Alageyik Hakkında Bilgiler

2
263

Alageyik hakkında bilgi, Alageyik nedir, Alageyik özellikleri, Alageyik hangi bölgede yaşar, Alageyik türleri nelerdir

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca alageyiklerden bahsetmek gerekirse, alageyikler nesli tükenmekte olan canlı türüdür. Ülkemizde çoğunlukla Antalya bölgesinde yaşamakta olan bu canlı türü, neslinin tükenmemesine karşın koruma altına alınmıştır.

Alageyik

Alageyik Latince adı ile Dama Dama, Geyikgiller familyasına mensup, göç etmeyen ve sürü oluşturarak yaşayan bir türdür. Alageyiğin yörelere göre değişiklik gösteren birden fazla ismi bulunmaktadır. Yağmurca bunlardan en bilineni iken, Antalya çevresindeki yöre halkı alageyiğe dış görünüşü itibari ile Benekli Geyik olarak da hitap etmektedir. Kuzey Avrupa, Güney Amerika ve batı ülkelerinde de yaşama alanı bulan alageyiğin en saf ve kırılmaya uğramamış türleri Antalya’da özellikle Manavgat çevresinde yetişmektedir.

Yabani alageyikler olduğu gibi evcil ve yarı evcil alageyik türleri de bulunmaktadır. Bu alageyikler özellikle Avrupa’da büyük ilgi görmekte ve doğal parklar başta olmak üzere kontrollü avlanma alanlarında koruma altına alınmış halde barınmaları sağlanmaktadır. Alageyiklerin bilinçsiz avlanmasına engel olmak adına alınmış bir dizi koruma ve önlem de bulunmaktadır.

Alageyik Özellikleri

Alageyiklerin renkleri etraflarındaki çevre ile ilişkili şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle benekli oldukları bilinse de kızılçam ormanlarında yetişen alageyiklerin tamamen koyu kahve renkte olabildikleri de bilinir. Genellikle dağ eteklerinde ve çam ormanlarında barınan alageyikler ortalama 12 yıl yaşamaktadırlar. İyi birer tırmanıcı olmadıkları için orman hayatı onlar için daha elverişlidir. Genellikle gündüzleri dinlenmeyi tercih eden alageyikler avlanmak için akşam vakitlerini tercih ederler. Alageyiklerin görme duyuları diğer geyik türlerine nazaran daha gelişmiş bir boyuttadır. Bu nedenle sabit cisim ve hayvanları fark etme yeteneğine de sahip oldukları bilinir. Ormanda yaşayan alageyiklerin temel besin maddeleri otlar ve ağaç kabuklarından oluşur ancak zaman zaman küçük hayvan ve böcekleri yedikleri de görülebilmektedir.

Alageyik Türleri Nelerdir

Geyik familyasının alt ailelerinden olan alageyiklerin de kendi içerisinde iki türü bulunmaktadır. Bunlar; Anadolu Alageyiği ve İran Alageyiği olarak bilinmektedir. İran alageyiklerinin anavatanı İran’ın batı kesimi olup sayıları oldukça az ve türleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Anadolu alageyiğinin ise en saf hali Antalya’da bulunur, burada yetiştirilen alageyikler insan eli ile Avrupa’ya taşınmıştır. Anadolu alageyiğinin her mevsim sürekli olarak gözlenebildiği yer Antalya’da bulunan Termessos Milli Parkı’dır. Buna ek olarak Mersin çevresi ve Bolu civarlarında da bir miktar alageyik varlığı bilinmektedir.

Alageyikler Hangi Bölgede Yaşar

  • Mersin
  • Antalya
  • Bolu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here