Ahmet Yesevi Kimdir?

0
338

ahmet yesevi, ahmet yesevi kimdir, ahmet yesevi kaç yaşında, ahmet yesevi çocuğu var mı, ahmet yesevi biyografisi, ahmet yesevi eserleri, ahmet yesevi hayatı

Sevgili okurlar, sizlere Türk Mutasavvuf şairlerinden olan Ahmet Yesevi’den bahsedeceğiz. Ahmet Yesevi’nin eserleri, Ahmet Yesevi’nin yaşamı ve daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ahmet Yesevi Kimdir?

Sayısız şiirleri bulunan ve tasavvufi Türk halk şiirinin öncüsü olan Ahmet Yesevi, eldeki bilgilere göre 1093 yılında bugün ki Kazakistan toprakları içerisinde doğmuş, 1166 yılında ise hayatını kaybetmiştir. İlk Türk mutasavvıf olma unvanını taşıyan Yesevi, sufizm, yesevilik ve alevilik akımlarının yayılmasında da öncülük etmiştir.

Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Yesevi, ablası Gevher fiehnaz ile birlikte Buhara’ya göç etmiş, burada Yusuf Hemedan’dan manevi eğitimi almıştır. Zaman içerisinde tasavvuf eğitimi de alan Yesevi, bir süre sonra doğduğu yere dönerek hayatını insanlara yardım ederek ve doğru yolu göstererek sürdürmüştür. 63 yaşından sonra ise tekkesinin avlusuna yaptırdığı çilehaneye girmiş ve hayatının geri kalan kısmını burada geçirmiştir. Ahmet Yesevi’nin eğitim aldığı dönelerde halifelik yaptığı da rivayet edilmektedir.

Ahmet Yesevi, Anadolu’ya hiç gelmemiş olmasına rağmen tanınan ve sevilen birisiydi. Düşünce ve eserleriyle islâmın değerlerini ve Türk kültürünü birleştirerek Türk boylarının islâmiyeti benimsemesini kolaylaştırmıştır. Arapça ve Farsça’yı çok iyi bilmesine rağmen eserlerinde ısrarla Türkçeyi kullanmıştır. Tüm şiirlerini Divan-ı Hikmet adında bir kitapta toplamıştır.

Ahmet Yesevi Nereli ve Ne Zaman Doğdu?

Sayısız şiirleri bulunan ve tasavvufi Türk halk şiirinin öncüsü olan Ahmet Yesevi, eldeki bilgilere göre 1093 yılında bugün ki Kazakistan toprakları içerisinde doğmuş, 1166 yılında ise hayatını kaybetmiştir.

Ahmet Yesevi Eserleri

  • Divan-ı Hikmet şiirleri, Türk tasavvuf edebiyatının çok önemli ve bilinen en eski örneklerini içeren kitaptır.
  • Akaid, İslam’ın esaslarının yer aldığı temel eseridir.
  • Fakr-Nâme öğrencileri tarafından yazılmış ve kendisine mal edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here