Alibaba Kurucusu’nun Başarı Hikayesi

0
181

Okunması gereken ve Ders alınması Gereken bir yazı, alibaba com un kurucusu Jack Ma nin bu başarı ne şartlarda geldiğinin anlatan yazı. 

Dünyaca ünlü e-ticaretin öncülerinden Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, şirketini bugünlere getirene kadar fazlasıyla zor ve yokluk içinde bir hayat yaşadı. Başvurduğu her iş, her okul ona olumsuz yanıt verdi. Sıfırdan yola koyulduğu hikayesinde başarının zirvesine ulaşan başarılı girişimci adamın hayat hikayesi, umudunu kaybetmek üzere olan herkese örnek teşkil ediyor. Vazgeçmeyin, elbet bir gün siz de istediğiniz zirveye tırmanacaksınız!

Jack Ma’nin 1964 yılında Çin’de dünyaya geldi Çocukken en büyük hayali İngilizce öğrenmekti. Bunun için her sabah erkenden kalkar, turistik alanlara giderek buradaki turistlerle İngilizce konuşmaya çalışırdı.

Bu şekilde İngilizce öğrenmeye başlayan Jack, üniversite için şansını üç kere denemesine rağmen her seferinde başarısız oldu.

 

Başarısız sınav girişimlerinin ardından öğretmenlik enstitüsüne girdi.

Eğitimini tamamladıktan sonra Jack iş arayışına başladı ve başvurduğu 30 işin tamamından olumsuz yanıt aldı

O yıllarda Çin pazarına yeni giren KFC’nin açık pozisyonlarına başvuruda bulunduğunda kendisiyle birlikte 24 kişi daha iş başvurusu yapmıştı. Jack hariç diğer başvuranların tamamı işe alınmıştı.

 

İş başvurularının yanı sıra Amerika’ya gitmeye çalışan Jack, eğitim için Harvard Üniversitesi’ne 10 kez başvuru yaptı ve her seferinde olumsuz yanıt aldı.

Başvuruları olumsuz değerlendirilen Jack, pes etmedi ve ayda 15 dolar gibi düşük maaş karşılığında 5 sene boyunca öğretmenlik yapmaya karar verdi.

1995 yılına geldiğinde Amerika’ya gitmeye karar verdi. Amerika’da internet ile tanışan Jack, uzun bir süre internetin ne işe yaradığına ve internetle neler yapılabildiğini anlamadı.

Arama motorlarını kullana kullana internetin ne gibi işlere yaradığını keşfetti ve aklına ilginç fikirler geldi.

O dönemlerde Çin’de bilgisayar ve internet hizmetleri henüz Amerika’da olduğu kadar yaygın değildi.

Jack, 1999 yılında ülkesine döndüğünde internetle ilgili fikirlerini ülkesinde hayata geçirmeye karar verdi.

İnternete duyulacak ihtiyacın gelecekte artacağının farkında olan girişimci, 1999 yılında bir site kurdu ve bunu Çin Hükümeti’ne sattı.

Kurduğu sitenin adını Ali Baba ve Kırk Haramiler hikâyesinden ilham alarak alibaba.com olarak belirledi ve böylece Jack’in, alibaba.com ile serüveni 1999 yılında 100 bin dolar sermaye ile başlamış oldu

 

Şirketine finansman aradığı zamanlarda Amerikalı yatırımcılar kendisini pek ciddiye almıyordu. Oysa Jack’in bu projesi ile rekor düzeyde bir zenginliğe erişmişti.

 

Kısa sürede popüler olan site, dünyanın dört bir yanından alıcı ve satıcıları bir araya getirerek günümüzde de hala en çok tercih edilen e-ticaret sitesi haline geldi.

 

Elektronik araçlardan spor ürünlerine kadar her türlü ürünün yer aldığı site milyonlarca alıcı ve satıcıyı bir araya getiriyor.

Şirketinin yıllık cirosu 300 milyar dolar.

Jack Ma yapmış olduğu bu akıllıcı girişim ile yayınlanan birçok listede dünyanın en zengin ilk 100 isminden biri. Jack, aynı zamanda Çin’in en zengin ikinci iş adamı.

Dünyanın dört bir yanından 24 bin çalışana sahip şirketindeki yöneticilik pozisyonundan, genç beyinlere yer vermek istediği 2013 yılında istifa ettiğini açıkladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here