Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ak Kuyruklu Kartal Hakkında Bilgiler

0

Ak Kuyruklu Kartal Nerede Yaşar, Ak kuyruklu kartal hakkında bilgiler, ak kuyruklu kartal özellikleri, ak kuyruklu kartal nerede yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Ak Kuyruklu Kartal hakkında bahsetmek gerekirse, Ak Kuyruklu Kartal nesli tükenmekte olan canlı türüdür.

Ak Kuyruklu Kartal Nedir

Bayağı deniz kartalı, atmacagiller familyasından orta büyüklükte bir kartal türü. Latince isimlendirilmesinde geçen Haliaeetus, “deniz kartalı”, albicilla, “beyaz kuyruk” anlamındadır. Tür, çaylaklar ve doğanlar gibi gündüzcül bir kuştur.

Ak Kuyruk Kartalı Hakkında Bilgiler

Dünyada 8 türü bulunan Denizkartalları (Haliaeetus)’nın 4., Avrupa’daki kartalların ise en büyüğü olan bu tür, Avrasya’nın kuzey kesimleri ile Grönland’da ürer. Kışın Basra Körfezi’nin kuzey kesimleri ile Asya’nın doğusu gibi diğer bölgelerde de görülür. Dişileri erkeklerden biraz daha büyük olup, ağırlığı 4-6,9 kg’tır (rekor 7,5 kg). Erkekler ise 3,1-5,4 kg’dır. Kanat açıklığı 2,5 m’yi bulabilir.
Hem Türkçe, hem Latince ve İngilizce adları “beyaz kuyruklu” (alba= beyaz + cilla = kuyruk) olduğu halde, hani görünmüyor denebilir. Fotoğraftaki genç bir kartaldır. Beyazlamış kuyruk erginlerde gözükür. Türün en tipik özelliklerinden biri de iri yapılı gagasıdır. Culmen denen üst gaganın dış kenarı 6,5 cm kadar olabilir.

Bayağı deniz kartalı , büyük bir kuştur, 10-90 cm boyunda ve 200-250 cm. kanat açıklığındadır. Dişiler 4 ila 6,9 kg gelirken erkekler 3 ila 5,4 kg. olabilirler. Kanatları geniş, kafası iri ve kalın gagalıdır. Yetişkinler genellikle boyun ve başlarında beyazlıklar hariç kahverengi, kanatlar siyahımsı, kuyruk beyazdır. Gaga ve bacaklar sarıdır. Genç kuşlarda kuyruk ve gaga daha koyu renkli, kuyrukta koyu bantlar vardır.

Besinleri çeşitlidir, balık, kuş, leş ve küçük memeliler olabilir. Bazıları tamamen leşcil olarak yaşarken, düzenli korsan olarak, sumruların ya da diğer kuşların yiyeceğini çalarak beslenenleri de vardır; yine de güçlü avcılardır. Bu tür, avlıyacakları tavşanlar konusunda altın kartallarla şiddetli rekabete girebilir. Günlük besin gereksinimleri 500-600 g. kadardır.

Ak Kuyruklu Kartal Hangi Bölgede Yaşar

Doğu Anadolu ve Anadolu Bölgesinde yaşamaktadır.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap