Anasayfa » EĞİTİM » Aşık Veysel İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Aşık Veysel İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

aşık veysel ile ilgili kompozisyon, aşık veysel ile ilgili kompozisyon örnekleri, aşık veysel ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 aşık veysel ile ilgili kompozisyon, 2021 aşık veysel ile ilgili kompozisyon örnekleri, aşık veysel ile ilgili kısa kompozisyonlar, aşık veysel ile ilgili kompozisyon ödevleri, aşık veysel ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Âşık Veysel, gerçek adıyla Veysel Şatıroğlu, Türk halk ozanı. Afşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur. Bizde size aşık veysel ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Aşık veysel ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, aşık veysel ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Aşık Veysel İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Aşık Veysel İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Kardeşlerinin o dönem çok yaygın olan çiçek hastalığına yakalanmasından hemen sonra, Âşık Veysel de çiçek hastalığına kapılarak gözlerini kaybetmiştir. Gözlerini kaybettikten sonra eline aldığı sazla başka ozanların şarkılarını çalan Âşık Veysel, Maarif Müdürü olan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen şiir gecesinde tanışmıştır.

Bu sayede aldığı destek ile Âşık Veysel, pek çok ili gezmeye başlamıştır. Gözleri olmamasına rağmen böylesine güzel dil kullanıp, bu kadar güzel eserler çıkartması dikkate değer olmuştur ve Âşık Veysel’in halk arasında sevilmesine fazlaca tanınmasına neden olmuştur.

Âşık geleneğinin son temsilcilerindendir. Bir dönem Köy Enstitülerinde çocuklara bağlama dersleri vermiştir. 1965 yılında özel kanunla maaşa bağlanmıştır. Pek çok ünlü şarkıcı Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyip Âşık Veysel’in tanınmasına sebep olmuşlardır. Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Emrah, Dadaloğlu gibi halk ozanlarından etkilenmiştir ve yorumlamıştır. İki kez evlenmiştir ve yedi çocuğu vardır. Anadolu’da kent kent gezerek, şiirlerini sazıyla seslendirmiştir. Âşık Veysel 1973 yılında akciğer kanserinden hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri adlı eseri tekrar yayınlanmıştır. Her yıl Şarkışla’da adına şenlikler düzenlenmektedir.

Aşık Veysel İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Aşık Veysel , türküleriyle bizi bizden alan bir sanatçıdır. Türkülerini hâla dinleriz ve hayran kalırız. Aşık Veysel çok iyi birisiydi ve dost canlısı biriydi. Onun birbirinden güzel özellikleri vardı , çok iyi kalpliydi. Saz çalmayı çok severdi ve çok güzel çalardı. Görme engelli olması onun sorunu değildi o daima sevdiği işe devam edecekti.

Aşık Veysel , saç calmakta çok başarılı olduğu kadar pekte güzel türkü söylerdi. Söz de yazabiliyordu , gördük dimi? Engelleri aşmak o kadar da zor değilmiş. Buna en büyük örnek Aşık Veysel olabilir. Aşık Veysel’in zorluklarla dolu bir hayatı da olmuştu. Ama o bu zorluklara karşı direndi. O çok iyi bir insandı , en büyük özelliği bu olabilirdi.

Gösterişe hiç önem vermezdi , Onun için sade çok güzeldi. Dünyayı seven bir insandı , edebiyatı çok severdi. Bilgili olması da onun hayran bırakıcı özelliklerinden birisidir. Aşık Veysel bize çok iyi bir örnek olabilecek bir insandır. Tavırlarıyla , davranışlarıyla , özellikleriyle. Kötü insanları örnek alacağımıza neden Aşık Veysel gibi cesur , iyi huylu olmuyoruz ki?

Aşık Veysel İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın