Ankarada Gezilecek En Güzel Yerler

0
376

Ankara ilimizin En güzel Gezilecek Görülecek Yerleri ve Ankara ikimizin hakkında kısaca bilgi ve resimlerle gezilecek yerlerini sizlere hazırladık. NOT :YorumYaparmısınız 

Toplamda şehir merkezi hariç 25 adet İlçesi bulunmaktadır ve İç Anadolu bölgemizdedir.

Akyurt
Altındağ
Ayaş
Balâ
Beypazarı
Çamlıdere

Çankaya
Çubuk
Elmadağ
Etimesgut
Evren
Gölbaşı

Güdül
Haymana
Kalecik
Kazan
Keçiören
Kızılcahamam

Mamak
Nallıhan
Polatlı
Pursaklar
Sincan
Şereflikoçhisar
Yenimahalle

Ankara, 2014-2015 sayımlarına göre 5.231.002 kişilik nüfusa sahiptir ve git gide büyümektedir.

Türkiye’nin Başkenti olan Ankara, Nüfus olarak da en kalabalık 2. şehridir.

Ankara; kedisi, keçisi ve bu keçinin yünü, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.

iklim olarak Karasal İklimin hüküm sürdüğü Ankara’da, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır.

Ankara’da gezilecek ve görülecek yerleri sıralamamda en başta gelecek olan yer elbetteki anıt kabir olacaktır.

Ve şunu belirteyim, gezilecek yerlerin aralarında mesafe çoktur, uçak ile gelecekseniz araç kiralamanızı tavsiye ederim. Ankara havaalanı oto kiralama firmaları ve fiyatlarını vivi.com.tr’den öğrenebilirsiniz.
1. Anıtkabir

Anıtkabir nasıl gidilir

Anıtkabir: Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir her yıl yerli yabancı milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Atatürk’ün Kabristanının bulunduğu Anıtkabir, Anıt Caddesi Tandoğan Çankaya’da bulunmaktadır.

2. Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı Hakkında

Augustus Tapınağı: Ulus’ta Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alıyor. M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmış. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmış. Bizanslılar zamanında çeşitli eklemeler yapılıp, pencereler açılarak kilise haline getirilmiş. Etrafı dört sütunla kuşatılmış dört duvar halinde.

3. Ankara Kalesi

Ankara Kalesi hakkında

Ankara Kalesi: Asırlardır kentin bekçiliğini yapan Ankara Kalesi kentin sembolü. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk kez Romalılar tarafından yapıldığı fikri yaygın.

4. Beypazarı

beypazar resimleri

Beypazarı: Ankara’nın 98 kilometre kuzeybatısındaki derin göl havzasının kenarına kurulan Beypazarı, vadiye bakan engebeli yamaçlar üzerine yayılmış İlk bakışta sıradan bir Anadolu kasabası izlenimi veren ilçe, yaklaştıkça güzelliklerini ortaya döküyor Kıraç bir vadinin her iki yamacına ve tabanına kurulan ilçeye asıl ününü kazandıran Osmanlı konakları, ağırlıklı olarak vadi manzaralı sokaklara serpilmiş İlgisizlik nedeniyle uzun yıllar kaderine terk edilen tarihi evlerin tamamı, bugün koruma altında Vadinin iki yakasına canlılık veren evler, film çekimi bittikten sonra kaldırılacak dekoratif birer set objesi gibi duruyor Perdeler arasından bakan al yanaklı mahcup bakışlar, Beypazarı Evleri’nin ruhsuz birer turistik maket değil, yaşayan ve soluk alan meskenler olduğunu kanıtlamaya yetiyor.

5. Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı: Piknik için ilçeye gelenler ise Kızılcahamam’ın şifalı kaplıca sularına girmeden evlerine dönmüyor. Kızılcahamam Belediyesi ile çeşitli otellere ait Termal tesisler kaplıca havuzlarıyla terapi imkanı sunuyor. İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta olan Soğuksu Milli Parkı’na Ankara-İstanbul karayolu üzerinden Kızılcahamam ilçesinin içinden geçen ana yol güzergahından ulaşılabiliyor.

6. Gölbaşı – Mogan Gölü

Ankara Gölbaşı Hakkında

Gölbaşı – Mogan Gölü: Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi alanı olan Gölbaşı’nın kıyıları kayık gezileri için de elverişli. Ayrıca Gölbaşı’nda hava sporları etkinlikleri de düzenleniyor. kıştan kalan bu fotoğrafı tercih ettik.

7. Çubuk Barajı

Ankara – Çubuk Barajı Hakkında

Çubuk Barajı: Baraj çevresindeki ormanlık alan içinde gazinolar, piknik yerleri, yürüyüş alanları ve kır kahveleri bulunuyor. Motor gezileri içinde elverişli olan baraja belediye otobüsü ile gitmek mümkün.
Ankara’ya 12 kilometre uzaklıktadır.

8. Tuz Gölü

Tuz Gölü Hakkında

Tuz Gölü: Ankara’nın güneydoğusundaki Şereflikoçhisar’a yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölü’nün yaklaştığını bildirir. Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor.

9. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi hakkında

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Müzede, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler, Osmanlı Dönemi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.

10. Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı Hakkında

Roma Hamamı: Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 metre uzaklıkta, yolun batısında, caddeden 2,5 metre kadar yükseklikteki bir plato üzerinde bulunmaktadır.

11. Keçiören – Teleferik Keyfi

keçiören teleferik Keyfi

Keçiören – Teleferik Keyfi: Keçiören Belediyesi, çocuğundan yaşlısına tüm Ankaralılar faydalanabilsinler diye teleferik ücretini 5 TL’den 1 TL’ye indirdi. Kuş bakışı ile muazzam bir manzara keyfi sürebilirsiniz.

12. Nata Vega Akvaryum

Ankara Nata Vega akvaryum hakında

Nata Vega Akvaryum: Birbirinden farklı binlerce canlı, saydam balıklar, devasa balinalar, suda yaşam ve diğerlerin yer aldığı bu akvaryum tamda gezilesi yer.

13. Atakule

Atakule hakkında

Atakule: Şehirde nereleri gezebilirim diye düşündüğünüzde bile Atakuleye çıkabilir keşif yapabilirsiniz.

14. Ankara Kocatepe Camii

Ankara Kocatepe Camii

Kocatepe Camii: Ankara’nın Kocatepe semtinde 1967’de inşaatına başlanan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987’de inşaatı tamamlanan cami.

15. Karagöl

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here