Apse Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

Apse, Apse nedir, Apse hakkında bilgiler, Apse özellikleri, Apse belirtileri, Apse nedenleri, Apse tedavisi, Apse vücudun hangi bölgelerinde görülür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Apse hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Apse hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Apse Nedir ? Apse nedenleri nelerdir ?, Apse belirtileri nelerdir ? Apse tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Apse

Apse Nedir ?

Apse, bir yerde irin birikmesidir. Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaparak belli eder. Bazı apseler kendiliğinden dışarı açılır ve akar. Apse`nin açılmadığı durumlarda bu işi ameliyatla yapmak gerekir. Genellikle bakteri istilasına bağlı bir tahriş sonucu dokularda oluşan bir olaydır. Apse bölgesinde, artan kan dolaşımından ötürü, doku arasında, bol miktarda sıvı ve akyuvarlar toplanır. Hasta bölge genellikle sağlam kısımlardan ayrılmış olur ve zamanla, ölü akyuvarlar, bakteriler ve doku arasına sızmış olan sıvı, irin adı verilen birikintiyi oluşturur. Apse oluşumunun vücut yüzeyindeki ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Apse yerelleşmeye ve irin oluşmaya başlayınca, bu kırmızı alanın sınırları çok belirginleşir ve merkezi yumuşamaya başlara. Genellikle, irin, direnci en az olan bölgeye doğru ilerler, bir çıkıntılı nokta oluşturur. Yüzeydeki bir apse için direnci en az olan bölgeler, deridir.


Apse Hangi Bölgelerde Görülür ?

Apse

Apse

Apseler genelde dişlerimizle alakalı oldukları için diş etlerimizin yanında, altında ve üstünde bulunur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir