Ana Sayfa KİM KİMDİR Ahmet Çalık Kimdir?

Ahmet Çalık Kimdir?

Author

Date

Category

Ahmet Çalık kimdir, Ahmet Çalık, Ahmet Çalık Biyografisi, Ahmet Çalık hakkında kısa bilgiler, Ahmet Çalık yaşı kaç, Ahmet Çalık ne zaman doğdu, Ahmet Çalık boyu kaç, Ahmet Çalık hakkında merak edilenler, Ahmet Çalık çocuğu var mı, Ahmet Çalık hakkında kısa notlar, Semahat Arsel hakkında bilinmesi gerekenler,

Bugün sizlere, Ahmet Çalık hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

 

Ahmet Çalık (d. 1958, Malatya, Türkiye), Türk iş adamı ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı. 1981 senesinde ticari yaşamına Ortadoğu Tekstil’i kurarak başladı. Malatya’da GAP Güneydoğu Tekstil’i kurarak Doğu Anadolu’daki ilk yatırımını gerçekleştirdi.

Ahmet Çalık Kaç Yaşında?

Ahmet Çalık Kimdir?

Ahmet Çalık kimdir, Çalık Grubunun Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Ahmet Çalık, 1958 yılında Malatya‘da Yeşilyurt kasabasında doğmuştur. Babası mahmut çalık’dır. 3 kız kardeşi vardır. İlkokulu Malatya’da bitirdi. Orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı.

1930’lu yıllardan beri tekstil işiyle uğraşan ailesinin de teşvikiyle, İstanbul‘da 20 yaşında 1978 yılında kendi firmasını kurarak İş hayatına tekstil sektöründe başlamış oldu. 1981 yılında Ortadoğu Tekstil San. Tic. AŞ’yi kurdu. Daha sonra 1987 yılında Malatya’da da GAP Güneydoğu Tekstil San. ve Tic. AŞ adı ile iplik ve dokuma fabrikalarını hizmete açtı.

Aynı dönemde, uluslararası faaliyet ve yatırım hedefleri doğrultusunda, Turgut Özal‘ın tavsiyeleri ile Orta Asya ülkelerinde ilk yurt dışı yatırımlarına başladı.

Ciner Grubu tarafından Dinç Bilgin‘den satın alınan Sabah Gazetesi ve ATV’ye TMSF 2007 yılında el koymuştu daha sonra 22 Nisan 2008 tarihinde bu gurubu 1.1 milyar dolar karşılığında Çalık Grubu satın aldı. 20 Aralık 2013 tarihinde de tekrar el değiştirerek yeni sahibi; yönetim kurulu başkanı Orhan Cemal Kalyoncu olan Kalyon İnşaat oldu.

2007 yılında Arnavutluk‘un sabit telefon operatörü ve internet sağlayıcısı Albtelecom‘u satın aldı. 2008’de Türkiye’nin en büyük iki medya kuruluşundan biri olan Turkuvaz Medya Grubu‘nu, 2010’da Türkiye’nin 5 önemli şehrinin elektrik dağıtımını yapan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Şirketi YEDAŞ‘ı ve 2012’de de Kosova elektrik dağıtım şirketini bünyesine katmıştır.

Türkmenistan‘da da yatırımlarına devam eden Çalık Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Çalık, Malatya Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra, Türkiye Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve Malatya Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğini de yapmaktadır.

1995 yılında Türkmenistan Tekstil Bakan Yardımcılığı görevini de başarıyla yapmıştır. 2012 yılında Kazakistan Cumhuriyeti Bursa Fahri Konsolosu olarak atandı.

1998 yılında enerji sektörüne girdi. Bursagaz, Kayserigaz dağıtım işini üstlenen Çalık, Samsun-Ceyhan-Petrol Boru Hattı olarak bilinen Trans Anadolu Boru Hattı Projesi’ni de (TAPCO) üstlendi.

2012 yılında Türkmenistan‘da Aşgabat şehrinin elektrik altyapısının yenilenmesini üstlendi. 2012 yılında Gürcistan‘ın ilk 230 MW’lık doğalgaz kombine çevrim elektrik santralini kurmak üzere Partnertship Fund ile protokol imzalamıştır. Özbekistan’da yaptığı 478 MW’luk Navoi kombine çevrim elektrik santralini ise yine 2012 yılında tamamlamıştır.

Ahmet Çalık Nereli ve Nerede Doğdu?

Ahmet Çalık, 1958 yılında Malatya‘da Yeşilyurt kasabasında doğmuştur. Babası mahmut çalık’dır. 3 kız kardeşi vardır. İlkokulu Malatya’da bitirdi. Orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı.

Ahmet Çalık Serveti Ne Kadar?

Türk milyarderler listesinde 5’inci sırada bulunan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, 7 ayda 1.6 milyar dolardan 1.9 milyar dolara çıkararak servetini en çok artıran milyarder oldu.

Önceki İçerikSezai Bacaksız Kimdir
Sonraki İçerikSemahat Arsel Kimdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Öğretmenler Günü Mesajları Resimli

24 kasım Öğretmenler Günü En Güzel Resimli Kutlama Mesajları, Öğrenciden Öğretmenine Öğretmenler günü mesajları, Unutulmaz öğretmen SözleriÖğretmenler Günü mesajı,Öğretmenler Günü sözleri kısa,Öğretmenler Günü mesajı resimli,Öğretmenler...

Öğretmenler Günü En Güzel Mesajlar – 24 Kasım Öğretmenler Günü Resimli Mesajlar

Öğretmenler gününe Özel En Güzel Mesajlar,2020 En Şık Öğretmenler günü mesajları, Öğretmenlere Teşekkür Mesajları, Öğretmenler günü Atatürk MESAJLARI ,Kısa Öğretmenler günü mesajları, Resimli öğretmenler...

Xiaomi Mİ 10 Ultra Batarya Sorunu ve Çözümü

xiaomi, xiaomi telefon, xiaomi telefon sorunları, xiaomi mi 10 ultra batarya sorunu, xiaomi mi 10 ultra batarya sorunu ve çözümü Sevgili okurlar, bugün sizlere Xiaomi...

Xiaomi Redmi K30 Batarya Sorunu ve Çözümü

xiaomi, xiaomi telefon, xiaomi telefon sorunları, xiaomi redmi k30 batarya sorunu, xiaomi k30 batarya sorunu ve çözümü Sevgili okurlar, bugün sizlere Xiaomi Redmi K30 Telefonlarında...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Batarya Sorunu ve Çözümü

xiaomi, xiaomi telefon, xiaomi telefon sorunları, xiaomi redmi note 9 pro batarya sorunu, xiaomi redmi note 9 pro batarya sorunu ve çözümü Sevgili okurlar, bugün...

Son Yorumlar