Akrep Sokması Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

Akrep Sokması Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

5 Mart 2020 0 Yazar:

Akrep Sokması, Akrep Sokması nedir, Akrep Sokması hakkında bilgiler, Akrep Sokması belirtileri, Akrep Sokması nedenleri, Akrep Sokması tedavisi, Akrep Sokması vücudun hangi bölgelerinde görülür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Akrep Sokması hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Akrep Sokması hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Akrep Sokması Nedir ? Akrep Sokması nedenleri nelerdir ?, Akrep Sokması belirtileri nelerdir ? Akrep Sokması tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Akrep Sokması Nedir ?

Akrep Sokması Nedir ?

Dünya üzerinde 1.750 adet akrep türü bulunmaktadır. Bu türlerden 50 tanesi zehirlidir ve sadece 20-25 tanesi insanlara zehir bulaştırarak ölüm tehlikesi yaşatırlar. Türkiye’de sadece 11 tür yaşam alanı bulmaktadır. Bu türlerden sadece ikisi sokmaları durumunda ciddi rahatsızlanmalara ve hayatı tehdit eden durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu akreplerin en önde gelen türleri kara akrep olarak bilinen “Androctonus crassicauda” ve sarı akrep olarak bilinen “Leiurus quinquestriatus” dur. Akrep sokmasında gerekli tedbirler kısa sürede alınmazsa kişi hayatını kaybedebilir. Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar akrep sokmasında en fazla etkilenen gruplardır. Ölümler genelde 6 yaş altında görülmektedir. Akrep sokmalarında zaman kaybetmeden tıbbi destek almak üzere ambulans çağrılmalı ve hastaneye gidilmelidir. Akrebin soktuğu fark edildiğinde yapılması gereken ilk müdahale, sokulan yerin sabunla ve suyla yıkanması olmalıdır. Daha sonra yaranın üzerine buz konulmalıdır.

Akrep Sokması Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

Akrep Sokması Nedir ?

Akrep Sokması Nedir ?

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •