Akut Bronşit Hastalığı Hakkında Bilgiler

0
206

Bronşit, Bronşit nedir, Bronşit hakkında bilgiler, Bronşit özellikleri, Bronşit belirtileri, Bronşit tedavisi, Bronşit nedenleri, Bronşit ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Akut Bronşit Hastalığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Akut Bronşit Hastalığı ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Akut Bronşit

Akut Bronşit Nedir

Bronşit kelime anlamı olarak akciğerlerde bulunan ve bronşiol olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinde enfeksiyon varlığı olarak tanımlanabilir.

Akut Bronşit Hakkında Bilgiler

Bronşlar dışarıdan solunum yoluyla aldığımız havayı, kanın oksijenlendirildiği alveol denilen keseciklere taşıyan geniş ve orta genişlikteki hava yollarıdır. Bronşit ise işte bu bronşların bir takım etkenler nedeniyle inflamasyonu, yani yangılanmasıdır. Bu yangılanma esnasında bronşları içeriden kaplayan mukoza adı verilen tabaka ödemlenerek kalınlaşır ve mukus denilen yapışkan sıvıyı daha fazla üretir; bunun sonucunda hava alveollere rahatça ulaşamaz. Bronşiol olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan iltihaplanma, keseciklerde daralmaya neden olur ve bunun sonucunda akciğer kapasitesi büyük oranda azalır. Sıklıkla iki yaş altı çocuklarda meydana gelen ve alt solunum yollarının en sık görülen rahatsızlığı olan bu olgu Akut Bronşit Hastalığı olarak tanımlanır.

Akut Bronşit Nedenleri Nelerdir ?

Akut bronşit genellikle virüslerden, tipik olarak soğuk algınlığı ve grip (influenza) neden olan virüslerden kaynaklanır. Antibiyotikler virüsleri öldürmez, bu nedenle bu tip ilaçlar çoğu bronşit vakasında yararlı değildir.
Kronik bronşitin en yaygın nedeni sigara içmektir. Hava kirliliği ve çevrede veya işyerinde toz veya zehirli gazlara maruz kalma da kronik bronşite katkıda bulunan diğer nedenlerdir.

Akut Bronşit Belirtileri Nedir ?

  • Öksürük
  • Berrak, beyaz, sarımsı-gri veya yeşil renkli olabilen mukus (balgam)
  • Yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Hafif ateş ve titreme
  • Göğüs rahatsızlığı
  • Hırıltılı solunum
  • Hapşırık
  • Burun akıntısı
  • İştahsızlık
Akut Bronşit

Akut Bronşit Tedavisi Nedir ?

Akut bronşit genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmadan iyileşmektedir. Bronşit tedavisi için hastalarda görülen bulgulara yönelik semptomatik tedavi yapılır. Antipiretik ve aneljezikler, oksolamin, kodein veya dekstrometorfan içeren öksürük şurupları, mukolitikler ve antihistaminikler bronşitin semptomlarını gidermekte kullanılır. Sigara içen hasta mutlaka sigaraya ara vermelidir bırakabiliyorsa bırakmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here