Alzheimer dan Korunmak İçin Bilmeniz Gerekenler

0
85

Alzheimer Hastası Olmamak İçin Terketmeniz Ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık.

Demans Hastası Olan Bir Tanıdığınız Varsa Hastalığın Kişi Ve Ailesi Üzerindeki Etkisini Çok İyi Bilirsiniz. Alzheimer Bir Demans Çeşididir Ve Maalesef Tedavisi Yoktur.
Peki Haftada Üç Kez Spor Yapmanın Demansa Yakalanma Şansını %70 Azalttığını Biliyor Muydunuz?
Amerikan Alzheimer Derneği, 5 Milyondan Fazla Amerikalı Alzheimer Hastası Olduğunu İfade Ediyor. İlaçlar Hastalığın Belirtilerini Azaltırken, Alzheimer İçin Kesin Bir Tedavi Yöntemi Hala Bulunamadı.

Demansa Yakalanmak İstemiyorsanız Derhal Terketmeniz Ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık:

1- Sigarayı Bırakın.

Sigara İçmek Vücudunuz Çeşitli Bölgelerine Zarar Verir Ve Beyin De Bunlardan Biridir. Sigara İçenlerin, İçmeyenlere Oranla Alzheimer’a Yakalanma Riski %45 Daha Fazla.
İşte Sigarayı Bırakmanız İçin İyi Bir Neden.

2- Daha Fazla B12 Vitamini Alın.

B Vitamini Sizi Demanstan Korur. Finlandiya’da Yapılan Bir Araştırmaya Göre B12 Vitaminini Ne Kadar Çok Alırsanız, Alzheimer’a Yakalanma Riskiniz O Kadar Düşüyormuş.
Genelde Yaşlılarda B12 Vitamini Eksikliği Görülmekte. B12 Vitamini Yumurtada, Ette, Balıkta Ve Deniz Mahsullerinde Bolca Bulunmakta.

3- Daha Aktif Olun.

Düzenli Olarak Spor Yapın. Hem Kalbiniz Düzenli Atacaktır Hem De Kan Dolaşımınız Sağlıklı Bir Şekilde Gerçekleşecektir.
Tansiyonunuza Dikkat Etmenizde De Fayda Var. Orta Yaşlıysanız Ve Kolesterolünüz Yüksekse, Finlilerin Yaptığı Araştırmaya Göre Demansa Yakalanma Riskiniz Çok Fazla.

4- Daha Fazla D Vitamini Alın.

D Vitamini Eksikliği Alzheimer’a Neden Olmakta.
Abd’de Yapılan Bir Araştırmada D Vitamini Eksikliğinin Alzheimer’a Yakalanma Riskini %125 Arttırdığı Görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, Svt’ye “D Vitamini Alımı Alzheimer’a Yakalanmamak İçin Önemli Faktörlerden” Dedi.
Olabildiğince Güneş Işığı Almaya Çalışın. Güneşin Fazla Olmadığı Yerlerde Yaşıyorsanız D Vitamini Takviyesi Alın.

5- Kahve İçin.

Kahve İçiyor Musunuz? Çoğu Kişi Bilmese De Kahve Beyninizi Korumakta.
Kahve Bolca Magnezyum İçerir Ve Güçlü Bir Antioksidandır. Alzheimer’a Yakalanma Riskinizi %50 Azaltır. İtalya’da Yapılan Bir Araştırma Günde Bir Bardak Kahve İçmenin Alzheimer’ı Önlediğini Savunuyor.

6- Başınızı Koruyun.

Başınızı Çok Sert Bir Yere Çarparsanız Demansa Yakalanma Riskiniz Var. Abd’de Yapılan Bir Araştırmada Travmatik Beyin Yaralanmasının, Alzheimer’a Yol Açtığı Görüldü.
Motor Sürüyorsanız Kask Takmayı İhmal Etmeyin.

7- Alkol Tüketiminizi Azaltın.

Fazla Alkol Tüketimi Demans Riskini Arttırıyor.
Günde Bir Kadeh Şarap İçmenin Alzheimer’ı Önlediğine Dair Araştırmalar Olsa Da Fazla Alkol Tüketiminin Alzheimer’a Neden Olduğu Bir Gerçek.

8- Beyin Egzersizleri Yapın.

Beyninize Tıpkı Kaslarınıza Davrandığınız Gibi Davranmalısınız.
Bunun İçin De En Bilinen Yöntemler Bulmaca Çözmek Ve Puzzle. Yeni Şeyler Öğrenmekten Çekinmeyin. Yeni Şeyler Öğrenirken Beyniniz Ekstra Efor Sarfeder Ve Bu Da Sizin İçin Sağlıklıdır.

9- İyi Dinlenin.

Araştırmacılar Stresle Demans Arasında Bir Bağlantı Olduğuna İnanıyorlar. Stres Kişiden Kişiye Değişebilen Bir Ölçüye Sahip. Bu Nedenle Alzheimer’ı Gelişimini Nasıl Etkilediğine Dair Araştırmalar Sürüyor.

Yine Uyku Beyin İçin Çok Önemlidir. Yeterince Uyumamak Demansa Yol Açmaktadır. İsveç’te Yapılan Bir Araştırmada Uyku Sorunu Olan Erkeklerin Demansa Yakalanma Risklerinin Bir Hayli Fazla Olduğunu Kanıtladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here