Anasayfa » Sony » Akıllı Telefon Lensi Sony QX1 Ortaya Çıktı

Akıllı Telefon Lensi Sony QX1 Ortaya Çıktı

Akıllı Telefon Lensi Sony QX1 Ortaya Çıktı

sony Qx1 resmi
sony Qx1 resmi

Fotoğraf sektörünün yenilikçi ismi Sony, bu alandaki tecrübe ve teknolojilerini akıllı telefonlara aktarmaya kararlı görünüyor. İlk olarak geçen sene karşımıza çıkan Lens-Kamera konseptinin ilk ürünleri QX10 ve QX100′ü IFA2013′de tanıtan üretici, telefon içine sığması mümkün olmayan üst seviye kamera elemanlarını ayrı bir kit halinde sunarak akıllı telefonlardaki görüntüleme deneyimini daha ileriye taşımayı amaçlıyordu. Şimdi ise bu alanda daha da ilerlemek isteyen Sony, QX1′i duyurmaya hazırlanıyor.Ürün henüz resmi olarak tanıtılmamasına rağmen hakkında birçok detay ortaya çıkmış durumda.

Geçen seneki modellerden en büyük ve önemli farkı, Sony’nin aynasız fotoğraf makinelerinde kullanılan E-Mount lenslerle tam uyumluluk göstermesi. İhtiyaçlara göre lensi değiştirilebilen cihaz, Bionz görüntü işlemcisine sahip. Bir önceki modeller QX10 ve QX100 Sony’nin üst seviye kompakt fotoğraf makinesi RX100′ü temel alırken, QX1 ise iddialı aynasız fotoğraf makinesi A6000 temel alınarak hazırlanmış. Üzerinde ekran dışında, ortalama profesyonel bir fotoğraf makinesin de olması gereken hemen hemen her şeyi taşıyan lens görünümlü kamera da vizör görevini telefon ekranı üstleniyor. Aynı zamanda detaylı ayarlar içinde telefona ihtiyaç duyan lens, dev bir ataç yardımı ile telefona tutturuluyor.

sony Qx1 özellikleri
sony Qx1 özellikleri

DSLR makineler de görmeye alıştığımız APS-C formatın da sensöre sahip olacağı düşünülen QX1, Bluetooth,NFC ve Wi-Fi teknolojilerini destekliyor. Wi-Fi ile telefona bağlanan lens, telefona tutturulma şartı olmadan da kullanılabiliyor. MicroSD kart desteği sayesinde telefon hafızasına ihtiyaç duymayan ürün, Android ve İOS cihazlarla uyumlu olarak çalışıyor. Üzerinde Pop-Up tarzı Xenon flash bunulan QX1, 3 Eylülde ki Sony etkinliğinde resmi olarak tanıtılacak.

playmemories
playmemories