Alman Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

0
747

Alman çoban köpeği, alman çoban köpeği nedir, alman çoban köpeği hakkında bilgiler, alman çoban köpeğinin beslenmesi, alman çoban köpeğinin özellikleri, alman çoban köpeği bakımı

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Alman Çoban Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Alman Çoban Köpekleri, doğada bulunan en bilinen köpek türlerinden biridir. Av, aile, iş köpeği için ideal bir köpek türüdür. Çok zeki bir köpektir. Alman Kurdu diyede bilinir.


Alman Kurdu Nedir

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Türkçe de bazen kurt köpeği olarak da anılırlar. Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma, yahut iş köpeğine dönüştürür.

Alman Kurdu Hakkında Bilgiler

Alman Kurdu şu an dünya üzerindeki ırklar içerisinde en popüler köpek ırkıdır. Bu ırkın iri sayılacak cüssesine rağmen bu derece popüler olmasının nedenini fiziksel güzelliği ve mükemmele yakın karakter yapısına bağlayabiliriz. Fiziksel özelliklerde kulaklar dik, tüy yapısı parlak tercihen kızıl, badem şeklinde koyu gözler, vücuda oranlı iri bir kafa, geniş bir göğüs kafesi, uzun bir sağrı,bel hizasının aşağısında uzun bir kuyruk, uzun ve güçlü adımlara sahip olmalıdır. Karakter yapısına kısaca bir göz atarsak mükemmel bir aile köpeği olduğunu görüyoruz. Sosyal ve zeki olan mizacı aynı zamanda çok kolay eğitim almasını da sağlar. 4-5 yaşındaki çocuğunuzu hiç gözünüz arkada kalmadan onun yanına bırakabilirsiniz. Emin olun ki onun çocuk olduğunun bilincindedir. Çocuğa zarar vermek bir yana gelebilecek zararlardan onu canı pahasına koruyacaktır. Aynı zamanda çocuğunuzun sabrı tükenmek bilmeyen oyun arkadaşı olacaktır.Günümüzde birçok psikolog çocuğunuza hayvan sevgisini aşılamak hemde sorumluluk duygusunu geliştirmek maksatlı köpek almanızı tavsiye eder. Alman Kurdu tavsiye edilecek ırkların başında gelmektedir.

Alman Kurdunun Özellikleri

Kilo: Erkek: 30–40 kg, Dişi: 22–32 kg Boy: Erkek: 60–65 cm, Dişi: 55–60 cm Alman çoban köpeklerinin ideal boyu dişilerde 57,5 cm, erkeklerde ise 62,5 cm’dir. 2,5 santimetreye kadar sapma olağan karşılanır. Ağırlıkları ise dişilerde 22-32, erkeklerde ise 35-40 kilogram arasındadır. Yüzü sert hatlıdır. Alnı kubbe şeklindedir, burnu uzundur. Burun mantarı siyahtır. Çenesi güçlü olduğundan, keskin ısırışlara sahiptir. Gözleri orta büyüklükte kahverengidir. Neşeli, zeki ve kendinden emin bakar. Kulakları geniş ve dik, önde ve birbirine paraleldir. Boynu uzundur ve kaldırıp indirerek hareket esnasında hızını ayarlar. Kuyruğu uzun ve tüylüdür. Bu cins kendi arasında 12’ye ayrılır. kısa tüylü,uzun tüylü cinsleri vardır bazılarının beli boyun yüksekliğinin yarısı kadar düşük olabilir bunlar genellikle show köpeği (showline) olarak kullanılır.Bazı türlerinin ise beli düzdür(workline) ve düşük bel ile kıyaslandığında daha iridir. Alman Çoban Köpekleri’nin çeşitli renklere mensup olanları vardır. Genellikle sarımsı kahverengi, siyah – kırmızı ve siyah renklerde olurlar. Nadir olarak tümü siyah, gri kırçıllı ve tümü beyaz renklere mensup olanlarda vardır. Aslında eskiden siyah, gri ve beyaz renkli köpekler daha çok bulunurdu. Kahverengi, siyah gibi renkli köpekler laboratuvarlar da deneyler ile DNA’ları değiştirilerek üretilmiştir.

Alman Kurdu Bakımı

Bu ırk, az da olsa sürekli tüy döker ve mevsimsel tüy dökümü oldukça yoğun olabilir. Eve dökülen tüyler problemse günlük fırçalama tavsiye edilir. Deri yağ dengesini bozmamak için yılda en fazla bir iki kez yıkanmalıdır.

Alman Kurdu Beslenmesi

Burada en önemli şey köpeğinizin yediği kadar dışkı değil daha azını çıkarmasıdır.
Buradan da yediği mamanın ne kadarını vücudunda sin­dirip yararsız kalan kısmını dışarı attığını anlayabilirsiniz.
Evde hazırladığımız mamalar hem vaktimizi almakta hem de çok zahmetli olmakla birlikte köpeğini­zin dışkısının da çok pis kokmasına sebep olmaktadır.
Alacağınız kuru mamaların içerikleri ve vücutta sindirim oranları önemlidir. Sırf kuru mama vermek için belli üreticilerin ürettikleri çiftlik mamalarının hiç bir yararı yoktur.
Gerek köpeğiniz yavru iken gerekse erişkin boyuna ulaştıktan sonra ömrünün sonuna kadar sağlıklı bir hayat sürmesini istiyorsanız kaliteli kuru mamalardan vazgeçmeyin

Alman Kurdu Fiyatları

Bu köpek türlerinin fiyatları ise 2.000 bin lira ile 10.000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here