Alışkanlıklar Hakkında Araştırma

Alışkanlıklar Hakkında Araştırma

19 Mayıs 2019 0 Yazar:

Bir İddiaya Göre Bir Davranışın Alışkanlık Haline Gelebilmesi İçin Belli Bir Zaman Geçmesi Gerekiyor. Belli Bir Zaman Geçtikten Sonra Günlük Rutininiz Otomatikleşmeye Başlıyor. Tam Olarak Net Bir Gün Sayısı Olmasa Da 21 Gün Efsanesi En Ağır Basanlardan. Bu Rakamı İnternet’te Araştırdığınızda İse 21 İle 30 Arasında Değişen Gün Sayılarını Görüyorsunuz. Peki Ama Bunun Aslı Nedir? Gerçekten 21-30 Günde Yeni Bir Alışkanlık Kazanabilir Miyiz?

Maxwell Maltz, 1950’Lerde Plastik Cerrahı Olarak Çalışmaktadır. Hastaları Üzerinde Garip Bir Model Fark Etmeye Başlar. Burun Operasyonundan Sonra Hastanın Yeni Yüze Alışması En Az 21 Gün Sürmüş, Benzer Şekilde Kolu Veya Bacağı Kesilen Hastalarda Da Aynı Durum Söz Konusudur.

Bu Gözlemler İle Birlikte Bu Tecrübeleri Hakkında Şunları Yazar:“These, And Many Other Commonly Observed Phenomena Tend To Show That İt Requires A Minimum Of About 21 Days For An Old Mental İmage To Dissolve And A New One To Jell.”

Türkçesi; “Bunlar Ve Daha Birçok Yaygın Görülen Fenomen, Eski Zihinsel Görüntünün Aşılması Ve Yeni Görüntüye Alışmak İçin En Az 21 Gün Gerektiğini Göstermiştir.” 1960 Senesinde Maltz Bu Sözünü Ve Diğer Düşüncelerini “Psycho-Cybernetics” Adındaki Sesli Kitap İle Duyurmuştur. Ve 30 Milyon Kopyadan Fazla Satar. 21 Gün Efsanesinin Çıkış Noktası Maxwell’in Gözlemidir. Ancak Kendisi En Az 21 Gün Olduğundan Bahsetmiştir.

Gelin Bir De Başka Bir Çalışmayı İnceleyelim. Phillippa Lally,Sağlık Psikolojisi Araştırmacısı, Yeni Bir Alışkanlık Edinmek İçin Gereken Süreyi Araştırmaya Karar Verir. 12 Haftalık Bir Periyotta 96 İnsanın Üzerinde Yapılan Çalışmada Günlük Nasıl Hissettikleri Rapor Edilir. Bazı İnsanlara Basit Davranışlarda(Öğlen Yemeğinde Bir Bardak Su İçmek) Bulunması İstenirken Bazılarına Zor Davranışlar(Akşam Yemeğinden Önce 15 Dk Koşmak) Verilir. 12 Haftanın Sonunda Çıkan Sonuçlar İse Şöyledir: 18 Gün İle 254 Gün Arasında Değişen Bir Skala Çıkar. Ortalama Yeni Alışkanlığın Otomatik Hale Gelmesi İçin İse En Az 2 Ay(66 Gün) Gereklidir. Bu İnsana, Davranışına Ve Koşullara Göre Değişkenlik Gösterir.

Sonuç Olarak Ne Kadar Gün Sürerse Sürsün Siz Aynı İşi Yapmaya Devam Edin, Alışkanlık Haline Gelecektir. Ama Kendinizi 21 Günle Kıyaslayıp Strese Girmeyin. Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz, Hata Yapabilirsiniz. Pes Etmeyin Sadece Devam Edin

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •