Ankara İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Ankara İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

30 Temmuz 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

ankara ile ilgili kompozisyon, ankara ile ilgili kompozisyon örnekleri, ankara ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 ankara ile ilgili kompozisyon, 2021 ankara ile ilgili kompozisyon örnekleri, ankara ile ilgili kısa kompozisyonlar, ankara ile ilgili kompozisyon ödevleri, ankara ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

İAnkara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir. Nüfusu 2020 itibarıyla 5.663.322 kişidir. Bu nüfus; 25 ilçe ve bu ilçelere bağlı 1425 mahallede yaşamaktadır. İl genelinde nüfus yoğunluğu 215’tir. Bizde size ankara ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Ankara ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, ankara ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Ankara İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Ankara İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Ankara hem milli mücadele dönemindeki önemi ve sonrasında Başkent oluşuyla kesinlikle herkesin görmesi gereken bir şehir. Ankara sadece bu özellikleriyle değil, aynı zamanda Gençlik Parkı, ilk Meclis, Bakanlıklar, Güven Parkı gibi sembolleşmiş yerleriyle de gezilmesi gereken bir şehir. Bunun dışında Mogan Gölü kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Ama asıl görülmesi gereken yeri en sona bıraktık. Hiç bir şey olmasa bile sadece ve sadece Atatürk’ün ebedi huzura kavuştuğu evi olan Anıtkabir bile sadece Ankara’yı görmek için yeterli bir sebeptir. Hem Anıtkabir’i hem de oradaki müzeyi görmenizi öneririm.

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti, Ankara ilinin merkezi, Türkiye’nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kenti. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alır. Türkiye’nin coğrafi merkezine yakın olduğu için, hem konum hem de işlev itibariyle Türkiye’nin kalbi benzetmesi yapılır. Ortalama 938 metre rakıma sahip olan[6] kentin nüfusu, 2012 yılı nüfus sayımına göre 4,965,542’dir.

Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı’na ulaşan Ankara, Hattileri, Hititleri, Frigleri, Lidyalıları, Ahamenişleri (Persler), Makedonyalıları, Galatları (Keltler), Romalıları, Selçukluları ve Osmanlıları ağırlamış, Batı ve Doğu medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişte, Galatların bir boyu olan Tektosaglara ve sonrasında Friglere başkentlik yapmış olan kent, 13 Ekim 1923’ten beri Türkiye’ye başkentlik etmektedir.

Ankara İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Ülkemizin başkenti olup büyük şehirlerimizdendir. Devletin yönetim organlarının tümü Ankara merkezli olarak toplanarak ülkemizin merkezi olarak yönetiminin yapıldığı noktadır. Siyasetçiler şehri olarak bilinip yönetimde çeşitli görevler yapar. Ankara coğrafi bakımdan İç Anadolu bölgesine bağlı olmaktadır. Denizi olmadığı gibi yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Kendisine özgü oyun havası, tiftik, keçisi, misket ve kedisi ile ünlüdür.

Tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarındandır. Kültürü gelişmiş olduğu gibi günümüzde modernleşmesi ile bilinmektedir. Ülkenin başkenti oranın resmi yüzü olarak dışa açılmaktadır. Güzellik ve hizmet bakımından gelişmiş olması insanlar tarafından hoş karşılanır. Vatan toprakları olarak her tarafa yakın olduğu gibi koruma sağlanan noktadır. Ülkenin kaderini belirleyen o ülkenin topraklarından geçmektedir.

Ankara tarihi ile bizim kültürümüzü en derin şekilde yaşamamıza olanak sağlamaktadır. Taşına toprağına siyasetçilerin ayak bastığı, insanların refah olarak yaşadığı başkentimizdir. Tarihte önemli isimlerin ağırlandığı ve yaşandığı ilimizdir.

Ankara İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •