Alaca Baykuş Hakkında Bilgiler

Alaca Baykuş Hakkında Bilgiler

28 Ocak 2020 0 Yazar:

Alaca Baykuş, Alaca Baykuş nedir, Alaca Baykuş hakkında bilgiler, Alaca Baykuş özellikleri, Alaca Baykuş bakımı, Alaca Baykuş beslenmesi, Alaca Baykuş yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Alaca Baykuş hakkında bahsetmek gerekirse Alaca Baykuş, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Alaca Baykuş Nedir

Alaca baykuş, boyu 37–39 cm, kanat açıklığı 94–104 cm. olan Baykuşgiller familyasına ait bir kuş türüdür. Yaşam yerleri ormanlar, büyük parklardır. Geceleri hareketlidir, gündüzleri ağaçlarda dinlenerek geçirir. Ötüşü çok belirgindir. Genellikle geceleri duyulur.

Alaca Baykuş Hakkında Bilgiler

Baykuşlar hem adıyla hem görünümüyle kuşların arasında en çok ilgi duyulanıdır. Başlarının üzerinde kulakların olması gereken yerde kedilerin kulağını andıran iki adet sorguç bulunmaktadır. Bu egece kuşlarının kuyrukları kısa ama kanatları uzundur. Dünyanın birçok yerine yayılmış olan baykuş türlerinin bazıları kanatlarını açtığında iki kanat atasındaki uzunluğu bir adamın boyu kadar olabilmektedir. Bu türlerden biri de Alaca Baykuş’tur. Alaca Baykuş nedir, özellikleri nelerdir diyorsanız tüm türlerin ortak bazı özellikleri görülecektir. Kıvrık gagalı olan baykuşların pençeleri kuvvetlidir. Her pençede kancaya benzeyen tırnakları bulunur. Bu nedenle yırtıcı kuşlar denir.

Alaca Baykuş Özellikleri

Alaca baykuş (Strix aluco), boyu 37–39 cm, kanat açıklığı 94–104 cm. olan Baykuşgiller familyasına ait bir kuş türüdür. Yaşam yerleri ormanlar, büyük parklardır. Geceleri hareketlidir, gündüzleri ağaçlarda dinlenerek geçirir. Ötüşü çok belirgindir. Genellikle geceleri duyulur. Yavrular yuvadan uçana kadar anne çok asabidir ve yuvanın yakınına kimseyi yaklaştırmaz. Yavrular yuvadan uçtukları ilk 2 ay boyunca, türlerinin asabilik davranışını göstermezler aksine insanları yanlarına yaklaştırırlar.

Alaca Baykuş Yaşam Alanları

Yapraklı ve karışık ormanlarda yaşar. Yıllanmış meşeler onun için iyi bir yapı özelliği taşır.Yaşam alanı içindeki bazı ağaç dallarını kendine tünek olarak seçer ve sürekli aynı noktalarda tüner. Yuvasını yapraklı ağaçlar üzerindeki çatlaklara ve deliklere yapar. Yuvalar genelde yerden yüksek ve korunaklı noktalarda olur.

Alaca Baykuş Beslenmesi

Türkiye de yaşayan Puhu dışındaki bütün baykuş türlerinin ana besin maddesini küçük kemirgenler oluşturur.
Alaca baykuş diyetinin içinde fareler,kurbağalar,böcekler,bazı küçük kuşlar yer almaktadır.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •