American Bully Köpekleri Hakkında Bilgiler

American Bully Köpekleri Hakkında Bilgiler

9 Ocak 2020 0 Yazar:

American Bully, American Bully nedir, American Bully köpeklerinin özellikleri, American Bully köpekleri hakkında bilgiler, American Bully köpeklerinin bakımı, American Bully köpeklerinin beslenmesi, American Bully köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca American Bully Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; American Bully Köpekleri, bir eşlik köpeğidir.

American Bully Nedir

Amerikan Bully, başlangıçta Amerikan Bully Kennel Kulübü tarafından tanınan, yakın zamanda oluşturulmuş bir eşlik köpeği cinsidir. 15 Temmuz 2013’ten beri United Kennel Club tarafından tanınmıştır. Dört kategoriye ayrılmış küçük ve büyük bir cinsdir; Cep, Standart, Klasik ve XL.

American Bully Köpekleri Hakkında Bilgiler

Bully ırklarının pedigree soyağacı geriye doğru takip edildiğinde gittikçe daha zayıf bir kemik yapısına AST ve APBT görünümlü ırklara doğru indiğini görürüz hatta bu pedigree kayıtları nedeniyle kimileri sanırım en iri yavruları ayıklayarak bu iri kemik yapısına, Bully görünümüne kavuştuğunu düşünmüşlerdir, oysaki bu büyük yanılgıdır. Çapraz eşleşmede kullanılan ırk detayları henüz bilinmesede geçmiş yıllarda kullanılan birçok bully’lerde undershot, kırık kuyruk gibi hatalar hemen hemen ne gibi ırkların kullanıldığını bize hissettirmiştir.Yinede kesin birşey idda etmek doğru değildir.

Şimdilik ABKC, EBKC, IBKC gibi kulüplerce kabul edilen ve kayıtları tutulan american bully ırkı standart tipi başta olmak üzere classic, extreme, XL, Pocket, shor tbully, exotic Bully ve Extreme tiplere göre değişmektedir. American Bully Standart ırkının, ırk standartları özelliklerini bir başka yazımda kapsamlı olarak sunacağım ama burada kısaca vurgulamak istediğim ırkın en önemli özelliği mizacıdır. Bildiğiniz gibi ırklar çeşitli federasyonlarca kabul edilir veya edilmez Bully ırkının tarihçesi çok yeni olduğu için dünya üzerinde en yaygın olan FCI, AKC gibi uluslar arası federasyonlarda ırk grupları içerisinde yer almamaktadır.
Bu doğrultuda ırk üretimine gönül veren kişi ve kurumlar dernek ve kendi birliklerinde ırk standartlarına özen göstererek üretimi sürdürmektedir.

American Bully Köpeklerinin Özellikleri

Görüntüsü ile korkutan ancak iyi mizaçlı olan Amcerican Bully ırkı 90’lı yılların başında American Staffordshire Terrier ve American Pit Bull Terrier ırkları üzerinden yola çıkılarak çapraz eşleşme yöntemi ile elde edilmiş bir ırktır. Kaslı ve atletik görünen bir vücut yapısına sahiptirler. Kısa tüyleri sayesinde tüy bakımı kolaydır ve tüy dökümleri dışında çok sık taranma gerektirmez. Tüylerinin bu denli kısa olması bu ırkı evde bakılmaya elverişli kılıyor. Bir çok renk varyasyonu vardır. Çoğu zaman renk adları ırklarla karıştırılır. Ancak bullylerin sahip olduğu renk çeşitleri bir çok ırkta daha mevcuttur. Boyutlarına göre 4 farklı standart tipi vardır. Bunlar:Pocket Bully, Standart Bully, Classic Bully, XL Bully, olarak isimlendirilir. Vücut yapılarına göre pocket bully en küçük XL bully ise en büyüktür.

American Bully Köpeklerinin Beslenmesi

İlk 7- 10 günlük dönemde, yeni doğan yavruların gözleri kapalı kalır. Bu süre zarfında, yavrular doğum ağırlıklarının iki katıdırlar ve aktiviteleri gittikçe artacaktır. Genel bir kural olarak, doğan yavrulardan her birinin doğum ağırlığı emzirme periyodu boyunca her hafta artmalıdır (ilk haftalarda artış daha az, son haftalara doğru daha fazla kilo artışı olabilir). Bütün dişiler mükemmel anne olmalarına rağmen, bazı sinirli ve titiz anneler sakinleştirilmeye ve yeni yavrularını kabul etmelerine yardımcı olmak için özel bir dikkate gereksinim duyabilirler. Bu sadece anneyle değil, yavrularla da birlikte çalışmayı ve yavruları beslenme esnasında annenin meme başına yaklaştırmayı gerektirebilir. Az emzirilen yavrular diğerlerine oranla daha ufak olmakla birlikte bu yavruların vücut sıcaklıkları ve vücut ağırlıkları daha az olacaktır. Rutin olarak yavruların ele alınması, onların gelişmeleri ve durumları hakkında fikir sahibi olabilmemize olanak verecektir. Ancak yavru çok sık ele alınırsa, bu durum anneyi ve yavruyu strese sokacaktır. Bu nedenle yavrunun çok sık ele alınmasından kaçınılması önerilmektedir.

American Bully Köpeklerinin Fiyatları

American Bully Köpeklerinin fiyatları ise 1000 lira ile 3700 lira arasındadır.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •