örnek olmak için öncelikle kendimiz ahlaklı olmalı, içinde yaşadığımız toplumun ahlaki kurallarına riayet etmeliyiz.

Ahlak İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bir insanda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik ahlaktır. Temiz bir ahlaka sahip olmayan kişi ne kadar zengin, ne kadar zeki veya bilgili olursa olsun önemsizdir. Zira ahlaklı olmayan bir insanın bilgisinden de zenginliğinden de yararlanılmaz. Elbette ki bu durum, karakterli ve olgun insanlar için geçerlidir. Zira biliyoruz ki paraya verdiği değeri hiçbir şeye vermeyen milyonlarca insan bulunuyor.
Ahlaktan yoksun bir toplumda insanların huzurlu olması mümkün değildir. Zira bütün kötülüklerin anası şüphesiz ki ahlaksızlıktır. Ahlaktan yoksun kimse namusa, onura, şerefe, kul hakkına da önem vermez. Böyle insanlar için ne varsa yoksa sadece kendi çıkarlarıdır. Başka insanların ne olup bittiği onların umurunda değildir.

Kendi menfaatleri söz konusunda hırsızlık da yapar, adam da öldürürler. Bir anne veya baba, çocuğuna temiz bir ahlak bırakmadıysa, başka ne bıraktığı hiç mühim değildir; zira bir babanın çocuğuna bıraktığı ahlak kadar hiçbir şey önemli olamaz. Allah; bizim çocuklarımıza ne kadar miras bıraktığımıza bakmaz. Onun bakacağı şey, çocuklarımızı ne kadar ahlaklı yetiştirdiğimizdir. Ahlak kurallarının en çok önemsendiği din İslam’dır. İslam güzel ahlaktır. Güzel olan her şey ondadır. Kötü ve zararlı olan ise onun tarafından yasaklanmıştır.

Bir Müslümanın ibadetlerinden çok ahlakı önemsenmelidir. Ahlaksız bir kişinin oruç tutması, onun boşuna aç kalmış olması demektir. Yahut namaz kılması, boşuna eğilip kalkması demektir. İbadetler, güzel ve temiz bir ahlakla süslendiği sürece kabul edilir. Allah’ın emir ve yasaklarına uymayıp, kul hakkı yiyip sonra da günde yüz rekat namaz kılsak, o namazların bize hiçbir faydası yoktur.

Ahlak İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar