Ana Sayfa EĞİTİM Araba Parçaları ve Açıklamaları Arabalardaki Gaz Beyni Arızası (lpg)

Arabalardaki Gaz Beyni Arızası (lpg)

Author

Date

Category

Lpg Araçlarda Gaz Beyni Arızası ve Çözümü, 

Lpg Arabalarda Gaz neden Fazla Yakar, 

Gazlı Arabalarda Stop Etme Sorunu 

Aracınızda LPG kullanıyor ve sürekli sorun ve arızalar ile karşı karşıya kalıyorsanız, poblem LPG regülatöründe olabilir.

Bilindiği gibi regülatör karbüratörlü araçlarda beyin olarak tanımlanmaktadır. Sıralı sistemler de bu parça yine bulunmakta fakat beyin olarak tabir edilmemektedir. Sıralı sistemlerde beyin görevini ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) üstlenmiştir.

Bu yazımızda sizlerle regülatör arızalarının sebeplerini, belirtilerini, olumsuz etkilerini ve fiyatlarını  paylaşacağız.

Regülatör Nedir?

Regülatörün görevi, LPG tankından gelen sıvı LPG’nin, motor suyundan aldığı sıcaklıkla ısıtılarak buharlaşmasını sağlamaktır. Ardından buharlaşan bu gazı, diyafram vasıtası ile karbüratör veya sıralı sistemlerde bulunan enjektörlere gönderir.

Aracınız sabahları her zamankinden daha sorunlu çalışmaya başladıysa ve normalden daha fazla bir yakıt harcıyorsa sorun büyük ihtimalle LPG regülatöründen kaynaklanıyordur.

Regülatör Arızasının Sebepleri, Belirtileri ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?

LPG sıvı bir maddedir. Bu maddenin tam olarak gaz haline dönüştürülmesi regülatörde gerçekleşir. Tankın içinden gelen sıvı LPG içerisinde, filtrelerden sızan metal tozu, katkı maddeleri gibi katı maddeler bulunmaktadır. Bu katı maddeler regülatöre ulaşarak, zamanla tortulaşma, kurumlaşma, posalaşma gibi olumsuz etkenler yaratarak regülatörün en hassas parçası olan diyaframı sarmalar. Regülatör içerisinde bulunan diğer mekanik parçaları da etkisiz ve işlevini yapamaz hale getirir.

Regülatörün arızalanması durumunda:

  • Buharlaşma ve gaz gönderimi kalitesiz, istenilen kıvamda olmayacağından aracınız normalden çok yakmaya başlayacaktır.
  • Ateşlemeye müsait olmayan gaz, aracınızın çalışmasını zorlaştıracaktır.
  • Arabanın rölanti devrinde inişli-çıkışlı durumlar, stop etme, rölanti tutmama gibi problemler baş gösterecektir.
  • Özellikle karbüratörlü araçlarda meydana gelen LPG beyin donması durumu yaşayabilirsiniz. Regülatör içerisindeki diyaframın yırtılması sonucu regülatör içerisinde sıcak su devirdaimi olmaz. Bu sebeple -40 derecedeki gaz regülatörü dondurur.

Bu arıza giderilmediği zaman, aracın diğer parçalarına da zarar verecek ve açılan masraf büyüyecektir. En önemlisi aracınızdan randıman alamayacak, sürekli sorunlarla uğraşmak durumunda kalacaksınız. Aracınız hiç beklemediğiniz anda aşırı trafikte aniden stop edebilir. Aracınızı çalışmaya zorladığınız zaman buharlaşmaya müsait olmayan gazdan dolayı aracınız boğulabilir. Bu hareketin defalarca denenmesi aracın marş sistemine de zarar verebilir.

Regülatör Arızasının Belirtileri Nelerdir?

  • Özellikle sabahları, karbüratörlü araçlarda aracın geç çalışması sorunu yaşanabilir. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda marş aldıysa, stop edip tekrar çalıştırdığınızda marş almıyorsa bu durum arızalı regülatörden dolayı karbüratör içerisinde birikmiş aşırı yakıttan kaynaklanmaktadır. Diyaframı yırtık regülatör gazı içerisinde hapsetmeyerek, gazı buharlaştırmadan direkt karbüratöre yollamış demektir. Yani tamirci diliyle aracınız aşırı yakıttan boğulmuştur.
  • Aracınızın içinde veya motor bölümünde aşırı gaz kokusu duyabilirsiniz. Özellikle radyatör kapağını açtığınızda aşırı gaz kokusu alıyorsanız, regülatör diyaframı yırtılmış, gazı suya karıştırmış demektir.
  • Regülatör üzerinde kesici valf bulunmaktadır. Bu valf gereksiz durumlarda gaz gönderimini keser. Motoru sıcak aracınızı stop edip tekrar çalıştırdığınızda araç yine çalışma zorluğu çekiyorsa, kesici valf arızalanmış demektir. Görevini yerine getirmeyen valf sürekli olarak motora gaz gönderimi yapıyor ve aracın boğulmasına sebebiyet veriyordur.

Tüm bu olumsuz durumlarda regülatörünüzün ya da içerisindeki tamir takımının değişmesi gerekebilir. Birçok sistemin, regülatör tamir takımı bulunmaktadır.

LPG Regülatör Fiyatları

Regülatör, markalar arasında farklı fiyatlarda satılmaktadır.

İthal sıralı sistem regülatörleri 300-500 TL fiyatlara çıkabilmekte, karbüratörlü ithal regülatörler ise 100-150 TL civarında piyasa da satılmaktadır.

Yerli üretim regülatörler ise karbüratörlü araçlarda 50 TL civarında başlamakta, sıralı sistemlerde ise 150-200 TL civarında piyasa da satılmaktadır.

Hepinize arızasız günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Acı Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Acı Yemek nedir, Rüyada Acı Yemek ne anlama geliyor, Rüyada Yemek Yemek nasıl yorumlanır, Rüyada Acı Yemek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Abla Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Abla Görmek nedir, Rüyada Abla Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Abla Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Abla Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Akarsu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Akarsu Görmek nedir, Rüyada Akarsu Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akarsu Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akarsu Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ağrı Çekmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ağrı Çekmek nedir, Rüyada Ağrı Çekmek ne anlama geliyor, Rüyada Ağrı Çekmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ağrı Çekmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahır Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ahır Görmek nedir, Rüyada Ahır Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahır Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahır Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar