Appenzell Dağ Köpeği Hakkında Bilgiler

Appenzell Dağ Köpeği, Appenzell Dağ Köpeği nedir, Appenzell Dağ Köpeği köpeklerinin özellikleri, Appenzell Dağ Köpeği hakkında bilgiler, Appenzell Dağ Köpeğinin bakımı, Appenzell Dağ Köpeğinin beslenmesi, Appenzell Dağ Köpeğinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Appenzell Dağ Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Appenzell Dağ Köpekleri, isviçre de yaşayan bir dağ köpeğidir.

Appenzell Dağ Köpeği Nedir

Appenzeller Sennenhund, İsviçre Alpleri’nden Sennenhund tipi köpeklerin dört bölgesel ırkından biri olan orta boy bir köpek cinsidir. Sennenhund adı, İsviçre’nin Appenzell bölgesindeki çobanları Senn adında insanları ifade eder.

Appenzell Dağ Köpekleri Hakkında Bilgiler

İsviçre kökenli bu ırkın ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Tamamen doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan bu ırk, Alplerde iz sürme ve bekçilik amacıyla kullanılıyor. Geçmişten bu yana her dönemde tercih edilen bu ırkın vücudu oldukça kuvvetli. Her ne kadar kuvvetli olsalar da iri bir yapıya sahip olmamaları nedeniyle oldukça sevimli bir yapıya sahip olan bu ırk, sadece bekçilik ve tarlalarda korunma amacıyla değil, aynı zamanda terapi köpeği olarak da kullanılıyor. Eski bir ırk olan Appenzell Dağ Köpeği, fazlasıyla aktif ve heyecanlı bir yapıya sahip. Açık havada koşmaktan ve oyun oynamaktan çok hoşlanan bu ırk, yoğun aktivite gerektiren oyunlar oynamayı ve kendisine verilen görevleri yerine getirmeyi çok seviyor.

Appenzell Dağ Köpeklerinin Özellikleri

 • Canlı ve enerjiktir
 • Oldukça dayanıklıdırnin
 • Fazlasıyla zekidir ve insanlar ile uyumu ve anlaşması oldukça yüksektir
 • Herhangi bir genetik hastalığa sahip değildir
 • Açık havayı ve bolca hareket etmeyi sever
 • Oldukça fazla koruma içgüdüsüne sahiptir
 • Kendinden emin
 • Cesur
 • Sorumluluk sahibi
 • Şüpheci bir yapıya sahip
 • Hayat dolu bir karakteri vardır
 • Sevecen ve sosyalliğe yatkın
 • Soğuk havaya karşı dayanıklı
 • Hem çok iyi avlanır hem de çok iyi çoban köpekleridirler
 • Çocuklar ile de araları iyidir.

Appenzell Dağ Köpeklerinin Bakımı

İlk haftalarda anne sütüyle hızlı bir şekilde büyürler, 4. haftadan sonra kuru mamayla, 3 öğün beslenmesi gerekir. Yaşı ilerledikçe, öğün sayısı 2’ye düşürülmelidir. Yaş konserve mamalar da tercih edilebilir. Soğan, sarımsak, pırasa gibi sebzeler ve şekerli gıdalar zararlıdır. Appenzell Dağ Köpekleri, normal zamanda 2-3 günde 1 fırçalanması, tüy dökümünde ise çok tüy döktüğünden her gün fırçalanması gerekir. Kulakları düzenli olarak silinmeli, ayaklarının etrafındaki tüyler kesilmelidir.

Appenzell Dağ Köpeklerinin Beslenmesi

Bu ırktaki köpekler yavru döneminden itibaren özel olarak beslenmelidir. Köpeğe mama seçerken özenli olmak gerekir. Doğumla birlikte ilk haftalarda annesinin beslediği köpeklerin gelişimi de hızlı olur. Kuru mamaya geçiş dördüncü haftadan itibaren olur. Bu dönemde özel yavru köpekler için hazırlanmış besleyici kuru mamalardan almak gerekir. Yavrular günde 3 defa kuru mama ile beslenmelidir. Biraz büyüdükten sonra öğün sayısı ikiye düşürülmelidir. Bu süreçte genellikle sert besinleri sevmezler. Bu nedenle yavrular için hazırlanmış yaş mama verilebilir. Ancak aşırı kilo almamaları gerekir. Zaten iri bir yapıya sahip olan köpekler, beslenmeyi abarttıklarında kilo alabilirler.Bu durumda köpekler için hazırlanan diyet mamalardan yiyebilirler. Buna çok dikkat edilmelidir. Çünkü fazla kilo sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilir.

Appenzell Dağ Köpeklerinin Fiyatları

Appenzell Dağ Köpeklerinin fiyatları ise 1000 lira ile 2000 lira arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir