Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Alaca Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

0

Alaca Kiraz Kuşu, Alaca Kiraz Kuşu nedir, Alaca Kiraz Kuşu hakkında bilgiler, Alaca Kiraz Kuşunun özellikleri, Alaca Kiraz Kuşu bakımı, Alaca Kiraz Kuşu beslenmesi, Alaca Kiraz Kuşu yaşam alanları, Alaca Kiraz Kuşu bakımı

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Alaca Kiraz Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse; Alaca Kiraz Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayancins bir kuş türüdür.


Alaca Kiraz Kuşu Nedir

Kar kiraz kuşu, kiraz kuşugiller familyasından bir kuş türü. Kuzey enlemlerin kuşudur, kuluçka iklimi olarak tundra bölgelerini tercih eder. Ayrıca alaca kiraz kuşu, alaca çinte ve kar çintesi olarak da adlandırılır.

Alaca Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından, 15 cm kadar uzunlukta, çıplak tundralarda ve yüksek dağlarda yaşayan, ergin erkeklerinde yazın, baş, boyun, göğüs ve karın ile kanat örtü ve kol uçma tüyleri, yan kuyruk tüyleri beyaz, diğer tarafları siyah olan bir tür. Kar kiraz kuşu. Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından, 16.5 cm kadar uzunlukta, bol ağaçlı, etrafı çalılı tarlalarda, bahçelerde, yol boylarındaki ağaçlarda yaşayan, erkeğinin ve dişisinin görünümü farklı olan bir tür. Ortolan. (Emberiza melanocephala) Ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının yelvegiller (Emberizidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 17 cm. Sırtı pas kırmızısı, karnı sarı, başı kara olur. Avrupa ve ön Asyada tepe ve ormanlarda yaşar.

Alaca Kiraz Kuşu Özellikleri

Yetişkin erkek kuşlar siyah-beyaz renklidir. Yavru kuşlar daha koyu renklidir; beyaz rengin tam belli olması iki sene sürer. Sırtları hafif kahverengimsi olur. Dişileri daha kahverengimsidir, ama alt kısımları onlarda da beyaz renktedir. Kar kiraz kuşunun kanatları vücuduna nazaran uzun, gagası kısa olur. 16,5 cm uzunluğa ve 26-40 gr ağırlığa ulaşan bu kuş aşağı yukarı bir serçe büyüklüğündedir. Küçük tohumlar ve böcekler ile beslenir. Üreme zamanı Mart başında başlar.

 

Alaca Kiraz Kuşu Yaşam Alanları

Kar kiraz kuşunun memleketi (yumurtladığı bölge) Kuzey Avrupa ‘da İskoçya , İzlanda ve Norveç ‘ tir. Kuzey Almanya, Fransa , Polonya ve İsveç ve Türkiye ‘de kışı geçirirler.

Alaca Kiraz Kuşu Nasıl Öter

Kar kiraz kuşu, grubun içindeyken “tırr”, “diüh” ya da “tsrr” sesleri çıkarır. Ama asıl ötüşü sadece gerçek memleketinde, yani yumurtladığı Kuzey Avrupa ‘da duyulur.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap