Altın Çakal Hakkında Bilgiler

0
331

Altın Çakal Hakkında Bilgiler, altın çakal özellikleri, altın çakallar hangi bölgede yaşar, altın çakallar hakkında bilgi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Altın Çakal hakkında bahsetmek gerekirse, Altın Çakal nesli tükenmekte olan canlı türüdür. Bu canlı türünün avlanması yasaklanmıştır.

Altın Çakal Nedir

Altın çakal, Bayağı çakal olarak da bilinir, köpekgiller familyası içerisinde, coyote ile çok yakın akraba olan bir çakal türü. Sadece “çakal” denildiği zaman neredeyse hep bu tür kast edilir.

Altın Çakal Hakkında Bilgiler/Özellikler

Altın Çakal, ülkemizin endemik türlerindendir. Anadolu, Orta Doğu ve Güney Doğu Asya’da yarı kurak bölgeler, otlaklar, ovalar ve ormanlar gibi farklı bitki örtülerinde gözlenmektedir. Türkiye’nin her bölgesinde bulunurlar. Çakalların kendi aralarında anlaşmaları için kullandıkları çok sayıda havlama ve uluma sesleri vardır. Etçil canlılardır leş yiyebilirler. Ayrıca, tehlike altındaki yeşil kaplumbağaların yumurtalarını yedikleri de Türkiye’de gözlenmiştir. Çakallar küçük aile sürüleri içinde veya bir çift olarak yaşar. Tek eşlidirler. Kuyruk dibindeki bir bezin salgısı nedeniyle etraflarına pis koku yayarlar. Altın çakal iyi bir koşucudur. Hafif bir vücuda, uzun ve güçlü bacaklara sahiptir, böylece uzun mesafeleri rahatlıkla aşabilirler.

Altın Çakal Özellikleri

  • 11 kg
  • 83 cm
  • 61 gün içinde doğururlar

Altın Çakal Hangi Bölgede Yaşar

Altın çakal, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’dan Güney Asya’ya kadar olan bölgede, kara sırtlı çakal ile çizgili çakal Güney ve Doğu Afrika’da yaşar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here