Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Akıllı ve Etkileyici Konuşmanın Teknikleri

Akıllı ve Etkileyici Konuşmanın Teknikleri

 

Akıcı konuşmak için 5 önemli taktik              

Akıllı ,zeki,düzgün,mantıklı,  anlaşılır, akıcı konuşma teknikleri ve yolları

Diliniz sürçmeden, tıkanmadan, takılmadan konuşmak bir pratik işidir aslında. Aşağıda gösterilen yöntemler sayesinde akıcı konuşma kabiliyetinizi geliştirebilir ve insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Bir fikri, düşünceyi veya duyguyu ifade etmek kolay olabilir; fakat bunu güzel bir şekilde dile getirmek zordur. Dikkat edildiğinde, etkili bir konuşmanın en belirgin özelliği karmaşık olmasından ziyade, çok doğal, yani akıcı olmasıdır. Demek ki güzel ve etkili konuşmanın yolu, akıcı konuşmaktan geçer. Dilinizi sürçmeden, tıkanmadan, takılmadan konuşmak bir pratik işidir aslında. Aşağıda gösterilen yöntemler sayesinde akıcı konuşma kabiliyetinizi geliştirebilir ve insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz

1:YORUMLAMAK

Akıcı konuşmayı geliştirmek için yorumlama egzersizi çok faydalıdır. Etrafınıza bakın gördüğünüz herhangi bir kişiyi, cismi, olayı, olguyu ele alın ve onun hakkında sesli bir şekilde yorum yapmaya çalışın. Yorum yaptığınız obje ile başlayarak git gide onunla alakası olduğunu düşündüğünüz farklı konulara atlayabilirsiniz.

Mesela tavanda asılı duran lambayı ele alalım. Lambaya baktınız ve duraksamadan yorum yapmaya başladınız: “ lambaya bakınca insanın ışığa olan ihtiyacını görebiliriz. Işık olmadan insan hayatta kalamazdı. “hayata gözlerini yummak” deyimi bile, ışıksız kalmanın ölümle ne kadar alakalı olduğunu gösteriyor. Sadece fiziksel anlamda değil, “ışık” kelimesi fikri ve manevi boyutta da insanın diriliğini vurgular. Dünyamızı aydınlatmak için lambaya ihtiyaç duyduğumuz gibi, zihnimizi aydınlatmak için bilgiye, kalbimizi aydınlatmak için de sevgiye ihtiyaç duyarız…”

2:tarif etmek

Tarif etme egzersizi kısaca, bulunduğunuz ortam hakkında bilgi vermekten ibarettir. Bulunduğunuz yer neresi olursa olsun, onun hakkında duraksamadan konuşmak, neresinde nelerin ve nasıl olduğunu anlatmak akıcı konuşma kapasitenizi geliştirecektir. Bu egzersiz her yerde yapılabilir, hatta hayalinizde ki bir odayı, koridoru, bahçeyi, meydanı, adayı, gezegeni vs. bile tarif edebilirsiniz.

Mesela bu yazıyı yazarken bulunduğum ofisimi tarif edeyim: “ofisim şehir merkezindeki mütevazı bir iş hanının dördüncü katında yerleşmektedir. İçeriye girdiğiniz de dikkatinizi çeken ilk şey,  ofisin içindeki ilk şey değil, dışarıda, büyük pencerenin hemen dibinde yükselmekte olan minarenin yakınlığıdır. Oturduğum yerin sağında, lepistes balıklarının neşeyle gezindiği gösterişli bir akvaryum vardı…”

3: saçmalamak

Saçmalamaktan kasıt, dünyada hiç var olmayan bir dilde, saçmalamaca şivesiyle konuşmaktır. Saçmalamaca konuşmak anında uydurduğunuz, doğaçlama bir dilde bir şeyler söylemekten ibaret bir egzersizdir. Var olmayan bir dil üretip konuşmak hayal gücünü zorluyorsa, var olan bir dili taklit etmek, sanki o dilde bir şeyler söylüyormuş gibi saçmalamak da mümkündür.

Mesela Japonca bilmeme rağmen kendimi orta asırlarda yaşamakta olan bir samuray farz edip, içimdeki duyguları ifade etmek için saçmalamaya başlıyorum: “hatta masanu parağan dunda, sunja mırata kontür. Hay bara karamo sunta gafana. Sabara tanda guna mimi yazanda”

4: okumak

Kitap okumanın kelime hazinenizi genişlettiği, zarif, akıcı ve etkili konuşma kabiliyetinizi geliştirdiği bir gerçektir. Kelimeleri sanatkârane kullanmak, bir akarsu gibi duru konuşmak için üzerinde durulması gereken en önemli mevzu kitap okumadır.

Bilindiği gibi, kitap okuyup kendini geliştiren kimse, ifade etmek istediği fikri, duyguyu, düşünceyi zorlanmadan, takılmadan ve tıkanmadan söyleyebilir. Descartes’in de belirttiği gibi: “iyi seçiçlmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekâlarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir.” Sürekli kitap okuyarak böyle “konuşma”lara katılan ve “seçkin zekâların” tecrübelerinden faydalanan kimsenin dili sürçer mi? Siz karar verin.

5: sohbet etmek

Bir işi kavramak isteyen, o işin sadece teorisine odaklanırsa başarılı olamaz. Güzel ve akıcı konuşmanın yolu, insanlarla sürekli konuşmaktan geçer. Okuduğunuz bir kitap, duyduğunuz bir haber, izlediğiniz bir film, vs. hakkındaki izlenimlerinizi etrafınızdakilerle seviyeli bir şekilde paylaşın. Aile fertlerinizle, arkadaşlarınızla, öğretmenlerinizle, tanıdıklarınızla sohbet edin, anlatın, tarif edin, yorumlayın, konuşun. İnsanlarla konuşmak, fikir beyan etmek kişini özgüvenini artırır, böylece heyecana dayalı duraklamalar zamanla ortadan kalkar.

Yorum yapın