Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Amerikan Staffordshire Teriyeri Hakkında Bilgiler

Amerikan Staffordshire Teriyeri Hakkında Bilgiler

Amerikan Staffordshire Teriyeri, Amerikan Staffordshire Teriyeri nedir, Amerikan Staffordshire Teriyeri köpeklerinin özellikleri, Amerikan Staffordshire Teriyeri köpekleri hakkında bilgiler, Amerikan Staffordshire Teriyeri köpeklerinin bakımı, Amerikan Staffordshire Teriyeri köpeklerinin beslenmesi, Amerikan Staffordshire Teriyeri köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Amerikan Staffordshire Teriyeri Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Amerikan Staffordshire Teriyeri Köpekleri, buldog veya terye cinslerinden üretilen bir köpek ırkıdır.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Nedir

Amerikan Staffordshire teryesi, Buldog ve terye cinslerinden türemiş köpek ırkı. Geniş kafası, geniş yanak kasları, güçlü çenesi ve kalın boynuyla güçlü yapılı bir köpek olan Amerikan Staffordshire teryesinin ön ayakları birbirinden uzak durur.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Hakkında Bilgiler

İngiltere’de ilk melezlendikten sonra harika bir tür elde edilmiştir. Fiziksel yapısı, sevgisi ve sadakati ile başarılı bir yardımcıydılar. Çiftliklerde iyi bir bekçi, avlarda yaban domuzlarının korkulu rüyası olurken, kasaplar için de, sığır ve danaları güden özel bir çobandan farksızdırlar. Zaman içinde insanlığın bu güçlü arkadaştan beklentileri farklılaştı. Boğalara ve ayılara yem yapılarak, kanlı arenalarda köpek döğüşlerinin yıldızı oluverdiler. Bu haksız ve onlara yakışmayan şöhret halen yakalarını bırakmamış olsa da, birçok köpek kulübü tarafından bazı türleri yetiştirilebilir ırklar içinde yerini almıştır. Kısacası bu ırkın genlerinde saldırganlık yokken, insanların onlara verdiği görevler ve acımasız dövüşler nedeni ile saldırganlık ırk genelinde bir huy olarak algılanmaya başlanmıştır.

Amerikan Staffordshire Teriyerinin Özellikleri

American Staffordshire Terrier, American Pit Bull Terrier temelde aynı ırktan geliyor olsalar da karakteristik özellikleri arasında çok fark vardır. Amerikan Staffordshire Terrier’i çok kaslı, tıknaz ama çevik, boyutlarına göre aşırı güçlüdür. Geniş, güçlü bir kafası, kısa bir burnu ve çok güçlü bir çenesi vardır. Kulakları genelde kesiktir ki bu isteğe bağlıdır. Gözleri yuvarlak ve siyahtır. Dişleri makas gibi üst üste geçer. Kürkü kalın, kısa, parlak tüylerden meydana gelir. Her renk olabilir. Kuyruğu ucuna doğru incelir ve en ucunda bir nokta halini alır.

Amerikan Staffordshire Teriyerinin Bakımı

Köpek kokusu olarak çok az bir kokuya sahiptirler ve bu koku asla rahatsızlık verecek düzeyde değildir. Apartman dairesi için en ideal ırklar arasında yer alır. American Stafforshire Terrier’ler kısa ve parlak tüylü, kalın kürke sahipdir. Dişleri makas gibi üst üste geçmelidir. Bu ırkın genel bakımı önemlidir. Çok sık yıkanmamalıdırlar. Ayda bir kez yıkanmaları onlar için idealdir. Haftada 2 kez tüylerinin taranması gerekmektedir. Kullanacağınız tarak sert fırçalı ve ya ince telli olmamalıdır. Bu tarz sert taraklar tarama esnasında köpeğin derisine zarar verip yaralanmalara sebep olmaktadırlar. Bu köpekler için en ideal tarak eldiven tipi taraklardır. Tüyleri kesilmemeledir. Zaten çok kısa bir tüy yapısı olduğu için asla tüy kesimine ihtiyaçları yoktur. Yıkama esnasında kendi özel şampuanları kullanılmalıdır. Şampuan kalitesi ne kadar yüksekse köpeğinizin tüyleride o kadar parlak ve canlı olur, deri hastalıkları riski azalır. Yanlış beslenmesi tüy yapısında bozulmalara ve deri rahatsızlıklarına yol açar. Kulak bakımının haftada bir, ağız, diş ve göz bakımının ise ayda bir periyotlar şeklinde yapılması uygundur.

Amerikan Staffordshire Teriyerinin Beslenmesi

American Staffordshire Terrier ırkı için bebeklik döneminde günde 4 öğün, 3-6 aylık dönemde günde 3 öğün, 6-12 aylık dönemde günde 2 öğün, 1 yaşından sonra ise günde 1 öğün beslenmelidir. Beslenmelerinde kuru mama, konserve ve barft diyeti kullanılabilir. Günümüzde pek çok yetiştirici barft diyeti ve kuru mama tercih etmektedirler. Konserveler ise sadece zorunluluk durumunda tercih edilmelidir. Amerikan Staffordshire Terrier’lerin beslenmesinde onların zayıflamasını ya da aşırı kilo almasını engellemek gerekmektedir. Mama tüketimi pek fazla değildir. Ama yinede küçük köpeklere göre daha fazla mama tüketmektedirler. Konserve mamalar deri ve tüy yapısını bozduğundan sadece ödül ve zorunluluk durumlarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Beslenmelerinde alerji yapabilen gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Enerjisi yüksek ve çok aktif bir ırk olduğundan özellikle gelişim döneminde fiziki yapısı ve görünümün bozulmaması için beslenmesine çok dikkat etmek gerekmektedir.

Amerikan Staffordshire Teriyerinin Fiyatları

Amerikan Staffordshire Teriyerinin fiyatları ise 600 lira ile 1500 lira arasında değişmektedir.

Yorum yapın