Ana SayfaEĞİTİMAkrabalık İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Akrabalık İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

akrabalık ile ilgili kompozisyon, akrabalık ile ilgili kompozisyon örnekleri, akrabalık ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 akrabalık ile ilgili kompozisyon, 2021 akrabalık ile ilgili kompozisyon örnekleri, akrabalık ile ilgili kısa kompozisyonlar, akrabalık ile ilgili kompozisyon ödevleri, akrabalık ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Akraba: Kan yoluyla ya da evlilik yoluyla birbirine bağlı olan insanlara akraba denir. Bizim birçok yakın akrabamız vardır. Bu akrabalarımız anne tarafından ya da baba tarafından olabilmektedir. Bizde size akraba ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Akraba ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, akraba ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Akrabalık İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Akrabalık İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Herkesin bir annesi, bir de babası; ve kardeşi olabilir. Ancak bu küçük kurum çekirdek aile olarak isimlendirilmektedir. Her zor günümüzde, çıkarsız menfaatsiz yanımızda olan insanlar elbette ki ailemizdir. Ancak, bizim ailemizin de biz olmadan önce bir ailesi vardı; annemizin de annesi, babası, kardeşleri… Aynı şekilde babamızın da… Ve bu insanlar bizim yakın akrabalarımızdır. Sadece ailemiz değil, akrabalarımızın da zor zamanlarımızda yanımızda olması çok önemlidir…

Bazı özel günler vardır; bayramlar gibi… Dini görevlerimiz arasında yer alan şey, bayramlarda akraba ziyareti yapmaktır. Büyüklerimizin ellerinden öperek bayramlarını kutlamak, küçüklerimize ise, küçük de olsa bir bayram harçlığı vermek, akraba ziyareti yapmak, sonrasında bize olumlu bir geri dönüş sağlar. Belki hepimizin arkadaşı vardır, ama, her anımızda, hastalıkta, sağlıkta, iyi, ya da kötü günümüzde yanımızda olan insanlar bizim akrabalarımızdan başkası değildir…

Öyle insanlar vardır ki bize: “Dost kötü günde belli olur” dedirtir, ama iyi günümüzde yanımızda olmayan dostlarımızın da bizi kıskanmış olabileceklerini düşünüp, bazen de “Dost iyi günde de belli olur…” deriz… Ama her başımız derde girdiğinde; ya da her sevindiğimizde, gidip sarılabileceğimiz bir akrabamız vardır. Bu nedenle hiç bir arkadaş, akraba kadar can olamaz bize.

Akrabalık İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Biz müslümanlar, Yüce Rabbimizin ve Sevgili Peygamberimiz emirlerini her zaman baştacı etmeliyiz. Onlar ne emretmişlerse onu benimseyip, uygulamalıyız. Neleri yasaklamışlarsa onlardan da kaçınmalıyız. Yüce Rabbimizin ve Sevgili Peygamberimizin baştacı etmemiz gereken emirlerinden birisi de akrabalarla ilgilenmek, darlık ve bolluk zamanlarında her an onlarla birlikte olmaktır. Akrabalarımızla her fırsatta ziyaretleşmek, maddî ve manevî konularda yardımlaşmak aslî görevlerimizdendir. Çünkü akrabaların birbirleri üzerinde karşılıklı hakları vardır.

Kur’ân-ı Kerim’de, bir kimsenin iyiliklerinden bahsedilirken,Allah,âhiret günü, melekler, kitap ve peygamber inancından yani temel inanç esaslarından sonra ilk sırada; “Allah sevgisi ile akrabaya yardım edenler” anılmaktadır. Bu sıralama ile Allah Teâlâ Hazretleri akrabamıza ilgi göstermemizin ne derecede önemli olduğunu bize bildirmektedir.

Bir başka ayette de, akraba ile ilgilenmenin önemi şöyle açıklanmıştır: “Allah şüphesiz adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara bakmayı emreder. Hayâsızlığı, fenalığı, haddi aşmayı yasak eder. Tutansınız diye size öğüt verir.

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar