Annelik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

0
40

annelik ile ilgili kompozisyon, annelik ile ilgili kompozisyon örnekleri, annelik ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 annelik ile ilgili kompozisyon, 2021 annelik ile ilgili kompozisyon örnekleri, annelik ile ilgili kısa kompozisyonlar, annelik ile ilgili kompozisyon ödevleri, annelik ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Anne ya da ana, bir çocuğu doğuran, bakımını üstlenen veya kendi doğurmadığı bir çocuğu evlat edinen ve bakımını üstlenen kadın. Genlerin yarısı anneden gelir. Bir çocuğu evlat edinen veya eşinin kendinden olmayan çocuklarına annelik yapan kadınlara üvey anne denir. Bizde size anne ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Anne ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, anne ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Annelik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Annelik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Anneler iyi kalpli, yardımsever ve çocuklarını çok seven insanlardır. Anneler çocuklarına bakarlar. Anneler çocukları hasta olduğunda başında durup çocuğunu iyileştirmeye çalışır, çocuğunun üzülmesine neden olan bir sorun varsa o sorunu çözer, hep çocuğunun iyiliği için uğraşıp durur, bizleri besler. Anneler çok iyi insanlardır. Onlar şefkatlidir, iyimserdir. Anneler çocukları için bu dünyadaki her şeyi yaparlar.

Anneler melek gibidirler. Bazen bize kızsalar bile, bunlar her zaman bizim iyiliğimiz içindir. Anneler her şeyden daha fazla severler. Bu yüzden annelerimizi sevip saymalıyız. Annelerimize dertlerimizi anlatmalıyız. Eğer bir sorunumuz varsa bunu çekinmeden annelerimize anlatmalıyız. Unutmayın onlar bizim annemiz yabancı birileri değil. Onlara kendimizle ilgili her şeyi anlatabiliriz.

Annelerimize iyi davranmalı, onlara of bile dememeliyiz. Annelerimizin sözünden çıkmamalı, onların dediklerini yapmalıyız. Annelerimiz ne diyorsa hep bizim iyiliğimiz içindir. Bu nedenle annelerimize çok şey borçluyuz. Eğer annelerimiz olmasaydı belki şimdi hayatta bile olmazdık. Onlar bizi büyüttü, yetiştirdi. Unutmayalım annelerimiz olmasaydı, biz şuan böyle bir yaşam sürdüremezdik.

Annelik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

“Yatak odasında ağlamaya başlayan çocuğa annesi koşarak gitti…” Bu cümleleri ve benzer cümleleri çok duyarız. Var oluşun temel kanunlarında olan annelik görevi bütün canlıların anneleri çocuklarıyla veya yavrularıyla ilgilenirler. İnsan hayatında annenin yerini belirlemek hem çok zor hem de çok kolaydır. Anne yeri geldiğinde en iyi öğretmen yeri geldiğinde bir polis gibi koruyucu veya bir doktor gibi bir hemşire gibi bakıcı olabilir. Anneye sadece bizi dünyaya getiren kişi olarak bakmak çok eksik bir bakış açısıdır. Toplumlar için annelik bir okul görevi üstlenir. Çocuklarını iyi yetiştirebilen annelerin toplumları ahlâk ve medeniyet açısından daha ileri seviyededir.

Annelik görevini yerine getirmeyen toplumlarda zenginlik olsa dahi iyilik ve kötülüğün belirlenmesinde çocuklar veya gençler sıkıntı yaşayabilir. Anne insanın hayatla tanışmasında ilk öğretmen görevini cansiperane bir şekilde yapar ki bu o çocuk için her şey demektir. Çocuğu için her an canını feda edecek olan anne bizim geleceğimiz ve her şeyimizdir. Her insanın en temel ihtiyaçlarından birisi annesidir. Çocuklar için sığınma ihtiyacını anne karşılar. Annelik bizler için atasözlerine girmiştir “Ana gibi yar olmaz denmiştir”. Bir insana çok iyilik yapan bir kişi için bunu ancak anası yapabilir denmiştir. Dinimizde anneyi anlatmak için “Cennet anaların ayağı altındadır.” emri ile anneliğin önemi vurgulanmıştır.

İnsanlık var oldukça bilgiye ihtiyacı vardır. Canlılar içerisinde dünyaya çok zayıf olarak gelen insan annesiz hayatta kalamayacağı gerekir. Çocuğun bakıma ihtiyacı vardır. Bebekleri çocuk haline ve daha sonra gençler halinde topluma kazandırma görevi annededir. Annelerin görevinden daha ağır bir görev düşünülemez. Anne bizlerin geleceğidir. Anne ilk öğretmen ve her şeyi öğretendir.

Annelik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here