Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Aksary’da Gezilcek En Güzel Yerler

0

Aksaray ilimizin En güzel Gezilecek Görülecek Yerleri, Aksaray ilimiz hakkında kısaca bilgi ve resimlerle Anlattık.

Aksaray nüfusu 2015 yılına göre 386.514‘dir. 7 ilçesi vardır.

İlçeleri ; Sarıyahşi, Eskil, Ağaçören, Ortaköy, Gülağaç, Güzelyurt, Aksaray merkez

Niğde’den ayrılarak kendi il statüsünü kazanmıştır.

Camileri ve müzeleriyle meşhur olan bu ilimiz turizm olarak oldukça zengindir.

Ekonomi olarak geçimini sanayi ile elde etmektedir.

Her geçen gün şehrini geliştiren Aksaray da sizlere gezilebilicek yerlerle baş başa bırakalım.

meydan-saat-kulesi

Şehrin gözdesi olan bu saat kulesi Belediye başkanı Haluk Şahin Yazgı tarafından yapılmıştır. Aksaray meydan da bulunan bu saat kulesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini en çok çeken yerdir. Akşamları ışıklandırmasıyla dahada güzel görünen bu kuleyi görmenizi tavsiye ederim.

Aksaray müzesi

İçerisinde toplam 2022 tane tarihi eser bulunduğu söyleniyor. 14 YY Karamanoğulları Beyliği tarafından yapılmış 1969 yılından itibaren günümüze kadar faaliyet göstermektedir. Bu tarihi müzeyi görmek isterseniz Aksaray il merkezinde ki Zincirli mahallesinde bulunmakta tavsiye ederim.

Manastır vadisi

Aksaray’ın doğusunda 50 km uzaklıkta bulunan bu vadi yaşayan güzellik olarak bilinir. Herkesin en çok ilgi gösterdiği bu tarihi vadi Güzelyurt ilçesinde bulunuyor. 50 ye yakın kilisesi ve manastırı bulunan vadiyi görmenizi tavsiye ederim.

aksaray sultanhanı

Büyüklüğü yaklaşık 5000 m2 lik alana sahip olan bu han konya-aksaray arasındaki yol üzerindedir. 1229 yılında Alaettin Keykubat tarafından yapıldığı söyleniyor. Bu tarihi hanı görmenizi tavsiye ederim.

Hasan DAğı

Erciyes dağından sonra ki en büyük dağ olarak bilinen Hasan dağı, Niğde-Aksaray yolu üzerinde bulunmaktadır.3268 m yüksekliğinde ki görünüşüyle eşsiz bir güzelliğe sahip olan bu dağı görmenizi tavsiye ederim.

Ihlara Vadisi

Bu eşsiz güzelliğe sahip olan Güzelyurt ilçesinde ki vadi iki köy arasında başlar ve son bulur. Buraya gelip de bunu görmeden gitmenizi tavsiye etmem.

Aziz Gregorius Klisesi

Hıristiyanlık döneminden kalma bu tarihi kilise Güzelyurt ilçesinde bulunuyor. Yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği bu tarihi klise bir çok tamir görerek eski çanı mineraye çevrilip camiye dönüştürülmüştür. Görmenizi tavsiye ederim.

güzel yurt evleri

Güzelyurt ilçesindeki kayalara oyma şeklinde inşa edilen bu evler kapadokyayı anımsatmaktadır. Görünüşü ve manzarası görmeye değer bir yerdir tavsiye ederim.

Ağaç altı klisesi

Açık hava müzesi olarak kullanılan bu müze eski adıyla ağaç altı klisesidir. Ihlara vadisinde bulunuyor Aksaray-Nevşehir yolu üzerinde 30 km uzaklıktadır. Bir çok gezilere ve turistlere kapısını açan bu kliseyi görmenizi tavsiye ederim.

eğri minare

Aksaray il merkezinde bulunan bu minare 1200 lü yıllarda Selçuklu dönemine ait olduğu söyleniyor. Buraya gelip de görmeden gitmenizi istemem.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap