Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ahlak Nedir Bilgi Ansiklopedisi

1
Ahlak

Davranışlarımızın “iyi”ye uygun ve “kötü”den uzak olması için kurallar koyan bilgi alanı. Ahlâk, insanın uyması gereken başlıca davranış kurallarını araştırır ve önerir. Ahlâk dediğimiz bilgi alanı, bir davranış kuralları araştırmasıyla yükümlü ve sınırlıdır. Temel sorun şudur: Hangi davranışlarımız “iyi”ye, hangi davranışlarımız “kötü”ye uyar, buna bağlı olarak “iyi” ve “kötü” nedir? Davranış, ahlâkın temel belirleyeni diye alınınca ahlâk iki yönlü bir bilgi alanı olarak ortaya çıkar: Ahlâk, kişinin hem kişisel yaşamıyla (kişi ahlâkı) hem toplumsal yaşamıyla (toplum ahlâkı) ilgili kuralları gösterecektir. Bunun yanında, bu bilgi alanı, insanın toplum içindeki temel etkinliklerine göre değişik yükümlülükleri belirleyen alt bölümlere ayrılacaktır: Aile ahlâkı, yurttaşlık ahlâkı, meslek ahlâkı vb. Öte yandan kişisel düzeyde insan davranışlarının iki ayrı açıdan ele alınması gerekir: İnsanı mutluluğa götürecek yollar açısından (mutluluk ahlâkı), insanı başka insanlar karşısında yükümlü kılan zorunluluklar açısından (ödev ahlâkı). Ne var ki bireyle toplum arasına kesin sınırlar koyamayacağımızdan bu ahlâkları da birbirlerinden mutlak bir biçimde ayıramayız. Öte yandan ahlâk kuralları yere ve zamana göre değişiklikler gösterir. Bu yüzden felsefenin uygulamaya en yakın dalı olan bu bilgi alanı yer ve zamana göre dönüşümlere uğrarken felsefe tarihine bağlı olarak kendi tarihini de oluşturur.

Paylaş:

1 Yorum

  1. Ahlak:
    Dinen Haktu alanın yaratımı için verdiği, Kur’an’nın hükmü gereği canlı yaşama adaletli, eşit bölüşüm ile yaşatmak, yaşattımak, yani kendisine verilen aklı fikri güzellikte takva makamını yükseltmektir.
    MADDEN;
    AR, NAMUS VE ŞEREFLİ, DEVLET/MİLLET KUL HAKKI YEMEMEK, HUZURLU, GÜVENLİ, YAŞAMDA EŞİTLİK, HAK, HUKUK, ADALET, EŞİT PAYLAŞIM HAKKINA SAYGI GÖSTERMEK TEMİZ, DÜRÜST OLMAK.

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap