Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Airfoil Nedir?

0

Airfoil Nedemek,Airfoil nedir Resimli anlatım,

Airfoil Nedemektir

Airfoil Nedemek anlamı nedir

Kanat, pervane, dümen, yelken gibi bir akışkan içinde hareket eden nesnelerin 2 boyutlu kesitine verilen isimdir. Hava, su gibi herhangi bir akışkan içinde hareket eden taşıta en uygun taşıma/sürükleme oranını vermek için dizayn edilmiş, kıvrımlı veya düz, genellikle damla şeklindeki kesitlerdir. Çalışma prensibini şu şekilde açıklayabiliriz, akışkan kanatla temas edince kanadın üst ve alt kısmından geçmek üzere ikiye ayrılır.

Airfoil anlamı

Airfoil Nedir ?

Kanadın tasarımı gereği akışkanın, kanadın üst kısmında gideceği mesafe uzun olduğu için burada hızı artar çünkü alt kısımda bulunan akışkan ile aynı anda kanadın sonuna varması lazımdır. Üst kısımdaki akışkanın hızı artığından dolayı burada basınç düşer. Akışkanın her zaman yüksek basınçtan düşük basınca akması kriteri dolayısıyla kanatlarda bir kaldırma kuvveti oluşur.

Uçaklar ve helikopterlerin kanat yapısı da bu şekildedir fakat aralarında bir fark vardır. Helikopter kanatlarının daha yüksek hızlara çıkması gerektiğinden kanatları sürtünmeye az maruz kalmalıdır. Bunun için kanat yapısı uçaklara göre daha ince şekilde tasarlanır.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap