Amancio Ortega Gaona Kimdir?

0
198

Amancio Ortega Gaona kimdir, Amancio Ortega Gaona Biyografisi, Amancio Ortega Gaona hakkında kısa bilgiler, Amancio Ortega Gaona yaşı kaç, Amancio Ortega Gaona ne zaman doğdu, Amancio Ortega Gaona boyu kaç, Amancio Ortega Gaona hakkında merak edilenler, Amancio Ortega Gaona çocuğu var mı, Amancio Ortega Gaona hakkında kısa notlar,Amancio Ortega Gaona hakkında bilinmesi gerekenler,

Bugün sizlere, Amancio Ortega Gaona hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

1936 yılında İspanya’da doğan Amancio Ortega Gaona, İspanyol moda & tekstil yöneticisi ve İspanyol giyim holdingi Inditex’in kurucu başkanıdır. Zara markasının kurucusu olan Amancio Ortega Gaona, İspanya’nın en zengin kişisidir. Dünyanın en zenginleri listesinde yer almasına rağmen hala bir apartman dairesinde yaşamaktadır.

Amancio Ortega Gaona Kaç Yaşında?

Amancio Ortega Gaona Kimdir?

Amancio Ortega Gaona, İspanyol moda girişimcisi ve Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho ve Uterqüe gibi hazır giyim markalarını içine alan S.A. (Inditex) Industria de Diseño Tekstil’in kurucu ortağdır.

Yosulluk içinde dünyaya gelen girişimci Ortega Gaona, devasa bir servet sahibi olurken kendi karakter özelliklerini, alçakgönüllülüğünü, açık sözlülüğünü korumayı da başarabilmiş. Gazetecilerden uzak durmasıyla tanınan Amancio Ortega on yıllar boyunca gizemli duruşunu  koruyarak gazetecilerin kabusu haline gelmiştir. 2017 yılı itibariyle dünyanın en zengin 2. kişisi ve İspanya’nın da en zengin adamı olarak ne kendisi ne de herhangi bir akrabası gazetecilere ropörtaj vermeye sıcak bakmıştır.

Çocukluğu

Amancio Ortega Gaona 28 Mart 1936’da (İspanya’da iç savaşın başladığı dönemde), İspanya’nın kuzey bölgesi Leon’da yer alan 100 kişiden daha az nüfusu ile ufacık bir köy olan Busdongo de Arbas’da dünyaya geldi. Dört kardeşin en küçüğüydü. Müthiş bir yoksulluk içinde olan ailesi, Amancio’nun babasının yerel tren istasyonunda bulduğu bir iş sayesinde düşe kalka ayakta kalmayı başardı. İşçi lojmanlarında sefil bir evde yaşadılar. Annesi hizmetçi olarak evlerde çalıştı. Amancio, annesinin temel gıdaları bile almaya gücü yetmediği için çarşıda pazarda esnafa yalvardığını duyunca okulu bıraktı ve 14 yaşındayken çalışmaya başladı.

Amancio Ortega’nın ilk işi Gala adlı yerel bir şirkette tezgahtarlık yapmak oldu. Burada elleriyle giysi dokumayı öğrendi. Geleneksel gömlek üreticisi olan Gala, La Coruña kentinin caddelerinden birinde, sanki zaman durmuş izlenimi veren mağazasında hala hizmet veriyor. Gala’nın varisi olan ve işi babasından devralan José Martínez, geleneksel gömlekler, şapkalar ve hırkalar satmaya devam ediyor. Onun ifadesine göre ziyaretçileri bir şeyler satın almak yerine gençlik arkadaşları olan Amancio’yu soruyorlarmış.

Ergenlik döneminde çok sıkı çalışan Amancio Ortega, ne zaman boş vakti olsa kasabanın etrafında bisiklete binermiş. Bisiklete bindiği bu anlardan birinde aklına parlak bir iş fikri gelmiş. Ortega, iyi para kazanmak isteyen birinin müşteri ne istiyorsa onu sunması gerektiğini farketmiş.

Amancio Ortega Gaona Serveti Ne Kadar?

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 71.2 milyar dolar şahsi serveti ile üçüncü sırada yer aldı. Evlilikleri : 1.eşi: Amancio Ortega Gaona, 1966 yılında Rosalia Mera ile evlendi. 1986 yılında ayrı yaşamaya başladı, 1997 yılında ise boşandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here