Anasayfa » EĞİTİM » Anav Kültürü ve Afonesyova Kültürü Hakkında Kısa Bilgiler

Anav Kültürü ve Afonesyova Kültürü Hakkında Kısa Bilgiler

tarih, tarih hakkında bilgiler, tarih kısa notlar, tarih ipuçları, anav kültürü, afonesyova kültürü, tarih soruları

Geçmişten günümüze Türk Devletleri dünyanın her sahnesinde yerlerini almıştır. Bu sahnede yer alabilmek için büyük stratejiler, donanmalar, teşkilatlanmalar, yayılmacı politikalar ve daha nice unsurlar çok büyük bir öneme sahiptir. Türkiye tarihini araştıracak olduğumuzda bir hayli geniş ve ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Peki Anav Kültürü ve Afonesyova Kültürü hakkında bilgiler nelerdir? Gelin bu soruya cevap bulalım.

Anav Kültürü

Kısaca Anav Kültürü

Anav Kültürü, bugünkü Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat yakınlarında Anav bölgesinde yapılan kazılarda bulunmuş bir kültür bölgesidir. Güneşte kurutulmuş tuğlalardan yapılmış evler, at, koyun, sığır besiciliğinin ve çiftliğin yapıldığını gösteren kalıntılar yer almaktadır.

Kısaca Afonesyova Kültürü

Afanasiyevo kültürü (Rusça: Афанасьевская культура) Altay Dağları ve Minusinsk ovası civarında görülen, MÖ 3300 ile MÖ 2500 yılları arasında Kalkolitik Çağ’da var olmuş, Güney Sibirya’da bulunmuş olan en eski arkeolojik kültür. Kültürün ismi bölgede bulunan Afanasiyeva Dağı’ndan (Rusça: Гора Афанасьева) gelmektedir.

Anav Kültürü ve Afonesyova Kültürü Hakkında Kısa Bilgiler

Orta Asyan’nın en eski kültürü Anav Kültürü’dür. Türklere ait en eski kültür ise Afonesyova Kültürü’dür.

Benzer konulara buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın