Anasayfa » CEP TELOFONU » Android Nedir

Android Nedir

Bu yazımızda son yıllarda ismini telefon ve tabletlerde duyduğumuz androidi anlatıyoruz. Android nedir, kim geliştirdi, üreticiler ve alıcılar tarafından neden buz kadar çok tercih ediliyor hepsinin cevabını makalemizde bulacaksınız.
  Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış olan Android, Linux tabanlı pda ve cep telefonları için geliştirilmiş açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Android 5 Kasım 2007 de Open Handset Allience tarafından kuruldu ve 34 farklı şirketinde mobil cihazlar için telif hakkı olmayan işletim sisteminin teknoloji gelişimi açısından yararlı olduğu kanısında birleşmesiyle 2008 yılında piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldüğünde Apache Free-Software ve Açık Kaynak Kodu lisansı sayesinde geliştirilmeye açık hale gelmiştir.

 

  Android’in Linux tabanında yazılan mobil işletim sistemi olduğunu belirtmiştik. Bu sistem, ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C dili ile yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, temeli apache harmony olan java uyumlu kütüphaneleri içine barındıran uygulama iskeletinden oluşmaktadır.

 

   Kullanıcıları tarafından da beğenilen androidin en büyük artılarından biri ise uygulama yelpazesinin geniş olmasıdır. Özellikle androidin açık kaynak kodlu olmasından dolayı birçok geliştiricisi bulunmaktadır. Bu da kullanıcının istediği türden uygulama bulmasını sağlamaktadır.

Yorum yapın