Anasayfa » KİM KİMDİR » Arnoud van doorn kimdir ?

Arnoud van doorn kimdir ?

Arnoud Van Doorn Kimdir, Hayatı Hakkında bilgiler ? 

Hollanda’daki geert wilders’in liderliğini yaptığı islam karşıtı özgürlük partisinin bugün itibarı ile müslüman olduğunu açıklayan eski üyesi.

arnoud van doorn kimdir hayatı hakkında bilgiler
arnoud van doorn biyografi si

Hollanda’da geert wilders’in liderliğindeki ırkçı özgürlük partisinin kurucularından birisiyken, bir anda hidayete erip müslüman olan siyasetçi. bununla da yetinmiyor burada islamcı birlik partisini kurup liderliğini yapmaya başlıyor.

arnoud van doorn kim

el cezire’ye verdiği röportajda şöyle söylemiş:

hayatımda herkes gibi ben de hatalar yaptım. bu hatalardan çok şey öğrendim. islam’a geçişimle sonunda yolumu bulduğumu hissediyorum. bunun yeni bir başlangıç olduğunun ve öğrenmem gereken çok şey olduğunun farkındayım. bazı devlet kurumları da dahil direnişle karşılaşacağımı tahmin ediyorum. allah’ın beni bu zor anlarda destekleyip bana yol göstereceğine inancım tam.”

Arnoud Van Doorn, İslam karşıtı, aşırı sağcı Geert Wilders’in partisinde siyaset yapıyordu… Politik kariyerinin başlarında kendisi de İslam karşıtı bir figürdü. 2013 yılında yalnızca ailesinin bildiği bir serüvene girdi…Bir sene boyunca İslamı öğrenmek için uğraştı…Arapça dersleri aldı, birçok Müslüman ile fikir alışverişi yaptı

Hollanda’da İslam ve Müslümanlara karşı tutumuyla bilinen aşırı sağcı Geert Wilders’ın liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi’nden (PVV) ayrılarak Müslümanlığı seçen Arnoud Van Doorn, Birlik Partisi’nde görev alıyor kararından dolayı kesinlikle pişman olmadığını söylüyor.

arnoud van doorn umre hac resimleri

Yeni yaşamı ve siyasi çalışmalarıyla ilgili konuşan Van Doorn, Müslüman olduktan sonra büyük bir iç huzuru yaşadığını belirterek, “Müslüman olduğum için bazı arkadaşlarım beni terk etti, zor dönemler yaşadığım oldu ama Allah’ı düşününce her şeyi unutuyorum” dedi.

Daha önce önyargıyla baktığı İslam dinini seçme kararının planlı olmadığını, kendiliğinden geliştiğini kaydeden Van Doorn, Lahey belediye meclisi üyeliği yaptığı PVV’den ayrıldıktan sonra bazı Müslümanlarla tanışmasının bu konuda önemli rol oynadığını ifade etti.

Aynı kentte meclis üyeliği yapan Abdoe Khoulani’yle tanışmasından sonra İslam konusunda kafasında bazı soruların oluştuğunu anlatan Van Doorn, bunun üzerine İslam’ı derinlemesine inceleme kararı alır. Kur’an-I Kerim, hadis ve sünnetle ilgili kitaplar okuyan, sürekli sorular sorarak cevaplar aramaya başlayan Van Doorn, yaklaşık bir yıl sonra Müslüman olmaya karar verir.

Van Doorn, “Derken bu süreçte İslam ile aramda sıcak bir bağ oluştu. İslam’ın batılı medya ve politikacıların anlattığı gibi negatif olmadığını kavradım. İslam’ın barış ve kardeşlik dini olduğunu, kafamdaki her soruya cevap verdiğini gördüm. Bu süreç bir sene sürdü. Şüphelere kapıldığım, çok motive olduğum anlar da oldu. En sonunda kendi isteğimle İslam’ı seçerek Kelime-i Şahadet getirdim” diye konuştu.

Hollanda’da ırkçı ve İslam düşmanı politikacı olarak tanınan Geert Wilders’ın parti arkadaşı Arnoud Van Doorn Müslüman oldu. Doorn, İslam dinini seçtiğini Twitter üzerinden duyururken, “Hayata yeni bir başlangıç yaptığını” söyledi. Doorn Twitter’dan kelime-i şehadet getirdi.

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Geçtiğimiz günlerde Twitter’dan önce “Yeni bir başlangıç” yazan, sonra da Arapça ‘Kelime-i Şehadet getiren’ Van Doorn tartışma yarattı. Van Doorn’un gerçekten Müslüman olup olmadığıyla ilgili soru işaretleri ülke basınında gündem oldu.

“BU KARARI CİDDİYETLE ALDIM”

Son olarak dün El Cezire’ye bir röportaj veren Van Doorn, “İnsanların İslam’a geçişimle ilgili şüphelerini anlıyorum. Kendi yakın çevremdeki insanlar ise yaklaşık bir yıldır Kur’an, hadis, sünnet gibi konularda araştırmalar yaptığımı biliyor. Ayrıca Müslümanlarla da din konusunda birçok sohbet yaptım. Bu çok büyük bir karar ve ben de bu kararı ciddiyetle aldım” dedi.

 

BUGÜN OLSA FARKLI BİR SEÇİM YAPARDIM”

Özgürlük Partisi’ne katıldığınız için pişmanlık duyuyor musunuz?” sorusuna ise Van Doorn, “Hayattaki her deneyimin bir amacı olduğunu öğrendim. Ancak bugünkü bilgimle şüphesiz farklı bir seçim yapardım” diye yanıt verdi.

“ALLAH BANA YOL GÖSTERECEK”

Van Doorn, bazılarının kendisini hain olarak gördüğünü, ama çoğunluğun kararını desteklediğini de vurgulayarak, “Hayatımda herkes gibi ben de hatalar yaptım. Bu hatalardan çok şey öğrendim. İslam’a geçişimle sonunda yolumu bulduğumu hissediyorum. Bunun yeni bir başlangıç olduğunun ve öğrenmem gereken çok şey olduğunun farkındayım. Bazı devlet kurumları da dahil direnişle karşılaşacağımı tahmin ediyorum. Allah’ın beni bu zor anlarda destekleyip bana yol göstereceğine inancım tam” dedi

HACCA VE UMREYE GİTTİ

Müslüman olduktan sonra arkadaş çevresi genişleyen Van Doorn, bir yıllık süre zarfında hem hacca hem de umreye gitmiş. Kutsal topraklardan manen güçlenmiş ve mutlu bir şekilde döndüğünü ifade eden Doorn, imkanı olan her Müslüman’a kesinlikle hacca gitmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Yorum yapın