Akciğer Enfarktüsü Hakkında Bilgiler

Akciğer Enfarktüsü Hakkında Bilgiler

8 Şubat 2020 0 Yazar:

Akciğer Enfarktüsü, Akciğer Enfarktüsü nedir, Akciğer Enfarktüsü hakkında bilgiler, Akciğer Enfarktüsü özellikler, Akciğer Enfarktüsü belirtileri, Akciğer Enfarktüsü nedenleri, Akciğer Enfarktüsü tedavisi, Akciğer Enfarktüsü ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Akciğer Enfarktüsü hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Akciğer Enfarktüsü hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Akciğer Enfarktüsü Nedir ? Akciğer Enfarktüsü nedenleri nelerdir ?, Akciğer Enfarktüsü belirtileri nelerdir ?,Akciğer Enfarktüsü tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Akciğer Enfarktüsü

Akciğer Enfarktüsü

Tıpta enfarktüs bir arterin (kan pıhtısı veya aterom yüzünden) tıkanması sonucu nekroz oluşumudur. Beyaz (anemik) enfarktüs, kalp, dalak, böbrek gibi sert organları etkiler. Tıkanma çoğu zaman trombositlerden oluşur ve organ açık renk veya beyaz olur.

Akciğer Enfarktüsü Hakkında Bilgiler

Genel olarak emboli nedeniyle oluşan tıkanmalar nedeniyle meydana gelebilir. Yani vücudun farklı kısımlarından meydana gelen yabancı cisimlerin akciğer bölgesinde tıkanmalara yol açmasıdır. Çoğunlukla ameliyatlar sırasında oluşan pıhtıların neden olduğu bir durumdur. Bu tıkanmalar oldukça tehlikeli olabilmektedir. Akciğer enfarktüsü belirtileri arasında aniden meydana gelen şiddetli ağrılar, solunum yetmezliği, öksürük ve ateş yükselmesi yer almaktadır. Enfarktüs tıkanmalar kimi zamanlarda açılmaktadır. Kimi zamanlarda ise tıkanmaların meydana getirdiği doku kaybı nedeniyle o bölgede yara izleri oluşturmaktadır. Tedavi sürecinde ağrı ve şokla savaşılarak hastanın bedenine giren oksijen arttırılır ve pıhtılaşma önleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalar bu gibi durumlarda kesinlikle dinlenmeli, yorucu hiçbir aktivite de bulunmamalıdır.

Akciğer Enfarktüsü

Akciğer Enfarktüsü Nedenleri Nelerdir ?

Kalp, istirahatte dakikada 60-80 kez tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi ve kan alması gerekir. Kalbin kendini besleyen bu damarlara koroner arterler adı verilir. Koroner arterlerin dolaşımında bir bozulma olduğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Koroner yetersizlik tabloları koroner damarlardaki darlıkların tipine derecesine ve yerine göre değişir. Bazı hastalarda sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olabileceği gibi, bazen damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla başlayan ani ölüme yol açabilen kalp krizi (enfarktüs) de ortaya çıkabilir.

Akciğer Enfarktüsü Belirtileri Nelerdir ?

 • Kalp, göğüs kemiği arası ve mide üstünde şiddetli ağrı
 • Soğuk ter
 • Yüzde morluk
 • Bulantı ve kusma
 • Dolaşım bozukluğu

Akciğer Enfarktüsü

Akciğer Enfarktüsü Tedavisi Nedir ?

Tedavi yöntemleri enfarktüs oluşumunun gösterdiği bölgeye ve meydana gelen tıkanma nedenlerine göre değişim göstermektedir. Genel olarak her çeşidinde hastalar dinlenme sürecine sokulmaktadır. Enfarktüs görülen hasta hiç kıpırdamadan yatırılmalıdır. Yapılacak ilk iş ağrıyı yatıştırmaktır. Ağrı dindirici ilaçlar arasında en etkilisi Morfindir. Şok hali ağırsa hasta da ileri derecede solunum güçlüğü varsa morfinden sakınmak gerekir.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •